لیزر ساوه اولین مرکز تخصصی لیزر مو های زائد در ساوه است

آدرس:

ساوه ، میدان شهدا ، کوچه بانک ملی مرکزی ، ساختمان پزشکان مرکزی ، طبقه دوم ، مطب دکتر فرهادی

پایان شایعات عوارض لیزر موهای زائد بیکینی

لیزر موهای زائد بیکینی

لیزر موهای زائد بیکینی

لیزر موهای زائد بیکینی راه نجات از تیغ است! تیغ یکی از ابزارهای رفع موهای زائد بدن است، که اغلب ما علاقه ای به آن نداریم، اما در خصوص بیکینی این عدم علاقه چندین برابر است. بیکینی ناحیه ای از بدن است که دسترسی به همه بخش های آن سخت است و به نوعی با سطحی وسیع روبرو نیستیم. لیزر موهای زائد یکی از روش های جایگزین تیغ است . شما می توانید جهت لیزر موهای زائد بیکینی در ساوه از طریق تماس تلفنی نسبت به دریافت نوبت اقدام نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید به پیج اینستاگرام لیزرساوه مراجعه نمایید.

در این مقاله تاثیر لیزر موهای زائد بیکینی در باروری، بروز سرطان، پرده بکارت و حساسیت های پوستی را بررسی می کنیم. توضیح می دهیم که بهترین کاندید استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی چه کسانی هستند. ارزیابی صورت می گیرد که آیا دختران مجرد می توانند از این روش استفاده کنند یا خیر. در نهایت پرتکرارترین سوالات مربوط به لیزر ناحیه بیکینی را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

 

لیزر موهای زائد بیکینی در یک نگاه

ناحیه شرمگاهی بخشی است که همیشه با دسته ای از مو پوشانده شده است. موهای زائد، زمخت و خشن که اغلب رنگ تیره ای دارد. این موهای زائد در فصل گرم تابستان موجب تعریق می شود و بسیار مشکل ساز است. اثرات منفی موهای زائد ناحیه شرمگاهی در روابط جنسی نیز تاثیر می گذارد.

بسیاری از افراد از تیغ برای رفع موهای زائد بیکینی استفاده می کنند. این روش در ابتدا آسان و در دسترس است اما یکی از شایع ترین مشکلاتی که ایجاد می کند، قرمزی پوست، جوش و خارش است. لیزر موهای زائد بیکینی یکی از روش های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و روشی جایگزین و بی نظیر محسوب می شود.

این روش در چند جلسه و توسط پزشک صورت می گیرد. روال کار مانند لیزر همه نواحی بدن است. به طوری که دستگاه لیزر مشخصی از نور را به ناحیه تناسلی می تاباند و فولیکول مو از بین می رود. موها هر جلسه نسبت به جلسه بعد کمتر و نازک تر می شود و به میزان 85 درصد از مو از بین می رود. مدت زمان لیزر موهای زائد بیکینی برای هر جلسه 8 الی 10 دقیقه است.

لیزر موهای زائد بیکینی سبب نرمی پوست می شود و پوست شروع به بازسازی خود گرفته و بسیار لطیف می شود. در لیزر موهای بیکینی، بخش های داخل ران، ناحیه بالای پا و خط بیکینی پوشش داده می شود.

در این روش  رنگدانه ها یا رنگ مو هدف قرار می گیرد به طوری که پس از جذب لیزر فولیکول مو از بین رفته و دیگر رشد نخواهد داشت. این امر به مرور زمان سبب می شود که موهای زائد اطراف خطر بیکینی از بین برود. رویش مو کج نخواهد بود و موهای زیر پوستی ایجاد نمی شود.

 

 

 

چرا لیزر موهای زائد بیکینی نتیجه بخش است؟

بگذارید این موضوع را به زبانی ساده توضیح دهیم. کاندید اصلی لیزر موهای تیره، زمخت و خشن هستند. دقیقاً موهای زائد بیکینی در این دسته قرار دارند. علت اینکه گفته می شود لیزر بیکینی به نسبت سایر بخش های بعد نتیجه بخش تر است، به دلیل جنس مو و رنگ آن است. موهای دست و پا و سایر نواحی بدن ممکن است نازک و بور باشد و یا خاکستری شود. اما بیکینی و خط باسن دو ناحیه پر از موهای زائد خشن هستند. کمتر کسی می تواند ادعا کند که بیکینی وی با موهای نرم و لطیف همراه است. در واقع اولین هدف از اجرای لیزر از بین بردن موهای بیکینی بود که کم کم به صورت تکمیل شده برای کل بدن ارزیابی شد.

حتی افرادی که ذاتاً بور هستند، یعنی پوست سفیدی دارند و رنگ مو و سایر موهای زائد بدنشان طلایی و روشن است، موهای بخش بیکینی آنها اغلب تیره است. این انسجام موهای زائد بخش بیکینی سبب شده است که این روش به نوبه خود نتیجه بخش باشد. از سوی دیگر بیکینی بخشی است که کمتر یا اصلاً در معرض نور خورشید قرار می گیرد و به نوعی پوست در وضعیت آماده و مناسب برای لیزر قرار دارد. نواحی دست و پا و صورت ممکن است در اثر نور خورشید سوخته و یا برنز شده باشند و این موضوع سبب می شود که تنظیم قدرت لیزر برای سایر بخش های بعد نیاز به دقت بیشتری داشته باشد اما در مورد بیکینی با توجه به حساسیتی که برای این منطقه دیده می شود، شرایط برای لیزر فراهم است. البته که این روش نیز نیاز به دقت بالایی داشته و می بایست توسط پزشک متخصص پوست صورت بگیرد.

 

 

مزایای لیزر موهای زائد بیکینی به نسبت روش های دیگر

·         لطافت پوست: شاید برخی از افراد معتقد باشند که لیزر ارتباطی به لطافت پوست ندارد. این ادعا اشتباه است. منظور از لطافت در مقایسه با سایر روش های رفع موهای زائد است. وقتی از تیغ استفاده می کنید، ابزار تیزی مدام روی پوست شما کشیده می شود و یک لایه از سطح پوست را درگیر می کند. وقتی از اپیلاسیون استفاده کنید، پوست کشیده و فشار زیادی را تحمل می کند. کرم و اسپری های موبر در صورتی که به دقت استفاده نشود، پوست را دچار سوختگی می کند. اما در خصوص لیزر موهای بیکینی شرایط فرق دارد. هیچ جسم سخت و تیزی قرار نیست به پوست شما برخورد داشته باشد و تنها با طول موج نوری که از دستگاه لیزر ساطع می شود می توان نتیجه خوبی گرفت. رفته رفته پوست بافت های خراب خود را بازسازی می کند و لطافت اولیه خود را به دست می آورد.

·         خداحافظی با خارش و سوزش: کسانی که از تیغ استفاده می کنند، می دانند که یک الی دو روز پس از استفاده از تیغ، درست زمانی که موهای جدید قرار است از پوست رشد کنند، ناحیه تناسلی چقدر درگیر خارش می شود. گاه این خارش آنقدر شدید است که عملاً استفاده از لباس زیر دشوار می شود. کسانی که روش های بهداشتی رفع موی زائد را انتخاب می کنند از سوزش ایجاد شده گله دارند و حس می کنند، پوستشان دیگر کیفیت اولیه را ندارد. این موضوعات در خصوص لیزر موهای زائد بیکینی دیده نمی شود. لیزر هیچ ارتباطی با خارش ندارد. شایعاتی مبنی بر خارش پس از لیزر را باور نکنید. همینطور سوزش ایجاد شده نیز بسیار بسیار محدود است و در کمتر از چند ساعت برطرف می شود.

·         روشی مقرون به صرفه:  ما هم می دانیم که لیزر موهای زائد روشی گران است و در این مورد یک نظر کلی دیده می شود اما منظور ما از ارزان بودن این روش، در واقع هزینه نهایی است که برای فرد ایجاد می شود. دقت کنید که شما به عنوان یک بانوی ایرانی از سن بلوغ تا آخرین روز از زندگی خود نیاز به وسایل بهداشتی اعم از تیغ و کرم های موبر و … دارید. یک جمع و تفریق کلی که داشته باشید متوجه می شوید که چه هزینه هنگفتی در طول عمر پرداخت خواهید کرد. اما در خصوص لیزر شما در یک دوره فشرده هزینه ای پرداخت می کنید و تا آخر عمر درگیر هزینه های دیگر نخواهید بود!

·         رهایی از تعریق: لیزر مو زائد بیکینی سبب می شود که بدن فضای تنفس داشته باشد. در واقع این روش به نوبه خود می تواند بدن را از شر عرق نجات دهد. به واسطه تیغ و سایر روش های از بین بردن موی زائد همیشه تحریک می شود و این تحریک پوستی به صورت عرق ظاهر می شود. لیزر موهای زائد بیکینی یکی از روش هایی است که پوست را در وضعیت تنفس قرار می دهد و به نوعی مشکلات مربوط به تعریق را از بین می برد.

 

 

 

نواحی قابل پوشش لیزر موهای بیکینی

از آنجایی که نگرانی بابت ناحیه شرمگاهی زیاد است، در این بخش قصد داریم نواحی که به واسطه لیزر موهای زائد بیکینی ساپورت می شود را مورد بررسی قرار دهیم. یک سری موضوعات مهم در این زمینه وجود دارد که باید در مورد آنها اطلاعات داشته باشیم.

لیزر موهای زائد بیکینی به دو صورت لیزر خط بیکینی و لیزر برزیلی دسته بندی شده است. تفاوت این دو لیزر در واقع همان نواحی است که توسط دستگاه پوشانده شده است. از یاد نبرید که انتخاب هر یک از روش ها به صلاحدید پزشک و طبق مشورت با شما صورت می گیرد.

 

لیزر خط بیکینی: خط بیکینی در واقع به ناحیه خارج از لباس حمام گفته می شود و در حدود دو الی سه اینچ از خط شلوار فاصله خواهد داشت. گاه نیز نواحی پایین بیکینی نیز پوشش داده می شود اما محدوده مورد پوشش در این نوع لیزر بیشتر نخواهد بود.

لیزر برزیلی: این مورد موهای زائد ناحیه شرمگاهی را به صورت کامل و دائم از بین می برد و در صورتی که خودتان دوست داشته باشید در برخی از نواحی مو باقی بماند می توانید به اپراتور مربوطه اطلاع دهید.

در ادامه کمی بیشتر در مورد لیزر خط بیکینی و برزیلی صحبت می کنیم و این دو گزینه را با هم مورد مقایسه قرار می دهیم.

 

 

 

لیزر موهای زائد خط بیکینی یا لیزر برزیلی؟

خط بیکینی از بخش های حساس بدن محسوب می شود و مراقبت از آن کار سختی است. حال فرض کنید که در فصل گرم سال باشیم و شما قصد استفاده از لباس شنا داشته باشید. در واقع چندان فرقی ندارد که چند وقت یک بار بدن خود را وکس می کنید و یا از تیغ برای شیو استفاده می کنید در نهایت شما از فضای موجود ناراضی هستید و البته حق هم دارید. ظاهری ناصاف در بدن شما ایجاد می شود. و اگر از تیغ به صورت مکرر استفاده شده است سوزش به خصوص در زمان ادرار خواهید داشت. در برخی از شرایط دیده شده که مشکلات پوستی برای بدن ایجاد می شود.

بسیاری از بانوان تفاوت خط بیکینی و برزیلی را نمی دانند. خط بیکینی به ناحیه گفته می شود که خارج از خط شورت است. در واقع کسانی که لیزر موهای زائد بیکینی را انتخاب می کنند در صورتی که لباس زیر به تن داشته باشند دیگر نگران ظاهر نازیبای خط ران نیستند. در این روش گاه بنا به صلاحدید فرد نواحی زیر قسمت های لب و قسمت بالای شرمگاهی نیز مدنظر قرار می گیرد اما این موارد به تقاضای مراجعه کننده خواهد بود.

در خصوص لیزر موهای زائد برزیلی شرایط فرق دارد و به نوعی مساحت بیشتری پوشش داده می شود و شامل قسمت های لب و همینطور مناطق اطراف آن می شود. در این روش نیاز است که فرد لباس خود را کاملاً درآورد. نیاز است که موهای ناحیه شرمگاهی شیو نشده باشد تا گزینه مناسب برای وی انتخاب شود. در روش برزیلی همه موهای بخش تناسلی از بین می رود. بنابراین هدف شما از لیزر موهای بیکینی باید مشخص باشد. اگر دوست دارید بخشی از موهای خطوط داخلی بیکینی باقی بماند، لیزر برزیلی به درد شما نمیخورد و در صورتی که دوست داشته باشید بیکینی شما به طور کامل پاکسازی شود می بایست به سراغ لیزر موهای زائد لیزری بروید.

در زمان شیو کردن، تیغ آن طور که باید انعطاف پذیر نیست و همه نواحی را پوشش نمی دهد. در واقع یا خطر خونریزی و بریدن وجود دارد و یا دیده شده که موهای بسیاری از بخش ها از بین نرفته است. فرم بدن بانوان با هم فرق دارد و این تفاوت برای بخش بیکینی بیشتر از سایر بخش ها است.

 مزایای لیزر برزیلی

وقتی قرار باشد به سمت ساحل بروید و یا از لانژهای کنار ساحل استفاده کنید، یکی از دغدغه های شما نداشتن موهای زائد است. لیزر برزیلی بیکینی را به صورت مثلثی پوشش می دهد و بخش های مختلف آن را به طور دقیق هدف گذاری می کند. مزایای روش لیزر برزیلی از قرار زیر است:

1-      در این روش موهای زائد و ناخواسته خط بیکینی به صورت دائم حذف می شود و بخشی از موها جا نمی ماند.

2-      در این روش خراشیدگی و بریدگی و … وجود ندارد و پوست بیکینی از نظر حساسیت ارزیابی می شود.

3-      لیزر موهای زائد بیکینی به صورت برزیلی نیازی به بخیه و جراحی ندارد و یکی از روش های سریع درمان محسوب می شود.

4-      این روش آسایش و راحتی زیادی به دنبال دارد و به طور کلی یکی از بهترین روش های خلاصی از موهای زائد بدن است.

5-      لیزر موهای زائد بیکینی متناسب با شیوه زندگی شما و طبق سلیقه شما عمل می کند.

لیزر موهای زائد بیکینی به صورت برزیلی بر اساس پالس های نور لیزر به شکل انتخابی عمل می کند. و ملانین موجود در فولیکول های موهای تناسلی را هدف قرار می دهد و آنها را از بین می برد. رنگدانه هایی که در فولیکول مو وجود دارند به واسطه پالس های نور جذب می شوند. مشخص است که اگر فولیکول های مو تخریب شود، سرعت رشد مو نیز بسیار کمتر می شود.

دستگاه های لیزر به صورتی کار می کنند که از بین بردن موهای زائد بدن به شکل ایمن صورت بگیرد و درمان دقیقاً باب میل بیمار دنبال شود.

دستگاه لیزر موهای زائد بیکینی برای انواع پوست و مو طراحی شده است اما برای موهای قرمز و خاکستری هنوز نتایج آنطور که باید نیست.

دستگاه دایود به طور معجزه آسایی می تواند برای لیزر موهای زائد بیکینی مناسب باشد. این دستگاه با سیستم کولینگ قوی خود هر میزان درد وارد به بخش بیکینی را به حداقل رسانده است. طول موج دستگاه طولانی تر بوده و بر اساس رنگ ها و رنگدانه های مختلف، حساسیت دارد. از سوی دیگر دستگاه به صورتی طراحی شده است که بر روی بافت های اطراف تاثیری نمی گذارد و از این رو می تواند برای تیپ های پوستی مختلف گزینه خوبی محسوب می شود.

 

 

انواع سبک های لیزر موهای زائد بیکینی به روش برزیلی

لیزر موهای زائد بیکینی به روش برزیلی انواع متنوعی دارد که هر یک بر اساس نوع طرح اولیه عمل می کند. در اصل لیزر موهای زائد بیکینی به روش برزیلی همه موهای ناحیه تناسلی را از بین می برد اما شما طبق سلیقه خود می توانید تعیین کنید که موها به صورت نواری، قلبی، مثلثی یا هر شکل دیگر از بین برود.  برخی از سبک های رایج در این گزینه را برای شما توضیح می دهیم:

لیزر برزیلی به صورت کامل: در این روش همه موهای ناحیه تناسلی بالا و پایین پوشش داده می شود و خط بیکینی نیز در بر گرفته می شود.

لیزر برزیلی نواری: در این روش یک نوار عمودی از خط بیکینی بدون لیزر باقی می ماند که می تواند باریک با کلفت باشد و طبق سلیقه مشتری انتخاب می شود. این خط نواری از بالای خط بیکینی تا پایین آن است. سایر نواحی اطراف خط کاملاً از بین می رود.

لیزر برزیلی مثلثی: در این رو یک مثلث از بیکینی بدون لیزر باقی می ماند که این مثلاً از بخش باریک در پایین به صورت وسیع در بالا ادامه دار می شود و مثلث می تواند کوچک باشد و یا بزرگ در نظر گرفته شود. اپراتور مخصوص به واسطه ابزارهای مخصوص طراحی لازم را بر روی بخش مورد کرده و اطراف آن را برای لیزر انتخاب می کند.

لیزر برزیلی با طرح سفارشی: شما می توانید همه موهای زائد را توسط لیزر برزیلی از بین ببرید و یک طرح طبق طرح سفارش خود باقی بگذارید که طراحی آن توسط بیمار صورت می گیرد که می تواند قلبی شکل یا به صورت استوانه ای باشد.

 

 

تجربه فرایند لیزر برزیلی

زمانی که برای لیزر موهای زائد بیکینی در نظر گرفته می شود بر اساس منطقه تحت درمان متفاوت خواهد بود. اما نیاز است که فرد از عینک محافظ چشم استفاده نماید و گاه نیز از بی حسی موضعی استفاده می شود. در تجربه لیزر موهای زائد بیکینی چیزی شبیه به نیشگون حس خواهید کرد که به نوعی امر طبیعی بوده و به زودی به آن عادت می کنید و نشان از روال درست کار دستگاه است. در واقع این دستگاه نشان می دهد که لیزر فعال بوده و به درستی کار می کند.

از سوی دیگر احساس گزگز نیز در برخی از بخش های حساس تر دیده می شود. پس از اتمام کار احتمال اینکه کمی قرمزی و تورم وجود داشته باشد، زیاد است اما نه به این معنی که از فعالیت های عادی در روز جا بمانید.

 

 

لیزر برزیلی به نسبت سایر روش ها یک سری تفاوت های بارز دارد. مثلاً در این روش اثر بخشی پس از 3 جلسه کاملاً مشخص است. در طی 3 الی 5 جلسه نتایج فوق العاده ای دیده می شود که سبب نرمی و لطافت ناحیه تناسلی می شود. نتیجه کار ممکن در ابتدا دائمی به نظر نرسد اما به زودی و با تکرار عمل لیزر موقعیت لیزر بهتر می شود. در این روش فولیکول های مو گاه خود را بازسازی و ترمیم می کنند. دقت کنید که مو در نواحی درمان باز هم رشد مجدد دارد اما کمتر و نازک تر از قبل و وقتی جلسات لیزر به طور دقیق دنبال شود می تواند نتیجه عالی ایجاد نماید. موهای زائد ناحیه تناسلی در مرحله رشد فعال یعنی آناژن توسط طول موج نور ساطع شده از دستگاه پروسه درمان را دنبال می کنند و زمانی که درمان به پایان رسید هر یک الی دو سال یک بار نیاز به تکرار درمان است.

 

 

تاثیرات لیزر موهای زائد بیکینی در دوران قاعدگی

پوست واژن بسیار حساس است و در معرض عفونت و سایر آسیب های پوستی است که اگر به آن دقت نشود، مشکلات زیادی ایجاد می کند. برای رفع موهای زائد بدن نیاز است که روش های قابل قبولی ارزیابی شود که به پوست بدن صدمه وارد نشود. یکی از بهترین روش های موجود، لیزر موهای زائد بیکینی است. دختران هم میتوانند مانند خانمها از لیزر موهای زائد بیکینی استفاده کنند اما یک سری نگرانی ها همیشه با این گروه همراه است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود آیا لیزر موهای زائد بیکینی در دوران قاعدگی مشکلی ایجاد می کند؟ آیا لیزر موهای زائد بیکینی در دوران قاعدگی مجاز است؟

شما در دوره قاعدگی اجازه استفاده از لیزر را ندارید. در واقع اصلاً شرایطش را نخواهید داشت! اپراتور در دوره کار با لیزر به همه بخش های بیکینی شما می بایست دسترسی داشته باشد و در دوره قاعدگی این اجازه به او داده نمی شود. اما تاثیر لیزر موهای زائد بیکینی بر روی قاعدگی موضوعی است که دوست داریم کمی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

دقت کنید که پرتوهای لیزر فقط به سطح پوست واژن به میزان 3 میلیمتر پوست نفوذ می کند. در واقع عمق ورود این طول موج کوتاه و تنظیم شده است و ممکن نیست که به تخمدانها آسیب وارد کند. از اینکه بر روی هورمون های زنانه تاثیری نمی گذارد و در نهایت سیکل قاعدگی فرد نیز درگیر نمی شود.

اختلالاتی که در قاعدگی ایجاد می کند به واسطه سندروم تخمدان پلی کیستیک است و یا یک سری مشکلات هورمونی ایجاد می شود که سبب می شود برخی از بیماری ها در فرد ایجاد شود. هیچ گزارشی در خصوص تاثیر لیزر موهای زائد بیکینی بر روی نامنظم شدن پریود به دست ما نرسیده است. از سوی دیگر خانمها و دختران جوان بدون نگرانی از اثر لیزر می توانند از شر موهای زائد بدن خود خلاص شوند.

 

 

 

عوارض لیزر موهای بیکینی در دوره پریود

در خصوص عوارض لیزر موهای زائد بیکینی در دوره پریود یک سری شرایط دیده می شود. به طور کلی در دوران قاعدگی تغییراتی در هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود که سبب می شود پوست واژن کمی حساس تر شود. در واقع اگر بلافاصله پس از پریود به سراغ لیزر موهای زائد بیکینی بروید، احتمال اینکه درد بیشتری احساس کنید زیاد است چون پوست واژن حساس تر و نازکتر شده است.

یک نکته مهم در خصوص بانوان متاهل این است که اگر از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنند، می توانند در طول دوره پریود نیز از لیزر موهای زائد بیکینی بهرمند شوند. دقت کنید که این گزینه به طور کلی برای دختران باکره پیشنهاد نمی شود و این افراد باید پروسه درمان با لیزر موهای زائد بیکینی به پس از دوره پریود خود موکول نمایند.

لیزر موهای زائد بیکینی هیچ آسیبی به پوست واژن و بافت های اطراف آن وارد نمی کند. این روش اجازه می دهد که جوانسازی وان و روشن سازی صورت بگیرد. به طور کلی در این روش 75 الی 90 درصد از موهای زائد کمتر می شود به طوری که در هیچ یک از روش های موجود چنین نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

در صورتی که جوش های زیرپوستی در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد لیزر موهای زائد بیکینی کمک به رفع آن می کند. در این روش تخریب فولیکول های مو بسیار سریع بوده و موهای جدید روشن و نازک هستند. پوست ناحیه واژن به طور کلی نرم و لطیف می شود و یک روش مقرون به صرفه خواهد بود و می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

 

 

آیا لیزر موهای بیکینی پیش از پریود درد قاعدگی را بیشتر می کند؟

درد قاعدگی ربطی به لیزر و هر مساله مربوط به پوست بیرونی بدن ندارد. درد قاعدگی دلایل مختلفی دارد که البته برخی از آن طبیعی است و بدن درگیر فعل و انفعالات مختلفی است که در بدن برخی از افراد با بدن مشخص شده و بسیار نگران کننده به نظر می رسد و برخی دیگر نیز تحمل بیشتری دارند و این درد را پشت سر می گذارند. به هر صورت وقتی به سراغ لیزر موهای زائد بیکینی پیش از قاعدگی می روید تنها مشکلی که ایجاد میشود، نازک شدن پوست واژن است. نازک شدن پوست واژن سبب می شود که قاعدگی فرد دچار مشکل شود و یا حساسیت به پد بهداشتی صورت بگیرد اما نه به دلیل اثرات لیزر. در واقع بهترین زمان برای لیزر موهای زائد بیکینی پس از قاعدگی است که بدن سختی های خود را کشیده است و به نوعی توان طول موج نور لیزر را دارد.

در بررسی های صورت گرفته در خصوص لیزر موهای زائد بیکینی یک سری شرایط بسیار مهم است و آن هم ارزیابی پوست واژن است. کسانی که پوست نازک تری دارند بهتر است در خصوص انتخاب دستگاه لیزر دقت بیشتری داشته باشند تا حساسیت های پوستی برای این افراد به حداقل برسد.

برای رهایی از حساسیت های پوستی پس از لیزر می توانید از یک سری کرم های نرم کننده و ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست بتواند در بازسازی خود دقت بیشتری داشته باشد. مشخص است که لیزر موهای زائد بیکینی می تواند یکی از روش های قطعی رهایی موهای مزاحم بدن باشد اما بسیار مهم است که بتوانید شرایط لازم در این زمینه را رعایت کنید.

 

 

تاثیر لیزر موهای بیکینی بر بکارت

شایعاتی مبنی بر تاثیر مخرب لیزر موهای زائد بیکینی بر روی بکارت را باور نکنید. این موضوع را با یک مثال ساده شفاف سازی می کنیم. دقت کنید که پرده بکارت در بخش داخلی بدن قرار دارد و رویش مو هرگز تا پرده بکارت ادامه نمی یابد. از سوی دیگر طول موجی که از لیزر موهای زائد بیکینی ساطع می شود عمق تعیین شده ای دارد و هیچ ربطی به اندام های داخلی بدن ندارد. به قول معروف دستش به بخش های داخلی نمی رسد!

حال برخی می گویند که پرده بکارتشان جلوتر از سایر افراد است و از این رو امکان تابش نور لیزر به آن وجود دارد. این تصور نیز اشتباه است دقت کنید که تکنسین لیزر در خصوص خط داخلی بدن ، تنها در محل رویش مو پیش می رود و نیازی به پیش روی بیشتر او نیست.

حال سوال بعد اینکه اگر به اشتباه طول موج نور لیزر به پرده اصابت کند چه خواهد شد؟ هیچ! در واقع شما با نوری سروکار دارید که به پوست بدنتان آسیبی نمی زند و در خصوص پرده بکارت با توجه به جنس مشابه به پوست بدن انسان، طول موج لیزر نمی تواند آسیبی به بافت پوست بزند. دستگاه لیزر به طور کلی به دنبال رنگدانه های تیره مو است و با سایر بافت های بدن هیچ کاری ندارد. این موضوع را باور کنید که استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی برای دختران مجاز است و شایعاتی که در راستای آسیب به بافت داخلی واژن وجود دارد، بهتر است در حد همین شایعه باقی بماند.

 

حال یک سری سوال در خصوص لیزر موهای زائد بیکینی از سوی دختران وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:

آیا می توانم از اپراتور بخواهیم که خط داخلی بدنم را لیزر نکند؟

بله شما می توانید نواحی بیرونی را برای لیزر انتخاب کنید و شیو کردن خط داخلی بدن را خودتان انجام دهید. هیچ اصراری از سوی اپراتور وجود ندارد که همه بخش های بیکینی تحت لیزر قرار بگیرد.

 

آیا پس از لیزر موهای زائد بیکینی بخش داخلی بدن دچار سوزش و خارش نمی شود؟

به هیچ عنوان. چیزی به عنوان خارش پس از لیزر موهای زائد بیکینی وجود ندارد چه برای مناطق وسیع و در دسترس بدن و چه برای بخش هایی که دسترسی به آنها دشوار است. در واقع خارش تنها مربوط به روش های غیر لیزر است. در خصوص سوزش نیز شاید مقداری حساسیت ایجاد شود اما اصلاً غیر قابل تحمل نخواهد بود.

 

 

آیا پس از لیزر موهای زائد بیکینی نباید لباس زیر بپوشم؟

لیزر موهای زائد بیکینی یک روش ایمن و بدون خطر و سختی است. هیچ منعی مبنی بر استفاده از شورت و سایر لباس زیر نخواهید داشت و بهتر است که با این شایعات افکار خود را آشفته نکنید.

 

آیا لیزر موهای زائد بیکینی برای کسانی که به صورت مداوم از تیغ استفاده کرده اند سازگار خواهد بود؟

کسانی که به صورت روتین از تیغ استفاده کرده اند، باعث ایجاد دسته موهای بیشتر بر روی سطح پوست شده اند به طوری که به اصطلاح گفته می شود از هر سوراخ به جای یک مو یک دسته مو بیرون می آید! این افراد در استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی هیچ محدودیتی ندارند اما موضوع از این قرار است که چنین گروهی باید پروسه درمان را طولانی تر کنند تا نتیجه بگیرد. چون ضخامت موهای بیکینی این گروه بیشتر است و از طرفی از نظر تیرگی نیز، با موهای تیره تری روبرو هستند. به هر صورت رها کردن جلسات لیزر موهای زائد بیکینی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

 

آیا لیزر موهای زائد بیکینی بعدها در ازدواج مشکلی ایجاد نمی کند؟

دقت کنید که لیزر موهای زائد بیکینی هیچ ربطی به فضای داخلی واژن شما ندارد و این موضوع را هر متخصص زنان و زیبایی می داند. نگرانی از بابت اینکه پرده بکارت شما آسیب دیده یا زخمی می شود از سوی پزشک بی معنی است و پزشک برای ارزیابی بکارت شما بافت داخلی واژن را بررسی می کند، حال می خواهد با موهای زائد باشد و یا بدون موهای زائد.

 

آیا لیزر موهای زائد بیکینی بوی بد واژن را از بین می برد؟

بوی بدن واژن به عوامل مختلفی بستگی دارد اما یکی از عوامل مو عدم رعایت بهداشت به دلیل وجود موهای زائد و یا وجود تعریق است. هدف اصلی از لیزر از بین بردن موهای زائد بدن است و برای رفع بوی بدن استفاده نمی شود اما اگر بدن عاری از هر نوع آلودگی باشد قطعاً از نظر بو نیز بدون مشکل خواهد بود.

 

 

 

تاثیر لیزر موهای زائد بیکینی در نازایی

زمانی که پای لیزر موهای زائد بیکینی به دنیای زیبایی و نظافت باز شد، افراد کمی از آن استقبال کردند. این آمار از سوی تولیدکنندگان این دستگاه کمی عجیب و ناراحت کننده به نظر می رسید اما با یک تحقیق ساده مشخص شد که بانوان نگران نازایی بر اساس لیزر موهای زائد بیکینی هستند و این موضوع سبب شده تا کمی محتاط تر باشند.

اجازه دهید این موضوع را کمی تخصصی تر و علمی تر دنبال کنید. یکی از متخصصین پوست در دانشگاه پزشکی نیویورک تحقیقات دقیق و کاملی در خصوص اثرات لیزر موهای زائد بیکینی انجام داده است و نتیجه به این صورت بوده است که طراحی نور ساطع شده از دستگاه لیزر تنها برای هدف قرار دادن رنگدانه های موجود در فولیکول مو است و میزان نفوذ آن کمتر از یک میلی متر است. بنابراین نه خبری از شتاب زیاد است و نه خبری از طول موج زیاد.

در طراحی دستگاه لیزر اصلا شرایط به شکلی تعریف شده است که هیچ دسترسی به تخمدان ها وجود ندارد، حتی اگر از قوی ترین انرژی لیزر نیز استفاده شود، نهایتاً سطح رویی پوست می سوزد و هیچ ارتباطی به عدم باروری نخواهد داشت.

این ادعا برای همه بانوان اعم از متاهل و مجرد صدق می کند و تفاوتی ندارد. دقت کنید که نازایی پروسه ای سختگیرانه و بسیار وسیع است و طول موج ساده لیزر در وجود یا عدم وجود آن دخالتی ندارد.

لیزر موهای زائد بیکینی تنها بر روی درم (بخشی از پوست) تاثیر می گذارد. این بخش از پوست از نظر آناتومی از رحم و تخمدان و سایر اعضای آناتومیک بدن دور است. حتی به لوله های فالوپ نیز نزدیک نیست و به نوعی هیچ روشی تا به امروز دیده نشده که به واسطه آن نور بتواند به اندام های تولید مثل دسترسی داشته باشد.

عمق نفوذ لیزر به صورتی است که تنها چند میلی متر از سطح پوست پایین تر می کند و ریشه فولیکول مو را هدف قرار می دهد بنابراین جای نگرانی نخواهد بود.

 

آیا لیزر موهای زائد بیکینی برای افرادی که درگیر نازایی هستند، وضعیت را بدتر می کند؟

لیزر موهای زائد بیکینی هیچ ارتباطی به بارداری یا عدم بارداری و یا میزان عملکرد آن ندارد. اینطور که مشخص است برای لیزر موهای زائد بیکینی تنها سطح پوست به عمق یک میلی متر پوشش داده می شود و پروسه نازایی توسط لیزر موهای زائد بیکینی دامن زده نمی شود. طول موج دستگاه لیزر از 800 الی 2000 نانومتر بوده و اندام هایی که در همین عمق قرار دارد را در بر می گیرد. آثار طول موج ساطع شده از نور لیزر نیز به بخش های اطراف اصابت نمی کند. ساختار زیر پوست به صورتی است که تنها نفوذ به عمق مشخصی از آن صورت می گیرد. البته که سیستم تولید مثل در افراد با هم فرق دارد اما لیزر در این زمینه هیچ دخالتی نخواهد داشت.

پالس لیزر در کسری از ثانیه می تواند تعداد زیادی از فولیکول ها را از بین ببرد و این موضوع سبب می شود که بر روی پوست تاثیری نگذارد. مشخص است که برخی از سیستم های لیزر موهای زائد به واسطه دستگاه خنک کننده دینامیکی که دارند برای هر پوستی قابل اجرا هستند. وقتی لایه های بالایی پوست خنک بمانند. عملکرد رفع موهای زائد به طور دقیق دنبال می شود. از یاد نبرید که موقعیت از بین بردن لیزر موهای زائد بیکینی به صورتی دنبال می شود که هر بخش بتواند عملکرد جداگانه ای نسبت به بخش دیگر داشته باشد. در سال های اخیر این موضوع سبب شده تا افراد از شر موهای زائد خود خلاص شوند.

 

 

لیزر موهای زائد بیکینی و سرطان

اشعه ساطع شده از دستگاه لیزر موهای زائد بسیار قدرتمند است به طوری که با هدف از بین بردن ریشه مو به صورت دائم استفاده می شود. این اشعه از طریق بافت مو به فولیکول مو می رسد و پیاز مو را می سوزاند. از سوی دیگر برای اینکه موها به صورت قطعی از بین برود نیاز است که هر چند ماه یکبار این کار صورت بگیرد تا از رویش مجدد پیاز مو جلوگیری شود.

اما یک موضوع این است که آیا لیزر موهای زائد بیکینی سرطان زا است؟ پاسخ به این سوال به صورت نسبی تعیین می شود. یعنی پاسخ هم مثبت است هم منفی اما عجله نکنید!

به طور کلی پاسخ به سرطان زا بودن لیزر موهای زائد بیکینی منفی است. اما یک سری تبصره ها وجود دارد که اگر رعایت نشود قطعاً دردساز می شود.

دقت کنید که لیزر در واقع انرژی موجود در نور لیزر را به صورت سطحی بر روی پوست پخش می کند و وارد عمق نمی شود بنابراین از این نظر مشکل و بیماری ایجاد نمی کند. اما اگر بدن شما دارای خال یا زگیل ویرویسی باشد، استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی سبب پخش آن می شود و در صورتی که نواحی وسیعی از بدن را پوشش دهد قطعاً مشکل ساز خواهد شد و به نوعی پوست درگیر می شود.

کسانی که پوست سوخته دارند، حال این سوختگی بر اساس آفتاب است و یا سولاریوم و یا حتی در اثر اتفاق، اشعه ساطع شده از سوی دستگاه لیزر موهای زائد بیکینی امکان دارد که پوست را درگیر کند و پوست کراتین و پروتئین سالم خود را از دست میدهد و مشکلات پوستی ایجاد می شود که در نهایت سبب می شود پوست به سمت سرطان کشیده شود.

تکرار بیش از اندازه لیزر موهای زائد بیکینی نیز از دیگر مواردی است که احتمال دارد به بیماری های پوستی اعم از سوختگی و پارگی پوست منجر شود. از یاد نبرید که به واسطه لیزر موهای زائد بیکینی شما می تواند دفعات لیزر را از سوی پزشک تعیین کنید و این موضوع امر سلیقه ای تلقی نمی شود.

در یک آمار کلی لیزر موهای زائد بیکینی موجب سرطان نمی شود اما به شرطی که پوست شما سالم باشد، تنظیم دستگاه لیزر به درستی صورت گرفته باشد و جلساتی که برای لیزر موهای زائد بیکینی در نظر گرفته می شود نیز رعایت شده است.

کسانی که دارو مصرف می کنند نیز در استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی باید احتیاط نمایند. برخی از داروها آثاری بسیار مخرب بر روی بدن می گذارند و این موضوع سبب می شود که پوست دیگر توان تحمل شرایط موجود را نداشته باشد.

 

 

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد بیکینی

برای آغاز پروسه درمان با لیزر موهای زائد بیکینی باید یک سری اقدامات را انجام دهید که با هم به صورت لیست بررسی می کنیم:

·         شما اجازه آفتاب گرفتن ندارید:  البته که در راستای لیزر موهای زائد بیکینی موضوع آفتاب گرفتن به طور کلی کنار می رود و بیکینی معمولاً ناحیه ای است که به دور از نور خورشید بوده و دسترسی به آن سخت است.

·         موها باید شیو شده باشد:  در خصوص شیو بودن یا نبودن موهای زائد مربوط به بخش بیکینی در دو روش لیزر برزیلی و خط بیکینی دو نظریه وجود دارد. دقت کنید که در نظریه اول تاکید به شیو کردن موی زائد بوده و در نظریه برای روش برزیلی گفته می شود که مو نباید شیو شود. این نظریه مربوط به پیش از جلسه اول است. در واقع شما پیش از جلسه اوۀ، یعنی در جلسه مشاوره باید با موهای زائد پیش پزشک بروید تا وضعیت موهای زائد بیکینی از نظر حجم و تراکم و جنس و … بررسی شود. اگر این بخش به درستی رعایت نشود، لیزر نتیجه نمی دهد. اما برای آغاز کار با لیزر موهای زائد بیکینی نیاز است که بدن 24 ساعت پیش از روز درمان شیو با تیغ شده باشد.

·         نوع پوست شما باید مشخص شود: این کار توسط پزشک صورت می گیرد نه شما! شما نمی توانید تلفن را بردارید و به پزشک بگویید رنگ پوست کمی روشن تر از فلان بازیگر هالیوودی است! در واقع پوست ناحیه بیکینی به طور طبیعی کمی تیره تر از سایر بخش ها است. حال اگر درگیر تیغ هم بوده باشید قطعاً با تیرگی بیشتری همراه خواهد بود و نوع پوست شما می بایست در جلسه مشاوره توسط پزشک مشخص شود.

·         لوسیون و کرم ها را کنار بگذارید: برخی از بانوان بسیار عادت دارند که از کرم ها و لوسیون های معطر برای بخش واژن خود استفاده کنند. برخی نیز به این موضوع عادت کرده اند. دقت کنید که شما برای آغاز لیزر موهای زائد بیکینی باید بدن خود را با آب شستشو کرده باشید و بدن تمیز و بدون مو داشته باشید. ناحیه واژن شما نباید چرب یا معطر باشد.

·         زمان بندی قاعدگی داشته باشید: اگر دو روز مانده به پریود، بهتر است برای لیزر موهای زائد بیکینی صبر کنید تا این دوره را پشت سر بگذارید. قاعدگی پروسه حساسی برای بدن بانوان است و در صورتی که دیگر یک شرایط جدید شود قطعاً چندان جالب نخواهد بود. از سوی دیگر اشعه ای که از سوی دستگاه به پوست برخورد می کند سبب حساس تر شدن پوست واژن می شود و در نهایت قاعدگی شما سخت تر خواهد شد.

·         اگر باردار هستید با پزشک صادق باشید: کسانی که باردار هستند و یا قصد بارداری دارند، بهتر است برای لیزر موهای زائد بیکینی مراجعه نکنند. شما نمی توانید لیزر موهای زائد بیکینی را آغاز کنید، سپس باردار شوید و بین راه لیزر را متوقف کنید. اگر باردار باشید و به پزشک نگویید باز هم به محض مشخص شدن پروسه درمان با لیزر متوقف می شود و این موضوع سبب می شود که درمان شما بدون نتیجه باقی بماند پس صادق باشید و لیزر موهای زائد بیکینی را به پس از زایمان موکول کنید.

·         لیست داروهای خود را اعلام کنید: هرچه با پزشک صادق تر باشید نتیجه بهتری خواهید گرفت بنابراین از موضوع را از خودتان دریغ نکنید. در صورتی که درگیر بیماری های اعم از دیابت و بیماری های قلبی و پوستی هستید و دارو مصرف میکنید بهتر است به پزشک معالج خود در مورد این قضیه بگویید. در غیر این صورت درمان شما بی نتیجه خواهد بود.

·         بیکینی خود را رصد نکنید:کسی که مسئول لیزر موهای زائد بیکینی است می داند که باید کدام بخش ها را هدف قرار دهد و بهتر است خودتان چندان در این زمینه حساس نباشید. گاه کاوش به واسطه ابزار و دستان در محیط بیکینی باعث ایجاد زخم می شود.

 

 

 

اقدامات حین جلسات لیزر موهای زائد بیکینی

وقتی اولین جلسه از لیزر موهای زائد بیکینی را پشت سر میگذارد، انتظار معجزه در شما جرقه می زند. این موضوع یا از روی عدم اطلاعات درست است و یا درگیر یک سری شایعات هستید. در واقع شما به واسطه لیزر موهای زائد بیکینی باید صبور باشید. تنها کاری که در بین جلسات لیزر باید انجام دهید، این است که زمان دقیق جلسه بعدی را بدانید. گاه پزشک از شما می خواهد که پس از ده الی چهارده روز بدن خود را شیو کنید و باید این کار را به طور دقیق انجام دهید.

پس از یک الی دو جلسه مدام بدن خود را از نظر رویش موی زائد چک نکنید. پروسه درست ریزش مو در زمان دقیق خود صورت می گیرد. سعی کنید به گفته های پزشک توجه کنید.

شما در بین جلسات لیزر موهای زائد بیکینی اجازه سولار و حمام داغ ندارید بنابراین اصراری در این زمینه نداشته باشید.

 

 

 

اقدامات پس از لیزر موهای زائد بیکینی

پس از لیزر موهای زائد بیکینی باید صبور باشید تا نتیجه بگیرید. مثلا بین 3 الی 8 جلسه برای خود برنامه ریزی کنید و پس از آن انتظار داشته باشید. پس از هر جلسه لیزر موهای زائد بیکینی، مقداری مو از ناحیه مورد نظر جدا می شود. این ریزش در هر بخش نسبت به بخش دیگر فرق دارد و بهتر است که دقت ویژه ای برای آن صورت بگیرد. برخی از موها هستند که به راحتی از فولیکول جدا می شوند و سپس ریزش می کنند. اینطور که مشخص است رویکرد رشد موها با هم فرق دارد. هر شخص به واسطه پوست و مویی که دارد می بایست از لیزر موهای زائد بیکینی نتیجه بگیرد.

موضوع مهم دیگر اینکه درمان لیزر موهای زائد بیکینی یک درمان طولانی مدت است. برخی در 4 جلسه نتیجه می گیرند و برخی بیش از 6 جلسه نیاز دارند.

پس از لیزر موهای زائد بیکینی تنها اجازه دارید از تیغ استفاده کنید، آن هم طبق نظر پزشک و نه خودسرانه. همینطور اجازه اپیلاسیون، وکس و … از شما گرفته می شود. دقت کنید که لیزر موهای زائد بیکینی به واسطه موقعیتی که بیکینی دارد گاه تا سه جلسه اول نتیجه ای به همراه ندارد.

موضوع دیگر اینکه افراد برای لیزر موهای زائد بیکینی بهتر حمام داغ و سایر فضای آسیب رسان را کنار بگذارند. این موضوع بسیار مهمی است که سال ها پژوهش را در برگرفته است. لیزر موهای زائد بیکینی یک پروسه همه گیر است. یعنی فرد پس از درمان بین هر جلسه شاهد یک سری تغییرات خواهد بود.

شما در بین جلسات لیزر و پس از آن اجازه خالکوبی و تاتو بر روی پوست خود ندارید. نمی توانید به سراغ مداوم از لوسیون های مختلف استفاده کنید. از سوی دیگر استفاده از دستگاه هایی مانند اپی لیدی و … نیز متوقف می شود و همه این موارد باید به طور دقیق بررسی شده باشد.

پروسه درمان توسط لیزر پروسه ای ارزشمند است. یعنی افراد به واسطه این روش ها می توانند هم بخشی از پوست خود را بازسازی کنند و هم از شر موهای زائد خلاص شوند.

کسانی که درگیر مشکلات هورمونی هستند اغلب از نتایج لیزر موهای زائد بیکینی ناراضی هستند و این موضوع هیچ ربطی به دستگاه و عملکرد نادرست آن ندارد.

پیشنهادی که پس از لیزر موهای زائد بیکینی وجود دارد استفاده از لباس های زیر نخی و غیر جذب است بهتر است که از لباس های گشاد استفاده کنید. از سوی دیگر از لمس برخی از نقاط که لیزر به آن تابیده است خودداری نمایید.

در صورتی که احساس کمی سوزش دارید می توانید از آلوئه ورا استفاده کنید تا پروسه بازسازی بافت های از بین رفته پوست زودتر دنبال شود. آب ولرم برای شستشوی بیکینی گزینه خوبی است.

 

 

 

میزان درد حاصل از لیزر موهای زائد بیکینی

دردی که به واسطه لیزر موهای زائد بیکینی در بدن فرد حس می شود بسیار کمتر از درد اپیلاسیون و وکس است. درد به این صورت است که سوزن بر روی پوست با شدت کم وارد شود یا یک بند پلاستیکی از روی پوست کشیده شود. این درد قابل تحمل است و در جدیدترین دستگاه دایود با کولینگ قوی میزان درد بسیار سرشکن شده است. از سوی دیگر تحمل درد حاصل از لیزر موهای زائد بیکینی بستگی به میزان تحمل شما دارد. در صورتی که درد ایجاد شده زیاد و غیر قابل تحمل به نظر برسد از کرم های بی حسی استفاده می شود.

سیستم های پیشرفته خنک کننده به صورت پالس بر روی سطح پوست پس از هر پالس لیزر ارسال می شود و تنها به صورت باد نبوده و از سیستم پیشرفته تری در آن استفاده شده است که هم سبب می شود درد کمتر شود و هم دمای پوست را متعادل تر می کند.

در صورتی که پوست بخش واژن حساس و نازک تر باشد درد احساس شده بیشتر خواهد بود. بانوانی که پوست بسیار روشنی دارند اغلب می بایست درد ناشی از لیزر موهای زائد بیکینی را بیشتر تحمل کنند و پوست های گندمی در این زمینه کمتر درگیر می شوند.

لیزر موهای زائد بیکینی برای آقایان نیز وجود دارد اما به نسبت بانوان بسیار کمتر است و تحمل درد نیز در بین آقایان بیشتر خواهد بود. دقت کنید که درد ناشی از اپیلاسیون به نسبت لیزر بسیار بیشتر است و این موضوع سبب شده است که استفاده از این ابزار بیشتر صورت بگیرد. موضوع دیگر مربوط به دردی است که در خط بیکینی دیده می شود که نگرانی هایی به دنبال دارد. این درد نیز مانند سایر سطوح بدن بوده و چندان تفاوتی با بخش های دیگر ندارد.

پس از لیزر موهای زائد بیکینی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید تا بافت بدن شما جمع تر شود و به نوعی منافذ باز پوست کمتر درگیر شود. از یاد نبرید که میزان تحمل درد شما وابسته به نوع درد بررسی می شود. دردی که حاصل می شود در افرادی که موهای ضخیم تر دارند کمی بیشتر است اما این درد هرگز غیر قابل تحمل نبوده و مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 

کاندید لیزر موهای زائد بیکینی

بانوان اصلی ترین کاندید لیزر موهای زائد بیکینی هستند. وضعیت بیکینی بانوان از نظر حجم و تراکنش مو بیشتر از آقایان است و این موضوع سبب می شود که بیش از 80 درصد از مراجعه کنندگان لیزر موهای زائد بیکینی بانوان باشند. بانوان از سنین نوجوانی و پس از سن بلوغ می توانند مانند اصلی لیزر موهای زائد بیکینی باشند. دقت کنید که تیپ پوستی در این زمینه بسیار مهم است.

کسانی که تیپ پوستی تیره دارند مثلاً بدنشان از نظر رنگ تیره است اما موهای روشن دارند نمی توانند از لیزر موهای زائد بیکینی نتیجه خوبی بگیرند. این موضوع در بین گروه محدودی از افراد دیده می شود.

حساسیت و پیچیدگی در راستای لیزر موهای زائد بیکینی بسیار مهم است. گروهی که پوست روشن دارند و موهای زائد آنها تیره و ضخیم است و در این زمینه می توانند نتیجه بهتری کسب کنند.

بانوانی که واژن خود را عمل زیبایی کرده اند پیش از آغاز لیزر موهای زائد بیکینی باید از پزشک مربوطه مشاوره های لازم را دریافت نمایند. بانوانی که از نظر سوختگی، بدنشان دچار آسیب است نمی توانند کاندید خوبی برای لیزر موهای زائد بیکینی باشند.

در صورتی که وابستگی به اپیلاسیون دارید نیز در استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی دچار مشکل خواهید شد.

 

 

جلسه اول لیزر موهای زائد بیکینی

مو همان پروتئین مرده بدن است و به نوعی مانند ناخن بخش غیر جاندار بدن را شکل می دهد. بخشی از مو که در پروسه لیزر موهای زائد بیکینی اهمیت زیادی دارد ریشه مو است که به آن فولیکول مو نیز گرفته می شود. در هر دوره زمانی در حدود  20 درصد از فولیکول ها در فاز رشد قرار می گیرند. در این فاز ملانین های موجود در فولیکول ها جمع میشوند و در نهایت شاخه های جدید از مو ایجاد می شود.

ملانین ها همان رنگدانه های تیره هستند که توسط نور لیزر جذب می شوند. حال سوال اینجاست که بلافاصله پس از جلسه اول لیزر موهای زائد بیکینی چه اتفاقی می افتد؟

لیزر مو به وسیله از بین بردن ریشه مو عمل می کند. درمان ریشه مو به صورت لیزر ممکن است در ابتدا تغییر فوری در بدن ایجاد نکند و تها لکه های قرمز بر روی پوست ایجاد می کند. در جلسه اول، مو به مانند گذشته، رویش خواهد داشت و تنها چیزی که احساس می شود اینکه سرد رشد مو کاهش می یابد. در واقع عاملی که باعث می شود مو رشد کند کم کم از بین می برود.

روزهای اول پس از درمان، مو شروع به ریزش می کند و در این شرایط افراد وسوسه می شوند که موهای زائد را بکنند، یا پوست را بخارانند. بهتر است از انجام این کارها خودداری شود. یکی از دلایل خودداری از کندن موها این است که اولاً شما نمی دانید موهای معمولی را می کنید یا موهایی که فولیکول خود را از دست داده اند، در واقع تفاوت بین این دو مو برای شما مشخص نیست. فقط وقت خود را می گذارید و در نهایت نتیجه ای نمی گیرید.

دلیل بعدی اینکه پوست شما پس از درمام لیزر نیاز به بهبود دارد. حتی اگر تصور کنید که ورم های اولیه از بین رفته اند باید هم می بایست بهبود توسط لیزر به درستی دنبال شود تا نتیجه بخش باشد.

برای حداقل 5 روز از خاراندن پوست و فشار دادن آن خودداری کنید.

 

چند روز پس از جلسه اول لیزر موهای زائد بیکینی

وقتی چند روز از جلسه موهای زائد گذشت، افراد ممکن است رشد موهای جدید در محل لیزر ببینند. شاید در ابتدا رشد موهای جدید کمی نگران کننده به نظر برسد اما این موضوع نشان می دهد که لیزر به درستی عمل کرده است.

در زمان درمان توسط لیزر موهای زائد بیکینی همه موها در بالای پوست قرار نداشته و موهایی که پس از چند روز دیده می شود در دوره لیزر در داخل فولیکول بوده اند و در واقع رشد ریشه به میزانی نبوده است که قابل مشاهده باشد. حال موها از سطح پوست خارج شده و شرایط حذف شدن دارند.

اگر بخواهید موها را با دست جدا کنید می بینید هنوز هم موها به چیزی متصل هستند و به طور کلی چنین موهایی می بایست رها شوند و خود به خود بریزند.

تنها 20 درصد از موهای شما در هر دوره از درمان تحت تاثیر قرار می گیرند. برای اینکه به نتیجه ایده آلی دست یابید می بایست جلسات درمان را به طور دقیق کامل کنید. تعداد دقیق جلسات درمانی به نوعی مربوط به نوع پوست فرد و همینطور ناحیه درمان خواهد بود.

آیا لیزر موهای زائد بیکینی یک روش دائمی است؟

سوالی که بارها پرسیده شده است. دقت کنید نه تنها لیزر موهای زائد بلکه هیچ روشی نمی تواند دائمی و همیشگی محسوب شود. یعنی هیچ روشی وجود ندارد که بگوید دیگر موهای بعد شما رشد نخواهد کرد! اما لیزر موهای زائد بیکینی به نسبت سایر روش ها موثرتر و طولانی مدت تر است. لیزر مو یکی از روش های موثر برای کاهش رشد مجدد موها محسوب می شود. به طوری که تقریباً رشد موها را به حد مناسبی کاهش داده و تضمین می کند که از نظر بالینی مو در طولانی مدت کمتر میل به رشد پیدا می کند. در هر جلسه از درمان با لیزر موهای زائد بیکینی در حدود 20 درصد از رشد مود کاهش می یابد. تعداد جلسات و مدت کل دوره برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

از سوی دیگر چرخه رشد مو در افراد مختلف با هم فرق دارد و یک سری عوامل در آن دخالت دارد. مثلاً بارداری، میزان هورمون های فرد، وراثت و شرایط پزشکی همگی بر روی چرخه رشد مو تاثیر می گذارد.

نتایج حاصل از لیزر موهای زائد بیکینی متفاوت است اما یکی از روش های کاهش رویش مو قطعی محسوب می شود. کیفیت لیزر، نوع مو و همینطور تعداد مراحل از موارد مهمی هستند که سبب می شود لیزر موهای زائد بیکینی نتیجه بهتری داشته باشد.

روش لیزر موهای زائد بیکینی به صورتی است که با استفاده از انرژی نور متمرکز می شود. در واقع این انرژی سبب می شود که فولیکول های زیر پوست از بین بروند. همه موها در یک چرخه یکسان رشد نمی کنند و با یک جلسه نمی تواند همه موها را پوشش داد. در واقع بسیاری از موها آسیب نمی بینند. برجی از موها پس از درمان رشد می کنند.

برای اینکه همه موهای فرد هدف قرار بگیرد یک سری روش های درمان با لیزر دیده می شود که نیاز به بررسی بیشتر دارد اما در حال حاضر می بایست همه جلسات درمان با لیزر موهای زائد به طور دقیق دنبال شود.

رشد موها پس از درمان با لیزر بر اساس شرایط رشد و فاز رشد مو صورت می گیرد. مشخص است که در این روش پوست و موی هر کس با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

حال سوال اینجاست که لیزر موهای زائد روش موقتی است یا دائمی؟ پاسخ به این سوال بسیار جالب است. در واقع لیزر موهای زائد با سوزاندن فولیکول های مو سبب می شود که رشد مو متوقف شود. یعنی هدف اصلی از این روش جلوگیری از رویش موهای جدید است. در واقع هرچه مدت زمان بیشتری از این فرایند گذشته باشد می تواند نتیجه بهتری ایجاد کند. از سوی دیگر در این روش یک سری موقعیت وجود دارد که می بایست بررسی شود. مثلاً اگرچه درمان با لیزر موهای زائد تمام می شود اما بارها دیده شده که فرد نیاز به تکرار چند ماهانه خواهد داشت تا بتواند به نتیجه بالای 95 درصد برسد.

 

لیزر موهای زائد با چندین دستگاه

 

یک سری شایعات وجود دارد مبنی بر اینکه اگر لیزر موهای زائد بیکینی را توسط چندین دستگاه مختلف انجام دهیم نتیجه خوبی کسب می کنیم. این تصور اشتباه است. اما نه به این معنی که شما اجازه تعویض دستگاه خود را ندارید. در واقع در پروسه درمان با لیزر موهای زائد آنچه بسیار مهم است اینکه بتوانید یک روال دقیق و درست را پیدا کنید و مسیر را تا انتها طبق همان روال دنبال کنید. دقت کنید که لیزر موهای زائد با چندین دستگاه تنها سبب سردرگمی می شود و پیشنهاد می شود که افراد یک دستگاه مشخص را با توجه به نوع پوست و موی خود انتخاب نموده و همان را دنبال کنند.

این موضوع را با یک مثال بهتر توضیح می دهیم:

مراجعه کننده مدعی بود که موهای زائد بخش بیکینی بدن وی پس از یک دوره 8 جلسه ای بسیار نازک شده است اما تراکم آن زیاد شده و به نوعی حجم آن افزایش یافته است. در چنین شرایطی فرد باید بتواند یک سری شرایط را رعایت نماید. اول اینکه این شخص در ابتدا در انتخاب دستگاه مورد نظر خود دقت نکرده است در واقع دستگاهی با درجه پایین انتخاب شده است و این موضوع سبب شده تا موها از بین نرود و چنین فردی نیاز به تکرار لیزر موهای زائد دارد. از سوی دیگر اگر چنین فردی در بین جلسات لیزر موهای زائد دستگاه خود را تغییر داشته باشد نیز احتمال بروز چنین مشکلی زیاد خواهد بود.

 

 

آیا لیزر موهای زائد به پوست مرغی کمک می کند؟

پوست مرغی یک اصطلاح عامیانه است که برای پوست بدن در نظر گرفته می شود و اغلب کسانی که دوره های اپیلاسیون را طی کرده اند در این این شرایط قرار می گیرند. لیزر موهای زائد سبب می شود که پوست لطیف تر شود و به اصطلاح دیگر پوست مرغی نباشد. دقت کنید که هدف اصلی لیزر برطرف کردن مشکلات پوستی نیست و نباید چنین انتظاری از آن داشته باشید. سعی کنید این موضوع را ارزیابی کنید که ضخامت موی هر فرد به نسبت فرد دیگر متفاوت خواهد بود و این موضوع در خصوص جنس پوست نیز دیده می شود. تراکم و ضخامت مو در هر شخص به نسبت شخص دیپر در پروسه اپیلاسیون خود یکی از دلایل ایجاد پوست مرغی است.

 

 

دوام لیزر موهای زائد

پس از اتمام جلسات لیزر موهای زائد از نظر پزشک به مدت سالی یک الی دو بار نیاز به ترمیم دارید و سپس هر دو سال یکبار این کار صورت می گیرد.

 

اهمیت جلسات ترمیم در لیزر موهای زائد

 

برای لیزر موهای زائد به خصوص ناحیه بیکینی می بایست دقت زیادی در خصوص جلسات پیگیری و درمان داشت تا نتیجه درستی حاصل شود. برای اینکه حداکثر استفاده از لیزر صورت بگیرد نیاز است که اقدامات درمانی به درستی انجام شود. در واقع تعداد دقیق جلسات درمان بر اساس لیزرهای مختلف با هم فرق دارد. بر اساس گزارش های انجام شده، بیشتر افراد بین 4 الی 6 جلسه برای لیزر موهای زائد بیکینی نیاز به تکرار دارند.

پس از هر جلسه نیز کاهش مو تا حدی احساس می شود. تعداد موها پس از جلسه اولیه بین 10 الی 25 درصد کاهش می یابد و این درصد در جلسات بعدی باز هم کمتر می شود.

فولیکول های مو باز هم تولید و احیا می شوند و هر جلسه به صورتی دنبال می شود که فولیکول های بیشتری از بین بروند. به طور کلی موقعیت رشد موها در هر بازه متفاوت است.

” علت بازگشت موهای زائد پس از لیزر چیست؟”

اغلب کسانی که از لیزر موهای زائد استفاده کرده اند می گویند یک الی دو روز پوستشان کمی صورتی می شود و افراد دیگر معتقد هستند که پس از لیزر موهای زائد هیچ میزان قرمزی روی پوست دیده نمی شود. موها در طی 5 الی 14 روز ریزش را آغاز می کند و گاه دیده شده که این ریزش تا هفته ها ادامه دار است پس از دیدن موهای ریخته شده روی لباس زیر خود نگران نشوید. در صورتی که دوست دارید این رویکرد سریع تر صورت بگیرد می توانید در حدود 5 روز پس از لیزر محل مورد نظر را شستشو کنید و موها را شیو کنید. همه موها ممکن است نریزد و فقط موهایی که در مراحل رشد هستند امکان از بین رفتن دارند.

 

آمارهای جالب لیزر موهای زائد

در راستای لیزر موهای زائد به طور کلی کمتر از یک درصد افزایش رشد دیده شده است. طی یک مطالعه خاص که بر اساس اثرات لیزر موهای زائد توسط دستگاه دایود بر روی 489 بیمار انجام شد، مشخص شد که از بین 489 بیمار ، تنها 3 الی 4 مورد از رشد مجدد موهای خود ناراحت بودند. این افراد مشکلات هورمونی خود را برطرف نکرده بودند.

 

چرا مو پس از لیزر باز هم رشد می کند؟

در چرخه رشد مو سه فاز وجود دارد. موهایی که در فاز آناژن هستند مهمترین مورد در راستای لیزر موهای زائد محسوب می شوند. دسته دوم موهایی هستند که در مرحله خفته یا کاتاژن قرار دارند که این موها در پروسه درمان با لیزر بی تاثیر هستند و می بایست منتظر ماند تا مو وارد مرحله آناژن شود. لیزرهای تحتانی سبب می شود که وضعیت فولیکول مو غیر فعال شود اما از بین رفتن فولیکول مو دیده نمی شود.

لیزری که در طول درمان استفاده می شود، یک پرتو از نور کم انرژی است که روی فولیکول های موهای زیر پوست متمرکز هستند. در واقع این انرژی توسط ملانین مو جذب می شود و سبب می شود که فولیکول مو سوزانده شود و در نهایت ساختار مو از بین می رود.

از آنجایی که چرخه مو در هرکس با فرد دیگر فرق دارد رشد مو پس از لیزر موهای زائد امر طبیعی محسوب می شود.

 

 

 

سوالات پر تکرار لیزر موهای زائد بیکینی

شرایط اصلاح پس از اولین جلسه لیزر موهای زائد بیکینی وجود دارد؟

شما در حد فاصل جلسات حذب موهای زائد، نیازی به اصلاح نخواهید داشت. در صورتی که فکر می کنید علاقه ای به دیدن حتی یک مو بر روی سطح پوست خود ندارید، می توانید اصلاح توسط تیغ داشته باشید و فقط تیغ در این زمینه برای شما مناسب است. برای اصلاح پس از جلسه اول ده روز صبر کنید. بین اصلاح و جلسه بعد لیزر موهای بیکینی باید حداقل 24 ساعت فاصله باشد. اصلاح توسط اپیلاسیون و وکس و … مجاز نخواهد بود.

 

آیا پس از لیزر موهای زائد بیکینی اجازه کار با مو و موچین وجود دارد؟

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از لیزر موهای بیکینی دریافت کنید باید بین 4 الی 6 جلسه پروسه لیزر را ادامه دهید. در چنین شرایطی اجازه بند کردن، موم انداختن و سایر روش های مشابه را ندارید. در واقع این روش ها سبب می شود که ریشه مو از بین برود یعنی دقیقاً همان بخشی که لیزر به آن نیاز دارد. برای برداشتن موها ترجیحاً از شیو استفاده کنید.

 

چه مدت پس از جلسه اول لیزر ریزش موهای زائد آغاز می شود؟

معمولاً مقداری مو پس از هر جلسه درمانی می ریزد اما زمان بندی آن در بدن هر شخص نسبت به شخص دیگر فرق دارد. در صورتی که موها در فاز رشد قرار گرفته باشند، به طور دائم حذف می شوند.

 

زمان حمام رفتن پس از لیزر موهای بیکینی به چه صورت است؟

اجازه حمام پس از جلسه اول لیزر موهای بیکینی وجود دارد اما بهتر است که از آب سرد استفاده شود و همینطور استفاده از شامپو بدن معطر و صابون های مشابه نیز پرهیز شود. در هفته اول و پس از جلسات درمان نیز اجازه خواهید داشت که از آب ولرم استفاده کنید. محصولات معطر احتمال بروز حساسیت در بدن را بیشتر می کنند و بهتر است در طول پروسه درمان با لیزر موهای بیکینی از آن استفاده نشود.

 

چه زمانی پس از اولین جلسه اجازه ورزش وجود دارد؟

تا 24 ساعت پس از لیزر موهای بیکینی هر فعالیتی که سبب تعریق شود، نباید انجام شود. به هر صورت نیاز است که به پوست زمان استراحت داده شود و از التهاب پوست نیز تا حد زیادی کاسته شود. در واقع خنک نگه داشته بخشی که لیزر شده است سبب می شود که میزان حساسیت ها کمتر شود.

 

استفاده از اسپری های برنزه پس از لیزر موهای زائد بیکینی چقدر مجاز است؟

اجازه برنزه کردن چه به صورت طبیعی و چه صورت مصنوعی در حد فاصل جلسات لیزر موهای بیکینی وجود ندارد. همینطور اجازه فعالیت زیاد در زیر نور آفتاب را نخواهید داشت. این اقدامات سبب می شود که رنگدانه ها در نواحی درمان جمع شوند و به نوعی فرایند درمان مختل شود. در صورتی که شرایط کاری و زندگی شما ایجاب می کند که در زیر نور خورشید فعالیت داشته باشید می بایست از ضد آفتاب های که SPF 30 یا بیشتر دارند استفاده کنید. همینطور مصرف لوسیون ها و اسپری های برنزه کننده نیز سبب می شود که پوست شما درگیر شود و ساختار رنگ طبیعی پوست تغییر کند.

 

میزان درد پس از جلسه لیزر موهای زائد بیکینی چقدر است؟

آنچه که بیمار در طول جلسه لیزر موهای زائد بیکینی احساس می کند، سوزن سوزن شده است که به نوعی طبیعی و قابل تحمل است. اپلیکاتورهای مدرن لیزر، از جدیدترین سیستم کولینگ استفاده می کنند که حس ناخوشایند را به حداقل می رساند و در نهایت در زمان درمان از پوست محافظت از پوست صورت می گیرد به طوری که حس سوزش از فرد گرفته می شود. از سوی دیگر برخی از افراد پس از لیزر ممکن است که درگیر لیزر و خارش و قرمزی شوند و یان بدن دچار ورم شود. این مشکلات اغلب خفیف بوده و در مدت کوتاهی از بین می رود.

 

نتایج لیزر موهای زائد بیکینی چه زمانی رویت می شود؟

اولین نتایج لیزر موهای زائد بیکینی معمولاً پس از جلسه اول رویت می شود. در واقع رشد مو در این جلسه کاهش می یابد و یا موها باریک تر و ضعیف تر می شود. در واقع پوست فرد نرم تر می شود و منافذ باز پوست نیز کمتر مشاهده می شود. در صورتی که پیگیری های لازم در این راستا صورت نگیرد احتمال اینکه نتایج راضی کننده نباشد بسیار زیاد است. در هر صورت لیزر موهای بیکینی می بایست بر اساس تعداد جلسات مورد نظر ارزیابی شود و نتیجه آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 

 

لیزر موهای زائد پا

لیزر موهای زائد پا با جدیدترین تکنولوژی 2020

فهرست مقاله

لیزر موهای زائد پا

به پاهای خود دست که می کشید، زبری آن شما را اذیت می کند! نظافت و پاکیزگی بخش مهمی از زندگی هر شخص محسوب می شود و اولویت زیادی دارد. هر فرد در طول زندگی خود می بایست زمان زیادی برای رفع موهای زائد در نظر بگیرد به خصوص موهای زائد پا! ما در مرکز لیزرساوه به شما کمک می کنیم به آسانی از شر موهای زائد خلاص شوید . با ما در پیج اینستاگرام لیزر ساوه همراه باشید تا از پیشنهاد های ویژه ما بهره مند شوید .

لیزر موهای زائد پا یکی از روش های دائمی و تاثیرگذار است که می تواند نظافت و زیبایی را به همه افراد ببخشد. خانم بیشتر از آقایان به دنبال پوستی لطیف و تمیز هستند و از این رو نیاز است که موقعیت پوست هر شخص نسبت به شخص دیگر ارزیابی شود. صفر تا صد لیزر موهای زائد پا با جدیدترین تکنیک در این مقاله گنجانده شده است.

 

 

لیزر موهای زائد پا در یک نگاه

لیزر موهای زائد پا از طریق دستگاه صورت می گیرد، به طوری که دستگاه نور مورد نظر را بر روی سطح پوست می تاباند و به فولیکول و رنگدانه های مو آسیب می زند و به نوعی سبب می شود که رشد مو قطع شود. لیزر موهای زائد پا یک روش کاملاً استاندارد است و هیچ عوارضی در بر ندارد. از سوی دیگر وقتی از لیزر استفاده شود، مو تیغ تیغ نمی شود، زبر نمی شود و پوست بدن سیاه نخواهد شد. از کشیدگی پوست جلوگیری می شود و نیازی به شیو کردن هر روزه نخواهد بود. وقتی از لیزر موهای زائد پا استفاده می شود، رشد مو به صورت قطعی متوقف می شود و پا همیشه صاف و عاری از مو خواهد شد.

افرادی که موهای سیاه با پوست سفید دارند زودتر از سایر افراد نتیجه می گیرند و خوشبختانه دستگاه های پیشرفته ای عرضه شده است که این رویکرد را با قدرت بیشتر دنبال می کنند. کسانی که بور هستند اما موهای تیره دارند نیز به نتیجه بیش از 90 درصد خواهند رسید.

این روش بدون درد و عارضه بوده و همه افراد مهم دنیا به سراغ آن می روند.

در لیزر موهای زائد پا، پالس های نور لیزر دقیقاً فولیکول های مو را هدف قرار می دهند و سبب از بین بردن آن می شوند. این روشی است که از دهه 1990 توانست در دنیا به شهرت برسد. دقت کنید که این روش در صورت تکرار در فاصله زمانی مناسب به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید در غیر این صورت نمی توان انتظار صد در صد از آن داشت.

لیزر موهای زائد پا توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است و یک روش درمانی بسیار خوب است مشخص است که این روش می تواند برای آقایان و خانم ها در طیف طول موج مختلف ارزیابی و اجرا شود.

 

جلسات یک تا هشت لیزر موهای زائد پا

جلسه اول لیزر موهای زائد پا به این صورت است که موها پس از گذشت 7 الی 14 روز شروع به ریزش می کنند، یعنی دیده می شوند. این موها همان سلول های پیر یا مرده هستند که بدن قصد دارد از شر آنها خلاص شود.

جلسه دوم به صورتی است که موها خیلی کندتر از قبل رشد می کنند و به نوعی بیمار متوجه می شود که یک اتفاق جدید برای رویش موی زائد فرد صورت گرفته است.

جلسه سوم به صورتی است که موها نازک تر و سبکتر می شود در واقع این پروسه مربوط به رشد دوباره مو است و بخش مهمی را به خود اختصاص می دهد.

جلسه چهارم مربوط به هفته ششم بوده و در این بخش تنها یک بار نیاز به شیو کردن دارید در این جلسه بسیار مهم است که بتوانید شیو را در جهت رویش مو انجام دهید.

جلسه پنجم که با جلسه چهارم فاصله بیشتری دارد، سبب نرمی و لطافت پوست بدن شما می شود و فولیکول هی مو به حداقل می رسد.

جلسه ششم مربوط به موهایی است که در وضعیت رشد قرار گرفته اند و در این بخش شیو کردن به حداقل می رسد.

 

جلسه هفتم به فاصله بسیار بیشتر به نسبت جلسات اول صورت می گیرد و از جلسه هشت به بعد تشخیص درمانگر است که پروسه لیزر موهای زائد پا ادامه یابد یا خیر.

 

بهترین نتیجه لیزر موهای زائد پا مربوط به جلسات 8 الی 12 صورت می گیرد البته این موضوع به دلیل بافت ضخیم موهای پا بوده و به نوعی برای سایر بخش های بدن در نظر گرفته نمی شود. زمان درمان اغلب از 15 دقیقه آغاز می شود و نیاز است که متخصص لیزر این مسئولیت را به عهده بگیرد. برای لیزر موهای زائد پا تایم استراحت 24 ساعت پس از درمان در نظر گرفته می شود.

 

مزایای لیزر موهای زائد پا

کسانی که عادت دارند، موهای زائد پای خود را سریعاً شیو کنند، می دانند که حمام رفتن در چنین شرایطی چقدر نیاز به زمان دارد و به نوعی دردسر زیادی به همراه دارد. با لیزر موهای زائد پا به سادگی می توانید حس کنید چقدر سبک شده اید و پوست لطیف و نرمی دارید. از سوی دیگر لیزر موهای زائد پا بسیار بی خطر و موثر است و طی چند جلسه درمان، می تواند در کوتاهترین زمان نتایج خوبی داشته باشد.

1-      این روش دقیق و سریع است و به نسبت سایر روش های موجود نتیجه سریع تری به همراه دارد.

2-      موهای زائد بین 3 الی 7 جلسه بر اساس پوست و نوع مو از بین می رود.

3-      نرمی و لطافت پا چند برابر می شود و به نوعی پا در وضعیت خوبی قرار می گیرد.

4-      نیاز به هزینه برای اصلاح و اپیلاسیون نخواهد بود.

5-      درد آن نسبت به سایر روش ها کمتر است و به نوعی روش مناسب با هر سطح دردی تلقی می شود.

6-      این روش دوره نقاهت ندارد و به نوعی اجازه می دهد به سرعت به جای روزانه خود باز گردید و از این نظر برای آقایان بسیار مناسب است.

7-      اجرای لیزر موهای زائد پا بر روی همه پوست ها به جز پوست های بسیار تیره و برنز نتیجه بخش است اما نکته مهم اینکه بر روی موهای بلوند و قرمز به اندازه موهای تیره تاثیر ندارد.

8-      دستگاه به صورتی طراحی شده است که می تواند نواحی بزرگتر را درمان کند.

9-      به طور کلی اجازه می دهد که موهای زائد بخش های حساس نیز از بین برود، جایی که تیغ و اپیلاسیون از ورود به آن ناتوان است.

10-  لیزر موهای زائد پا یک روش ایمن و بدون انتقال باکتری محسوب می شود.

 

یک نکته مهم دیگر در خصوص لیزر موهای زائد پا این که در این روش، موهای زائد مرده بیرون کشیده می شود و به نوعی ریزش می کند و ریشه آنها کم کم سست می شود. خوشبختانه در سال های اخیر لیزر موهای زائد پا به واسطه دستگاه توانسته به نتیجه خوبی برسد.

 

عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد پا

انتخاب پرتو نور: کار با دستگاه لیزر موهای زائد پا می بایست توسط متخصص پوست و بر اساس نوع پوست و نوع موی زائد انجام شود. متخصص پوست یک پرتو نور مناسب از دستگاه لیزر را با انرژی زیاد و البته تنظیم شده بر روی پا متمرکز می کند. در این فرآیند، هرچه تراکم موی روی پوست بیشتر باشد و به نوعی پوست وسیع تر باشد، زمان انجام لیزر موهای زائد پا بیشتر می شود. اینطور که بررسی ها نشان داده است، درمان لیزر پا بین 1 ساعت الی 80 دقیقه طول می کشد.

تخریب فولیکول: در عملکرد لیزر موهای زائد پا نیاز به نور متمرکز شده است به طوری که فولیکول های مو را تحت تاثیر بگذارد. فولیکول ها در واقع حفره های کوچک روی پوست هستند که مو از آنها خارج شده یا می روید. فولیکول های مو در واقع انرژی ساطع شده بر روی رنگدانه های ملانین مو را جذب می کند و عملیات تخریب مو صورت می گیرد. برخی از افراد معتقد هستند که وقتی به سراغ لیزر موهای زائد پا می روند، انگاری کشی روی پوست کشیده می شود یا سوزشی ایجاد می شود که در حد آفتاب سوختگی است. در واقع وقتی مو در اثر انرژی ساطع شده از لیزر تخریب می شود، بوی گوگرد مانندی احساس می شود که البته غلیظ و غیر قابل تحمل نیست.

فاز سوم لیزر موی زائد پا: همانطور که در دو بخش قبل گفته شد، در فرآیند لیزر در ابتدا ریشه زیر پوست از بین می رود و پس از آن مو به صورت کامل از جای خود کنده می شود. در این بخش نیاز است که منافذ پوست بسته شوند و به نوعی پوستی صاف و یک دست باقی می ماند. وقتی لیزر موهای زائد پا را آغاز کنید که دیگر با اپیلاسیون خداحافظی کرده باشید در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد و عملکرد خوبی برای شما وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر در این فاز پوست تراکم بهتری پیدا کرده و دیگر کشیده یا شل نخواهد بود.

 

لیزر دایود یکی از دستگاه های ارزشمند در راستای لیزر موهای زائد پا است که با جدیدترین قدرت ارسال طول موج خود توانسته شهرت زیادی داشته باشد. بلندی این طول موج به صورت عمیق تر وارد پوست می شود. این دستگاه ایمن تر از لیزر با طول موج کوتاه تر است. احتمال جذب این لیزر به واسطه طول موج بلندتر توسط رنگدانه های ملانین بیشتر بوده و میتواند نتایج خوبی از خود به جا بگذارد.

 

 

 

لیزر موهای زائد پا توسط چه کسی صورت می گیرد؟

کسانی می توانند از دستگاه لیزر موهای زائد پا استفاده کنند که:

اولاً متخصص پوست باشند: یعنی انواع پوست را بر حسب تیپ و رنگ و نوع مو بشناسند و موهای روی پوست را بر اساس موقعیتی که دارند دسته بندی کنند.

ثانیاً آموزش کار با دستگاه را پشت سر گذاشته باشند:  یعنی اگر شما متخصص پوست هستید و یا به متخصص پوستی مراجعه کنید که کار با دستگاه لیزر را به صورت سلیقه ای در پیش میگیرد، نتیجه نخواهید گرفت. حتی اگر بهترین متخصص پوست را انتخاب کنید و گرانترین و لوکس ترین دستگاه روز دنیا را در نظر داشته باشید باز هم اگر تنظیم دستگاه به درستی صورت نگیرد دچار مشکل می شوید و بهتر است که این موضوع را به صورت دقیق و حرفه ای ارزیابی کنید.

در آخر دقت شود که مجوز پزشکی برای کار با دستگاه لیزر موهای زائد پا نیاز است. بسیاری از دستگاه ها از سوی سازمان  پزشکی ایران تایید نمی شوند، بنابراین نیاز است که پزشکانی به سراغ این کار بروند که پروسه مجوز پزشکی را طی کرده و نتیجه مطلوب گرفته اند.

پزشک متخصص می بایست قبل از آغاز جلسه لیزر، یک سری دستور العملی های لازم را به شما اعلام کند. در این زمینه اثربخشی لیزر بیشتر می شود و به نوعی خطر بروز عوارض جانبی کمتر خواهد شد.

مثلاً باید بدانید که لیزر موهای زائد پا بر روی پاهایی که برنزه هستند انجام نمی شود.

افراد حق ندارند پوست پای خود را تحریک کنند.

استفاده از اپیلاسیون یا موچین پیش از لیزر موهای زائد پا مشکلساز خواهد بود.

آسپرین یکی از داروهایی است که پیش از لیزر موهای زائد پا نباید مصرف شود.

افرادی که درگیر بیماری های عفونتی هستند بهتر است بدانند که این روش برایشان مشکل ساز شده و بهتر است در ابتدا بیماری خود را برطرف سازند و سپس به سراغ لیزر موهای زائد پا بروند.

 

 

آیا لیزر موهای زائد پا برای انگشتان مناسب است؟

بر روی انگشتان پا، مو میروید، این موضوع در بین آقایان بیشتر از بانوان دیده می شود و بسیار ناراحت کننده است. یکی از مزایای لیزر موهای زائد پا این است که شامل همه قسمت های پا اعم از انگشت، ساق، ران، کشاله ران و … می شود و می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

اما یک نکته در این بین وجود دارد. بسیاری از افراد هستند که موی روی انگشتان پای آنها روشن است در صورتی که موی زائد روی کشاله ران و ساق اغلب تیره است. این افراد بهتر است برای بخش انگشت از روش های غیر از لیزر استفاده کنند. موهای نازک و روشن در عملیات لیزر نتیجه خوبی نخواهند گرفت و به طور کلی اثربخشی آن بسیار کم می شود.

شات هایی که برای لیزر موهای زائد انگشتان پا صورت می گیرد می بایست در وسعت کوچکتر باشد تا بتواند همه بخش های پا را پوشش دهد. در غیر این صورت مشکلات زیادی ایجاد می شود و نتیجه بخش نخواهد بود. از سوی دیگر از وسعت شات ها زیاد باشد احتمال سوختن انگشتان وجود دارد. برای انگشتان کوچک نیاز است که دقت بیشتری در نظر گرفته شود و از نظر زمانی نیز نیاز به حوصله و زمان بیشتری است.

 

الزام جلسه مشاوره لیزر موهای زائد پا

وقتی به فکر لیزر موهای زائد پا باشید، یک جلسه به عنوان جلسه مشاوره وجود دارد که در این جلسه پزشک بررسی می کند که پوست شما چقدر برای این کار مناسب است. در واقع وضعیت پوست شما به واسطه بافت بیرونی و داخلی، نوع موی زائد، جهت رویش مو و تراکم مو بررسی می شود. در جلسه مشاوره بررسی می شود که آیا تیپ رنگی پوست شما برای استفاده از لیزر موهای زائد پا می تواند تاثیرگذار باشد یا خیر. بررسی صورت می گیرد که آیا مو در جهت درست خود می روید یا ریشه ها به صورت نا منظم رشد و تکثیر می کنند.

ارزیابی های لازم در خصوص لیزر موهای زائد پا صورت می گیرد و بررسی می شود که آیا پوست به این روش حساسیت دارد یا نه. مثلاً پچ تست به صورتی است که نحوه کار لیزر را دنبال می کند و سبب می شود که پوست از نظر حساسیت برری شود.

برخی از انواع پوست هستند که نسبت به حرارت نور لیزر حساسیت دارند یا نسبت به کریوژنی که در دستگاه خنک کننده وجود دارد بسیار حساس هستند و پوست دچار التهاب و خارش می شود.

از سوی دیگر در جلسه مشاوره ارزیابی صورت می گیرد که نوع پوست بیمار کدان است. رنگ مو به چه اندازه پذیرای لیزر است. سبک زندگی بیمار و سوابق پزشکی که از سوی او اعلام می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. داروهای مصرفی بیمار دنبال می شود. مشخص است که پس از پایان جلسه مشاوره نیاز است که ارزیابی های لازم صورت بگیرد به نحوی که عملکرد و شرایط لیزر بررسی شود. به هر صورت درمان در این زمینه نیاز به مشاوره های لازم دارد.

 

پالس اسپری خنک کننده لیزر موی زائد پا

کسانی که برای لیزر موهای زائد پا مراجعه می کنند در ابتدا در جلسه درمانی باید از عینک ایمنی استفاده کنند. فرقی نمی کند که شما دست و پای خود را لیزر می کنید یا پوست صورت، به هر صورت نیاز است که چشمان شما در برابر نور لیزر محافظت شود. فردی که به عنوان درمانگر فعالیت می کند نیاز به یگ پروب دستی کوچک دارد تا نور لیزر را به قسمت های مختلف هدایت کند. به هر صورت قبل و بعد از هر پالس لیزر نیاز به پالس های کوتاه اسپری خنک کننده است. این پالس ها برای هر بخش از بدن با بخش دیگر فرق دارد. برخی از پوستها بسیار حساس هستند نیاز است که از اسپری های خنک کننده قوی تر و در زمان بیشتر استفاده شود و برخی دیگر از پوست ها به واسطه نازکی که دارند از پالس های کوتاه ترین استفاده می کنند. پا معمولاً گسترده است و زمانی که برای انجام لیزر صورت می گیرد از چند دقیقه تا یک ساعت و گاه بیشتر است. اگر تراکم موهای زائد پا زیاد باشد نیاز است که هم تعداد پالس های لیزر بیشتر شود و هم از سیستم خنک کننده قوی تری استفاده شود.

به هر صورت در کمترین حالت می توانید در حدود 30 دقیقه لیزر موهای زائد پا خود را به پایان برسانید.

آقایان معمولاً از درد لیزر موهای زائد پا نگران هستند. در واقع به دلیل قطر زیاد ریشه موهای زائد پا، این مشکل ایجاد می شود که بخشی از ناحیه پا درگیر درد شود و استفاده از پالس اسپری خنک کننده برای کاهش این درد است. در واقع اقایان این نظر را دارند که یک باند پلاستیکی بر روی پوست کشیده می شود. دستگاه دایود با کولینگ قدرتمندی که دارد می تواند این مشکل را به حداقل برساند.

 

 

تعداد جلسات لیزر موهای زائد پا برای آقایان

شرایط پوست بیمار و وسعت پا دو عامل مهم در تعیین جلسات لازم برای لیزر موهای زائد پا محسوب می شود. به هر صورت اکثر افرادی که برای رفع موهای زائد پا اقدام می کنند حداقل 6 تا 8 جلسه لیزر نیاز خواهند داشت. اینطور که مشخص است این فرآیند زمانی موثر است که سبب می شود فولیکول های مو در وضعیت رشد قرار بگیرد و به نوعی فاز فعال رشد دیده شود. برخی از افراد در کمتر از 8 جلسه نیز نتیجه گرفته اند و برخی دیگر معتقد هستند که باید بیش از 8 جلسه زمان در نظر گرفته شود تا نتیجه دلخواه صورت بگیرد.

یک سری مسائل مهم پیش از لیزر موهای زائد پا وجود دارد که می بایست بررسی شود. فرد باید 2 هفته قبل از درمان، به سراغ اپیلاسیون، الکترولیز کردن و یا کرم های موبر نرود. از سوی دیگر اگر سابقه خال های وسیع و خطرناک بر روی پوست پا است در ابتدا باید فکری به حال آن شود. برخی از خال ها حالت ویروسی دارند و برخی دیگر نیز به صورت تبخال ظاهر می شوند. از سوی دیگر موهای پا باید تراشیده شوند و پوست در وضعت تمیز و خشک قرار بگیرد. اجازه استفاده از مواد آرایشی و کرم و روغن نیز برای پوست وجود نخواهد داشت.

پس از لیزر فرد نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و همینطور بهتر است که پاک کننده های ساینده پوست را نیز کنار بگذارد زیرا پوست بسیار نازک شده است و به نوعی خراشیده می شود. از سوی دیگر یک روش برای کوتاه کردن موهای زائد این است که به مدت ده روز پس از لیزر موهای زائد پا، از تیغ استفاده شود. این موضوع توسط پزشک تعیین می شود.

رشد مو در چهار مرحله صورت می گیرد و به نوعی بسیار مهم است که هر یک از مراحل به درستی ارزیابی شود. اولین مرحله مربوط به آناژن اولیه است که در این مرحله در واقع رشد موهای اولیه صورت می گیرد. مرحله دو آناژن است که مرحله فعال رشد مو بوده که توانسته موقعیت بهتری برای هر بخش ایجاد نماید. مرحله سوم کاتاژن در واقع مربوط به شرایط رگرسیون است و در نهایت مرحله چهارم که تلوژن نامیده می شود که مربوط به مرحله استراحت است.

وقتی صحبت از لیزر موهای زائد پا می شود، یعنی قرار است فقط روی مرحله آناژن تاثیر گذاشته شود. مرحله فعال که رشد مو در آن صورت می گیرد. اینطور که مشخص است در هر جلسه در حدود 25 درصد از حجم موهای تحت درمان، از بین می روند بنابراین 6 الی 8 جلسه زمان نیاز است تا نتیجه صد در صد صورت بگیرد. یک سری جلسات اضافی نیز وجود دارد که برای از بین بردن کامل موها بوده و برای اینکه بخش های جامانده مورد درمان قرار بگیرد که معمولاً هر 6 ماه تا یک سال صورت می گیرد.

 

مراقبت های پس از لیزر موهای زائد پا

استفاده از کرم ضد آفتاب SPF30: پوستی که قرار است به واسطه لیزر تحت درمان قرار بگیرد نباید قبل و پس از لیزر تحت تاثیر نور خورشید قرار بگیرد بنابراین استفاده از کرم های ضد آفتاب با درجه SPF 30 یا بالاتر توصیه می شود به خصوص پس از انجام لیزر، تا پوست بدن در برابر نور غیر استاندارد محافظت شود.

از سوی دیگر پزشکان همیشه توصیه می کنند که 2 الی 3 روز پس از لیزر از آلوئه ورا استفاده کنید. در واقع این گیاه خاصیت ضد التهاب دارد به خصوص برای نواحی پا که می تواند سبب سفت شدن پوست پا شده و نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. مشخص است که 5 الی 14 روز پس از درمان، موهای پا شروع به ریزش خواهند کرد.

ریزش موهای پا نباید با رشد موهای جدید اشتباه گرفته شود، در واقع موهای پیر پا از ساقه مو خارج می شوند. این رویکرد سبب می شود که برای از بین بردن مو از تیغ استفاده شود یعنی موهای اضافه ای که قرار است ریزش کنند به واسطه تیغ یا اکسفولیت ریزش می کنند.

موهایی که وارد مرحله رشد فعال شده اند و تحت تاثیر لیزر هستند به طور کلی دیگر رشد نمی کنند. در واقع زمانی که یک فولیکول مو آسیب ببیند دیگر نمی تواند رشد کند. دقت شود که تکرار لیزر موهای زائد پا هر 6 ماه تا یک سال می تواند پروسه درمان را دقیق تر دنبال نماید.

 

عوارض جانبی لیزر موهای زائد پا در مردان

در خصوص عوارض جانبی، احتمال بسیار کم است اما نمی توان گفت که یک روش به هیچ وجه درگیر عوارض جانبی نخواهد بود. در واقع یکی از عوارضی که بر اساس لیزر موهای زائد پا صورت می گیرد پورپورا است. پورپورا در واقع به کبودی ناشی از حرارت لیزر گفته می شود به طوری که برای پای مردان این موضوع بیشتر دیده می شود. پوست سرخ می شود و گاه دچار تاول های ریز می شود. از سوی دیگر امکان اینکه رنگدانه ها بیشتر شود نیز وجود دارد. ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته تا حدی متورم می شود. البته این عوارض چند روز بیشتر طول نمی کند.

مشخص است که احتمال بروز عوارض جانبی به صورت اسکارهای طولانی که به صورت جای زخم هستند به ندرت دیده می شود. در ارزیابی های صورت گرفته مشخص است که لیزر موهای زائد پا سبب می شود که پوست در وضعیت خاصی قرار بگیرد و شاید این موضوع مشکل ساز شود. مثلاً کسانی که پس از لیزر موهای زائد پا از شلوارهای چسبان استفاده می کنند نتیجه خوبی نخواهند گرفت. افرادی که اقدامات لازم در این زمینه را دنبال نمی کنند اغلب دچار مشکل می شوند و بهتر است که به پوست اجازه نفس کشیدن داده شود. سوختگی بیش از حد در خصوص لیزر موهای زائد پا به ندرت دیده می شود مگر اینکه پوست پا با عفونت همراه بوده و پس از اقدام برای لیزر، درمان صورت نگرفته باشد.

 

لزوم انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب برای لیزر موهای زائد پا

برای لیزر موهای زائد پا بهتر است در انتخاب کلینیک دقت شود. در واقع هر چقدر هم که نکات قبل و بعد از لیزر بررسی شود، انتخاب یک کلینیک خوب برای لیزر می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

یکی از موارد بسیار مهم در این راستا، استفاده از دستگاه های پیشرفته لیزر است. دستگاهی که هم به روز باشد و هم بتوان نیازهای هر فرد را پوشش دهد. آپشن بندی دستگاه به درستی صورت بگیرد و به نوعی سبب شود که موهای زائد بدن به طور دقیق شناسایی شود.

نکات بهداشتی از دیگر بخش های مهم برای لیزر موهای زائد پا محسوب می شود. در صورتی که در یک کلینیکی از بهترین تجهیزات استفاده می شود اما استانداردهای بهداشتی رعایت نمی شود، قطعاً مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد و بیماری های عفونی یا باکتریایی دیده می شود که بسیار مشکل ساز است. بدانید که شما به واسطه انتخاب یک کلینیک خوب برای لیزر موهای زائد پا می توانید با خاطر جمع به نتیجه مطلوب دست یابید.

از سوی دیگر جامعیت کلینیک بسیار مهم است. در واقع اگر یک پزشک از نظر برخی از بیماران بسیار خوب باشد اما از نظر سایر موارد گزینه خوبی نباشد، یعنی جامعیت ندارد.

هزینه ها باید شفاف سازی شود و کم و زیاد کردن هزینه ها اغلب دردسرساز می شود. اینطور که مشخص است بسیاری از کلینیک ها هستند که به واسطه موقعیت منطقه ای که دارند دسته بندی می شود.

 

 

ویژگی دستگاه لیزر موی زائد استاندارد

یکی از ویژگی های مهم که برای دستگاه لیزر موهای زائد پا وجود دارد تنظیم عرض پالس است. در واقع پالس ها باید قابلیت تغییر وضعیت داشته باشند. پالس های قابل تنظیم هر یک به واسطه موقعیتی که بر روی بدن ایجاد می کنند باید با سایر بخش ها متفاوت باشد.

از تکنولوژی های روز دنیا می بایست در دستگاه لیزر موهای زائد پا استفاده شود. مشخص است که این دستگاه ها به واسطه قطعه بندی که دارند، ارزیابی می شوند. برخی از دستگاه ها هستند که از آپشن های قدیمی در آنها استفاده شده است و برخی از دیگر به واسطه نوع درجه بندی که دارند، ارزیابی می شوند.

سرعت عملکرد بالا از دیگر ویژگی های مهم یک دستگاه لیزر موهای زائد پا بسیار خوب محسوب می شود. در واقع سرعت به کار رفته برای دستگاه باید به صورتی باشد که روی پوست های مختلف اجرا شود.

تاثیرگذاری های مطلوب روی هر بخش از پوست می تواند نتیجه دلخواهی ایجاد نماید. دستگاه باید به صورتی طراحی شده باشد که فرد پس از درمان نیاز به استراحت یا دوره های حفاظت از پوست نداشته باشد.

از سوی دیگر طول موج تعیین شده برای دستگاه می بایست هیچ اسکار یا زخمی روی پوست ایجاد نکند.

نتایج حاصل از درمان با دستگاه لیزر موهای زائد پا باید پس از یک الی دو جلسه قابل رویت نسبی باشد.

 

چرا بیش از 10 جلسه برای لیزر موهای زائد پا نیاز است؟

در بخش های قبل صحبت کردیم که تعداد جلسات لازم برای لیزر موهای زائد پا اغلب بین 6 الی 8 اعلام شده است. اما بارها دیده شده که تعداد جلسات برای رسیدن به نتیجه مطلوب بیش از 10 جلسه است و این موضوع کمی نگران کننده به نظر می رسد.

تعداد دقیق جلسات هر فرد با فرد دیگر فرق دارد. مثلاً یک سری افراد هستند که شرایط پوستی خاصی دارند و پالس هایی که برای درمان این افراد در نظر گرفته می شود اغلب بیشتر از سایر افراد و یا با فاصله صورت می گیرد یعنی در یک جلسه تعداد پالس های کمتری پوشش داده می شود، بنابراین نیاز به تعداد جلسات بیشتر خواهد بود.

موضوع دیگر در خصوص رنگ مو و کیفیت و ضخامت آن است. رنگ موی به کار رفته و ضخامت مو دو موضوع مهم بوده و در نتیجه کار تاثیر زیادی می گذارد. مثلاً موهایی که ضخیم تر هستند به نسبت سایر موها نیاز به دقت طول موج بیشتری دارند. از سوی دیگر اگر فردی داروهای خاصی مصرف نماید و سابقه مصرف دارو برای آن متفاوت به نظر برسد نیز در تعداد جلسات لیزر موهای زائد پا تاثیر می گذارد.

دقت کنید که سوابق درمانی یک شخص از موضوعاتی است که اجازه می دهد پزشک تعداد جلسات لیزر موهای زائد پا را بیشتر کند.

وقتی جلسه اول از لیزر موهای زائد پا صورت گرفت، پزشک بررسی می کند که روند درمان شما به چه صورت است و مشخص می شود که چند جلسه زمان نیاز دارید تا بتوانید به نتیجه خوبی برسید. مشخص است که بین 3 الی 4 جلسه برای همه افراد ثابت است و پس از 4 جلسه پزشک موقعیت موهای ریخته شده و فولیکول های فعال و غیر فعال شما را می سنجد تا نتیجه کاملی صورت بگیرد. شرایط منظم و دقیق و استانداردی نیز برای لیزر موهای زائد پا وجود دارد و می تواند نتیجه بخش باشد.

 

جلسه اول لیزر موهای زائد پا (جلسه ای مهم و تاثیرگذار)

لیزر موهای زائد پا در ابتدا یک عمل ساده و راحت به نظر می رسد اما اگر این کار توسط یک متخصص زیبایی صورت نگیرد نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.

جلسه اول برای لیزر بسیار مهم است و نیاز است که دستگاه مناسب تعیین شود، اشعه مورد نظر ارزیابی شود، پرتو کافی تعیین شود و میزان انرژی لازم برای از بین بردن فولیکول های مو نیز بررسی شود.

تاباندن اشعه به فولیکول های مو برای جلسه اول سبب می شود که ادامه رشد مو متوقف شود. در واقع در این جلسه پالس بندی برای سطح پوست اهمیت زیادی دارد. احتمال وجود اندکی درد برای جلسه امر امری طبیعی است و فرد به واسطه کرم های بی حسی و یا کولینگ های قوی می تواند این موضوع را تا حد زیادی بهبود بخشد. درد حاصل از جلسه اول لیزر، دردی سریع و گذرا بوده و چند صدم ثانیه طول می کشد. در واقع هر پالسی که بر روی پوست قرار می گیرد کسری از ثانیه بوده و موهای زیادی به صورت یکجا هدف قرار گرفته می شود.

وقتی لیزر استفاده شود در هر ثانیه یک چهارم از ناحیه مورد نظر پوشش داده می شود. یک سری نواحی کوچک نیز هستند که نیاز به دقت بالایی دارند اما معمولاً کمتر از یک دقیقه زمان نیاز خواهند داشت.

زمان کافی برای نتیجه مطلوب از جلسه اول لیزر موهای زائد پا بیش از 45 دقیقه تخمین زده می شود و معمولاً تا یک ساعت زمان نیاز خواهد بود.

فقط حضور شما کافی نیست: برخی از افراد فکر می کنند همین که در زمان اعلام شده از سوی پزشک در مطب حاضر باشند، کفایت می کند. این تصور اشتباه است. فرد می بایست آمادگی های لازم برای لیزر را داشته باشد. اول اینکه نیاز به مشاوره داشته و مشاوره قبل از جلسه صورت می گیرد. بنابراین در روز مشاوره اصرار نکنید که لیزر برای شما انجام شود.

فرد می بایست از روز مشاوره تا 6 هفته از اپیلاسیون و سایر موارد اصلاح مشابه دوری کند. در واقع باید کمک کند تا ریشه مو در وضعیت دقیق خود قرار بگیرد و کار برای استفاده از لیزر آسانتر شود. ریشه ها در صورت اصلاح و یا استفاده از اپیلاسیون درگیر شده و از بین می روند و کار دشوارتر می شود.

همینطور نیاز است که از رفتن به ساحل و نور آفتاب جلوگیری شود. دقت کنید که جلسه اول جلسه حساسی است. بهتر است بدن تمیز باشد و پیش از آغاز لیزر از کرم یا هر مواد شوینده دیگری دور باشد. بهتر است که رنگ پوست و ضخامت پوست بررسی شده باشد.

با پزشک همکاری کنید: اگر فکر می کنید اصلا متوجه اصابت پالس لیزر بر روی پوست خود نمی شوید، سخت در اشتباه هستید! به هرحال اندکی درد وجود دارد به خصوص در جلسه اول که هنوز با فضای لیزر آشنایی کامل ندارید و برای شما عجیب است. بهتر است با خودتان روراست باشید و بدانید که لیزر یک موضوع کاملاً علمی است و دردی که احساس می کند در واقع به معنی نتیجه بخش بودن کار دستگاه است. با پزشک مربوطه مهربان باشید و در این زمینه سازش داشته باشید.

از گرمای حاصل از لیزر نترسید: به هر حال شما از یک دستگاه حاوی انرژی فعال استفاده کرده اید و بهتر است بدانید که گرمای حاصل از لیزر به مدت 24 در داخل لایه های پوست بدن باقی می ماند. از این رو نباید از گرمای حاصل از دستگاه بترسید. اما باید دقت کنید که نباید به سراغ دوش آب گرم بروید و همینطور باید از سونا و سایر مناطق گرم نیز دوری کنید. محیطی که پوست شما با آن در ارتباط است باید ایده آل و عالی از باکتری باشد.

 

وابستگی به محصولات آرایشی را کم کنید:  البته ناحیه پا کمتر درگیر مواد آرایشی است اما این روزها موادی به عنوان کرم های سفید کننده بدن عرضه می شود که بهتر است پس از لیزر موهای زائد پا استفاده نشود (اینکه این کرم ها خوب است یا بد، موضوع بحث ما نیست). در واقع پوست باید تنفس داشته باشد و استفاده از کرم های آرایشی برای پوست مشکلاتی ایجاد می کند که نتایج استفاده از لیزر را بسیار محدودتر می سازد. مشخص است که استفاده از ژل های آلوئه ورا در این زمینه می تواند اثربخشی خوبی داشته باشد اما باز هم نظر پزشک اهمیت زیادی دارد.

 

حامی لیزر باشید:  حامی بودن یعنی به این روش خوش بین باشید. مثلاً برخی از افراد به سراغ ماسک های لایه بردار می روند و یا دوست دارند از کرم های رتینول استفاده کنند تا نتیجه بهتری ایجاد شود. این تصور اشتباه است. به هر صورت موقعیت این کرم ها باید ارزیابی شده باشد. برخی از کرم ها هستند که به صورت لایه بردار بوده و اثرات شیمیایی خاص خود را دارند و پروسه لیزر را زیر سوال می برند.

 

آیا هزینه جلسه اول لیزر موهای زائد پا بیشتر از سایر جلسات است؟

معمولاً اینطور نیست! در واقع هزینه ای که برای لیزر موهای زائد پا در نظر گرفته می شود، در هر شخص نسبت به شخص دیگر با کمی تفاوت همراه است که احتمالاً بستگی به رنگ پوست، ضخامت پوست و جنسیت فرد دارد اما اینکه هزینه جلسه اول بیشتر از سایر جلسات باشد به ندرت دیده می شود.

 

عوامل موثر در قیمت لیزر موهای زائد پا

شاید بیشترین سوالی که از سوی کاربران شنیده می شود وضعیت تعیین قیمت لیزر موهای زائد پا است و احتمالاً پاسخی که داده می شود، مبنی بر اینکه بستگی به پوست، مو و جنس و رنگ آنها دارد. اما ما قصد داریم این موضوع را برای شما شفاف سازی کنیم.

همانطور که میدانید، پوست هر شخص با شخص دیگر از نظر رنگ فرق دارد. کسانی که رنگ پوست تیره تری دارند در پروسه لیزر بسیار حساس تر از سفید پوستان هستند. در واقع این موضوع سبب شده است که موقعیت پوست هر شخص به نسبت شخص دیگر بررسی شود.

وقتی پوست شما تیره یا به نوعی سبزه است، اپراتور لیزر موهای زائد پا می بایست زمان و دقت بیشتری بر روی کار بگذارد. شاید نیاز باشد چندین بار طول موج ساطع شده تنظیم شود، انرژی در نظر گرفته شده از سوی لیزر باید به صورت روتین ارزیابی شود. همه این موارد بخشی از هزینه لیزر موهای زائد پا را شامل می شود. از یاد نبرید که سفیدپوستان در این پروسه معمولاً هم دردسر کمتری می کشند و هم هزینه کمتری تقبل می کنند.

موضوع دیگر در خصوص ضخامت مو است. موهای کرکی و موهای خیلی ضخیم در راستای لیزر دچار مشکل می شوند. در واقع کسانی که دارای موهای کرکی هستند و یا ریشه موهایشان خیلی ضخیم است نیاز به جلسات بیشتری برای لیزر دارند و هزینه لیزر این افراد به نسبت سایر افراد بیشتر می شود.

گاه دیده می شود که پس از چند جلسه از لیزر، رویش موی فرد باز هم آغاز می شود بنابراین نیاز است که فرد باز هم جلسات لیزر را بر اساس صلاحدید پزشک دنبال کند. مشخص است که این رویکرد سبب می شود که موقعیت لیزر برای هر فرد به نسبت فرد دیگر متفاوت باشد.

برخی از پوست ها نیاز به کولینگ بسیار قوی دارند. وضعیت وزش باد برای برخی از پوست ها با پوست های دیگر فرق می کند و این موضوع سبب می شود که هزینه نهایی افزایش داشته باشد.

 

خداحافظی با موهای زیرپوستی با لیزر موهای زائد پا

موهای زیرپوستی مشکلی بسیار بزرگ برای کسانی است که از اپیلاسیون استفاده کرده اند. این مشکل گاه آنقدر حاد می شود که سبب می شود پوست در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد. در روش لیزر دیگر خبری از موهای زیرپوستی نخواهد بود. در واقع لیزر باعث می شود که مو از ریشه تخریب شود و دیگر جایی برای رشد وجود نداشته باشد. در واقع وقتی اپیلاسیون می کنید، مویی جدیدی که رشد می کند راه خروج خود را گم می کند و احتمال اینکه کج رویش داشته باشد بسیار زیاد است. به نوعی سبب عفونت در پوست نیز می شود. بارها چنین موضوعی در خصوص شیو با تیغ نیز دیده شده است و نتایج عجیبی ایجاد کرده است. اینطور که بررسی ها نشان می دهد در صورتی که از لیزر موهای زائد پا استفاده شود، فولیکول مو تخریب می شود و دیگر رویش مو صورت نمی گیرد. دقت کنید که کج شدن مو به طور کلی امر عادی است اما لیزر سبب می شود که این موضوع به حداقل برسد.

موهای پا رشد آرامتری دارند و معمولاً 12 هفته نیاز است تا رشد مجدداً و لیزر نیاز باشد. مناطق درمانی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. چرخه منظمی از لیزر وجود دارد که می بایست به طور دقیق دنبال شود در غیر این صورت شاهد رشد بیشتر موهای زائد خواهیم بود و دردسرساز می شود. البته که اگر منافذ پوست فرد بسیار بسته باشد شاید تا چندین جلسه اول شاهد موهای زیرپوستی باشیم اما این موضوع سریعاً حل می شود و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

چه کسانی کاندید لیزر موهای زائد پا هستند؟

امروزه دنیای لیزر آنقدر قوی شده است که استفاده از آن برای هر کسی تقریباً امکانپذیر است. در واقع استفاده از دستگاه های جدید لیزر به صورتی است که می تواند تایپ پوستی مختلفی را مدنظر قرار دهد و نتایج خوبی داشته باشد. اما اغراق در این زمینه چندان خوشایند نیست.

بهترین کاندید استفاده از لیزر موهای زائد پا پوست های روشن هستند. در واقع پوست هایی که رنگدانه های روشنی دارند و این موضوع سبب شده تا جذب طول موج لیزر آسانتر شود.

پوست هایی که شامل موهای تیره و ضخیم هستند. این نوع از موها اصلی ترین هدف دستگاه لیزر هستند و نتیجه مطلوبی فراهم می سازد.

کسانی که دارای موهای زبر هستند. موهای زبر در پروسه درمان نتیجه بهتری ایجاد می کند. به طور کلی در یک جمع بندی اینطور به نظر می رسد که پوست های نسبتاً روشن که بور نیستند، یعنی موهای ضخیم و زبر با رنگ تیره دارند رضایت بیشتر از 95 درصد از لیزر دارند.

در صورتی که موی بدن شما قرمز یا بلوند است. و یا بخش زیادی از موی بدن شما به صورت سفید مشاهده می شود تعداد جلسات مورد نیاز شما برای لیزر موهای زائد پا بیشتر خواهد شد و این موضوع می بایست توسط شما به طور دقیق ارزیابی شده باشد.

 

سطح رضایت از لیزر موهای زائد پا

رضایت در راستای لیزر موهای زائد پا برای کسانی که پوست روشن و موهای سیاه و زبر دارند به مرز 90 درصد رسیده است.

کسانی که دارای پوست گندمی، یعنی کمی تیره تر از سفید هستند و موی بدنشان زبر و سیاه است نیز رضایت بیش از 83 درصد خواهند داشت.

افرادی که پوست تیره دارند و موهای بدنشان تیره و زبر است در صورتی که دستگاه مناسب با پوستشان انتخاب شده باشد می توانند تا 80 درصد از موی زائد بدن خود را از بین ببرند .

 

افسانه سرطان پوست با لیزر موهای زائد

اینکه لیزر موهای زائد سبب بروز سرطان در بدن فرد می شود در حد افسانه است. تنها زمانی باید نگران بروز بیماری از سوی پوست خود باشید که پوست در وضعیت سوختگی آفتاب گرفته باشد و پس از آن به سراغ لیزر رفته باشید. در واقع لیزر موهای زائد پوست موضوعی است که شاید بسیاری از افراد بتوانند از آن شایعاتی درست کنند اما از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا این پروسه هیچ ارتباطی به بروز سرطان در بدن نخواهد داشت.

افسانه دیگر در خصوص ناباروری به واسطه لیزر وجود دارد که این موضوع نیز دردسرهای خود را دارد. به طور کلی میزان نور تابش لیزر به ارگان های داخلی بدن به صورتی است تنها در عمق مشخصی وارد شده و ربطی به بافت رحم بدن ندارد. در صورتی که استفاده از لیزر به صورت پی در پی و منظم صورت بگیرد عواقبی در بر نخواهد داشت. از سوی دیگر اگر فرد در این پروسه باردار باشد پزشک موظف است لیزر را متوقف سازد نه به خاطر اینکه بچه دچار مشکل می شود در واقع به این خاطر که فرد دچار مشکلات هورمونی شده و این مشکلات سبب می شود که باز هم شاهد رویش موی زائد بر روی بدن خود باشد و این موضوع مشکلات زیادی ایجاد می کند.

 

 

اگر پوست پا سوخته باشد آیا می توان از لیزر موهای زائد استفاده کرد؟

می دانیم که لیزر برای پوست هایی صورت می گیرد که سالم هستند و به نوعی ریشه مو و فولیکول آن فعال است بنابراین پوست هایی که در اثر حوادث سوخته باشد احتمال عدم رویش مو در آن زیاد است و ریشه مو در بر سوختگی عمیق از بین می رود. مشخص است که سوختگی در این راستا نیاز به ارزیابی از سوی پزشک دارد. پزشکی که این پروسه را دنبال می کند، اغلب در صدد خواهد بود تا بتواند موقعیت پوست و ریشه مو را بررسی کند.

در هر صورت پوست هایی که به شدت آسیب دیده اند هرگز انتخاب خوبی برای لیزر نخواهند بود و میزان آسیب دیدگی بیشتر می شود. شرایط عفونت پوستی در این افراد نیز بیشتر خواهد بود. در نهایت پوست دیگر بافت مخصوص به خود بوده و سبب می شود که هر بخش از پوست از بخش دیگر متفاوت شود.

موقعیت سوختن پوست پا با سایر بخش ها فرق دارد و ترمیم آن اغلب زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

 

 

این 12 گروه لیزر موهای زائد پا را فراموش کنند

 

افراد دارای موی کرکی و روشن: لیزر روی موهای کرکی نتیجه ندارد و به نوعی موهای سفید خاکستری و قرمز در لیست گزینه های مناسب لیزر قرار نمی گیرد. همینطور افرادی که درگیر پوست تیره هستند نیز انرژی لیزر را قبول نمی کنند. در واقع پوست تیره اجازه نمی دهد که انرژی کافی به ریشه مو برسد.

افراد برنزه:  در صورتی که از سولاریوم یا حمام آفتاب برای تیره شدن پوست پای خود استفاده کرده اید نباید لیزر موهای زائد پا انتخاب کنید. در واقع بهتر است که دو الی سه ماه زمان در نظر بگیرید تا پوستتان به رنگ طبیعی خود باز گردد. پوست برنزه را می تواند لیزر کرد اما پزشک برای اینکه نتیجه بگیرد باید انرژی لازم برای پوست را افزایش دهد. پوست تیره درصد زیادی از انرژی را به خود جذب می کند و این رویکرد سبب می شود که پوست دچار سوختگی شود. در واقع در پروسه لیزر موهای زائد پا نیاز است که 17 ژول انرژی به ریشه مو برسد تا نتیجه درستی حاصل شود و در صورتی که پوست فرد تیره و برنزه باشد این انرژی در وضعیت 20 ژول قرار می گیرد. اگر برای پیشگیری از سوختگی پوست انرژی کمتر شود تاثیری بر روی نتیجه حاصل نمی شود.

افراد دارای تبخال: تبخال اغلب در اطراف لب صورت می گیرد اما برخی از تبخال ها هستند که روی ران پا ظاهر می شوند. این تبخال ها اغلب شرایط تکثیر دارند و به نوعی در لیست تبخال فعال قرار می گیرند و چنین افرادی پیش از هر اقدامی باید داروهای ضد ویروسی استفاده نمایند. تبخال در محل سبب می شود که انتشار ویروس بیشتر و پروسه لیزر زیر سوال می رود.

افراد دارای زخم عفونی: زخم های عفونی را جدی بگیرید. اگر در محل مورد نظر برای لیزر، زخم عفونی وجود داشته باشد، عفونت به سایر بخش های بدن منطقه می شوند و احتمال دارد که کل بدن را درگیر کند بهتر است این زخم ها را جدی بگیرید و سعی کنید در ابتدا عفونت حاصل از آن ها را برطرف سازید.

مصرف راکوتان: راکوتان دارویی قوی برای شفاف سازی پوست صورت است و بیشتر بانوان با آن آشنا هستند. این دارو سبب می شود که اثربخشی لیزر کاهش یابد. از سوی دیگر این دارو پوست را حساس و نازک می کند و سبب می شود که لک و سوختگی و اسکارهای پوستی پس از لیزر بیشتر شده و ظاهر نازیبایی داشته باشد.

 

افراد مبتلا به پسوریازیس: این افراد درگیر بیماری های خاص هستند. مثلاً پسوریازیس، ویتیلیگو و لیکن پلان در لیست بیماری های مهم قرار دارد. به طوری که لیزر در این افراد پوست را دچار سوختگی بسیار شدید می کند. البته که برخی از پزشکان انجام لیزر برای این افراد را ممنوع نکرده اند اما شاید نیاز باشد که انرژی مناسب برای پوست انتخاب شود.

افراد با سابقه کلوئید: در صورتی که سابقه کلوئید دارید، ممکن است سوختگی بر روی پوست پس از لیزر به صورت گوشت اضافه رویت شود. در واقع این گروه دیگر مشکلات زیادی خواهند شد و باید دقت لازم را داشته باشند.

افراد مبتلا به اگزما: اگزما یا آکنه به نوعی عفونت گرفته می شود که بر روی پوست قرار گرفته و پوست را تحت تاثیر می گذارد. در واقع اگزما یا آکنه در دو سبک عفونی و غیر عفونی وجود دارد که مدل های عفونی آن به صورتی هستند که لیزر را دچار مشکل می کند. در صورتی که اگزما عفونی نباشد فرد دچار مشکل نمی شود. اما اگر عفونت زیاد باشد انتشار عفونت صورت می گیرد و در نهایت پوست بدن دچار حساسیت می شود.

مصرف ماینوکسیدیل: ماینوکسیدیل در واقع نقطه روبروی لیزر است. در صورتی که فرد برای پرمویی از دارای ماینوکسیدیل استفاده کرد در واقع اثر لیزر موهای زائد پا اثری ندارد. چون دارو مو را افزایش داده و لیزر بی تاثیر باقی خواهد ماند.

مصرف داروهای حاوی ترکیبات طلا: لیزر موی زائد برای این افراد ممنوع اعلام نشده است اما به نوعی بهتر است با صلاحدید پزشک لیزر تا پایان دوره استفاده از دارو به تعویق بیفتد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

افراد مبتلا به لوپوس: لوپوس یکی از بیماری های حساس به نور است که در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کند. در این بخش می خواهیم در خصوص این بیماری کمی صحبت کنیم. در واقع در این بیماری سلول های ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کنند و بافت سالم از ناسالم را تشخیص نمی دهند. این رویکرد سبب می شود که التهاب و تخریب بافت صورت بگیرد. لوپوس باعث میشود که مفاصل با درد همراه باشد و به نوعی به لقب نیز آسیب وارد می شود. بانوان 90 درصد از سهم مبتلا به این بیماری هستند و رده سنی 15 الی 40 سال را در بر می گیرد. نور خورشید یکی از عوامل مبتلا به لوپوس است. در واقع نور خورشید باعث می شود که سلول های پوست یک سری پروتئین های خاص را به وجود آورند و همینطور آنتی بادی هایی که به طور طبیعی در بدن هستند روی این پروتئین ها قرار گرفته و به نوعی واکنش پوستی ایجاد می شود. حال در چنین شرایطی نور حاصل از لیزر نیز بر روی پوست دردسر ایجاد می کند و بیماری را بدتر می کند.

 

مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز

الکترولیز: تا همین چند سال گذشته برای از بین بردن موهای زائد بدن از الکترولیز استفاده می شد. روند کاری الکترولیز به صورتی بوده که فولیکول مو به واسطه دو مکانیسم مشخص تخریب می شود. در واقع الکترو ترمولیز یکی از مکانیسم های موجود بود که سبب می شود تخریب در اثر گرما صورت بگیرد و مورد بعد مربوط به رادیکال های آزاد بود که الکترومکانیکال نامیده می شد. انجام الکترولیز به صورتی بود که سبب می شود الکترودهای موازی خود را زاویه رویش مو تطبیق دهند و ورود به بهش فولیکول مو به دقت صورت بگیرد. در چنین شرایطی نتیجه کار به صورتی بود که تنها 20 الی 30 درصد از فولیکول مو از بین می رفت. در واقع در این روش تنها ناحیه کوچکی از بدن درمان می شد.

از سوی دیگر این روش درد زیادی به همراه داشت به خصوص در نواحی ساق پشت پا که متاسفانه سبب می شود پوست زخم شود و یا حساسیت زیادی ایجاد شود. از سوی دیگر عوارض آن اسکار یا جوشگاه بود و همینطور یک سری لک های تیره نیز روی پوست ایجاد می شود. پزشکان پس از بررسی روش الکترولیز به این نتیجه رسیدند که سبب می شود بیماری های هپاتیت و ایدز نیز گسترش یابد. این موضوع سبب شد تا بانوان به سراغ روش های کرم های موبر و همینطور تراشیدن و اپیلیدی بروند.

 

وقتی لیزر وارد دنیای زیبایی شد در ابتدا به دلیلی گران بود چندان استقبال نشد. در واقع این روش به صورتی بود که برخی از افراد از طبقه خاص توانستند به سراغ آن بروند. اما کوتاه بودن جلسات و نتیجه سریع لیزر به صورتی بود که توانست تاثیر زیادی بر روی موی زائد بدن بگذارد و در دو سال گذشته جامعه آماری زیادی را به سمت خود کشاند.

لیزرها دارای مجوزهای FDA برای انجام درمان موهای زائد هستند و به نوعی می توانند در آسیب رساندن به ریشه مو بسیار دقیق باشند.

مزیت های لیزر نسبت به الکترولیز:

1-      درد کمتری دارد و ایجاد لک و اسکار پس از لیزر بسیار محدود است.

2-      کاربرد لیزر برای رفع موهای زائد محدودیتی ندارد و برای هر قسمت از بدن انجام می شود. در واقع این روش برای آقایان نیز نتیجه خوبی به همراه دارد.

3-      سرعت عمل لیزر به نسبت الکترولیز بیشتر است. در واقع سطح وسیعی از بدن را در یک جلسه پوشش و نتایج ان بسیار خاص است.

4-      تعداد جلسات مورد نیاز در لیزر کم است و سبب می شود که در هر جلسه موهای بدن نازک تر شوند.

5-      بارها دیده شده است که لیزر به بافت سالم بدن هیچ آسیبی وارد نمی کند و گاه اثرات ضد چروک نیز دارد. در واقع گیرنده های اصلی نور لیزر، یک سری سلول های زنده هستند که شامل رنگدانه بوده و سبب می شود که موهایی که در مرحله رشد هستند هدف قرار بگیرند. در این شرایط رنگدانه ها توسط لیزر جذب می شوند و برای بخش های سازنده مو یک سری اختلال ایجاد می شود. موی بدن انسان از نظر رشد در یک وضعیت ثابت قرار ندارد و لیزر در هر مرحله از رشد می بایست تاثیرگذاری خود را ثابت نماید.

 

 

دلایل پرمویی پا چیست؟

مشکلات هورمونی: اگر موهای بدن بانوان به شکل غیر طبیعی رشد کند و به نوعی به صورت مردانه تکثیر شود یعنی بدن درگیر پرمویی را به اصطلاح هیرسوتیسم است. در واقع در قسمت هایی از بدن بانوان این مشکل دیده می شود و موها ضخیم تر و تیره تر هستند. چنین موهایی اغلب تیره بوده و ضخامت قطر آنها زیاد است و ظاهری غیر طبیعی دارد. از سوی دیگر وضعیت داخلی و هورمونی بانوان نیز بررسی شده و علت پرمویی خواهد بود.

هر فرد می بایست 5 میلیون فولیکول مو داشته باشد که یک میلیون آن در سر و گردن است و الباقی در سایر بخش های بدن پخش شده اند و وقتی سن بالاتر می رود این تعداد کمتر می شود.

هورمون تستوسترون مردانه سبب افزایش رشد موهای بدن می شود و سبب می شود که بدن بانوان از وضعیت کرکی به صورت ضخیم و زمخت مشخص شوند. هورمون زنانه استروژن نیز سبب می شود که موهای بدن نازک تر و کم رنگ تر شوند و رشد آنها نیز کندتر می شود.

فولیکول های مو در بدن بانوان و آقایان یکسان است و تفاوت در نوع و رنگ و ضخامت آن دیده می شود. در صورتی که فرد دچار بیماری یا اختلال هورمونی باشد، موهای بدن او به صورت طبیعی رشد نمی کند و به نوعی رنگ آن تیره تر شده و ضخیم تر می شود.

 

مشکلات غیر هورمونی: علاوه بر مشکلات هورمونی، یک سری مشکلات غیر هورمونی نیز وجود دارد که باعث پرمویی پا می شود. مثلاً اگر ساعت زیادی در روز در محیط بسیار گرم حضور دارید، حرارت زیاد سبب می شود که رشد موها بیشتر شود. این موضوع در فصل تابستان بیشتر دیده می شود.

بیماری های خاص: همینطور بیماری های آنسفالیت و ضربه های مغزی نیز سبب استفاده از داروهای مختلف شده و به نوعی به رشد موها کمک می کند.

سامانه بدن بانوان به شکلی طراحی شده است که تعداد کمی هورمون مردانه را می سازد. در بدن برخی از بانوان سطح هورمونه مردانه بیشتر شده و به صورت پرمویی نشان داده می شود. افزایش هورمون های مردانه به شکل غیر طبیعی در بدن بانوان وابسته به مشکلات تخمدان یا غدد فوق کلیوی است به طوری که عامل محیطی نیز در آن نقش زیادی دارد. در واقع فعالیت های آنزیمی بر روی پوست افزایش می یابد و تستوسترون فعال تر می شود. این بی توازنی آنزیمی سبب می شود که پوست بدن پر مو شود. وقتی بدن درگیر کم کاری تیروئید می شود احتمال اینکه فرق چاق شود و هورمون تستوسترون بیشتر وجود داشته باشد نیز بسیار است.

 

لیزر موهای زائد پا می بایست پس از برطرف شدن بیماری و همینطور موضوعاتی از قبیل افزایش هورمون مردانه آغاز شد و در صورتی که فرد دیگر هورمون های مردانه باشد اما باز هم به پروسه لیزر موهای زائد پا ادامه دهد نمی تواند نتیجه خوبی بگیرد.

برطرف کردن این مشکلات به واسطه استفاده از دارو برای مشکلات تخمدانی، فوق کلیوی و یا سونوگرافی صورت می گیرد. مشخص است که یک سری مشکلات محیطی و فامیلی نیز در این زمینه وجود دارد که وضعیت را دشوارتر می سازد. داروهایی که برای فرد تجویز می شود می بایست بر اساس موقعیت محیطی بررسی شود. از یاد نبرید که افراد در موقعیت پرمویی نمی توانند انتظار معجزه از لیزر داشته باشند. لیزر می تواند حجم زیادی از مو را از بین ببرد اما هرگز نمی تواند نتیجه عجیب و غریب به جا بگذارد. در پروسه درمان توسط لیزر باید در ابتدا از رویش موهای زائد به صورت افراطی جلوگیری شود تا نتیجه حاصل دقیق و کاربردی باشد. از یاد نبرید که موقعیت هر بخش از پوست با بخش دیگر فرق دارد.

 

سوالات متداول لیزر موهای زائد پا

آیا درد لیزر موهای زائد پا در بخش های مختلف فرق دارد؟

بله. پوست بخش ساق پا به نسبت سایر بخش ها از نظر نازکی و کلفتی با هم فرق دارد و شاید در بخش ساقه درد بیشتری احساس کنید. از یاد نبرید که تحمل درد به واسطه سیستم خنک کننده دستگاه لیزر موهای زائد پا بسیار آسانتر شده است اما در ناحیه ران پا درد کمتری احساس می شود.

 

لیزر موهای زائد پا برای مربیان استخر چقدر نقاهت دارد؟

عملاً بین 24 ساعت الی 48 ساعت زمان برای کسانی که در محیط استخر فعالیت می کنند، کفایت می کند و گاه نیز پا حساسیت کمتری از خود نشان می دهد و این زمان نیز کوتاه تر می شود. اما مربیان استخر باید از ورود به فضای داغ باید خودداری نمایند. مشخص است که بررسی این موضوع در سال های اخیر بسیار دقیق تر صورت گرفته است.

 

آیا لیزر موهای زائد پا باعث قلقلک می شود؟

اگر پوست حساسی داشته باشید احتمالاً این مشکل برای شما پیش می آید اما به زودی برایتان عادی خواهد شد.

 

راهنمای صفر تا صد لیزر موهای زائد دست

آیا می دانید لیزر موهای زائد دست جدیدترین روش قطعی برای خلاص شدن از شر موهای زائد است؟ یک بعدازظهر، زمانی که مشغول به کار خود هستید، ناگهان متوجه می شوید که باز هم دستتان نیاز به اصلاح دارد. موهای زائد ، بخش جدا نشدنی بدن هر شخص است و به نوعی همه افراد اعم از زن و مرد درگیر آن هستند.

در این مقاله تمرکز اصلی ما بر روی لیزر موهای زائد دست است. قصد داریم در خصوص نحوه رویش موی زائد صحبت کنیم. بررسی کنیم که تفاوت لیزر موی دست زنان و مردان چیست، از سوی دیگر دوست داریم یک سری شایعات مربوط به موی زائد دست را بررسی کنیم. فازهای اصلی چرخه رویش مو و فاصله زمانی مناسب  در راستای لیزر نیز موضوعاتی است که به طور مفصل به آن پرداخت شده است.

 

 

فهرست مقاله

چرا بدن انسان موی زائد دارد؟

پیش از اینکه در مورد لیزر موهای زائد دست صحبت کنیم، دوست داریم کمی دقیقتر خصوص علت رویش موی زائد به خصوص در نواحی دست صحبت کنیم و به نوعی بگوییم که اصلاً موی زائد چیست و چرا قرار است رویش داشته باشد.

مویی که فرد بیرون از پوست خود و روی قشر بیرونی بدن خود می بیند، بر اساس فعالیت یک بخش مهم از داخل بدن است که اپیدرم نامیده می شود. در واقع در داخل بدن انسان سلول هایی وجود دارد که مربوط به فولیکول های مو هستند و این سلول ها در طول عمر انسان تقسیم و زیاد می شوند و به عنوان رشد شبکه ای شناخته می شود. می دانیم که بدن شامل سلول های پیر و جوان است و وقتی سلول های جوان شروع به فعالیت می کنند، دیگر نیازی به سلول های پیر نخواهد بود.

زمانی که فضای داخلی فولیکول پر شد، سلول های پیرتر از بین می روند و سلول های جوان جایگزین می شوند. به زبانی ساده موهای زائد بیرون از پوست، مجموعه ای از سلول های مرده هستند و همینطور شامل پروتئینی به نام کراتین هستند..

موهای بدن انسان و سایر موجودات با هم فرق دارد و خوشبختانه انسان ها به نسبت سایر پستانداران موهای کمتری دارند و گذر زمان سبب می شود که میزان آن نیز کمتر شود.

راهنمای صفر تا صد لیزر موهای زائد دست

لیزر موهای زائد دست

موهای زائد دست بانوان به نسبت آقایان کمتر است. یعنی هم تراکم کمتری دارد و هم از نظر قطر و ریشه در شرایط ضعیف تری دیده می شود. از سوی دیگر مهای زائد دست به نسبت سایر بخش های بدن یعنی ساق پا، بیکینی ، خط باسن و .. نیز کمتر است از این رو می توان قیمت لیزر موهای زائد دست را به نسبت سایر بخش های بدن از نظر تعداد شات و دفعات مراجعه ارزانتر دانست که البته باز هم به شرایط بدن هر شخص با شخص دیگر فرق می کند.

موهایی که بر روی بدن انسان می روید به نسبت سایر افراد در تعداد نامحدود است. در واقع اگر میزان رویش این موها به قدر طبیعی باشد انسان ها ظاهری عجیب به خود می گیرند.

لیزر مو دست

لیزر موهای زائد دست

 

روند طبیعی رشد موهای زائد

لیزر موهای زائد دست از روزی پا به دنیای زیبایی گذاشت که متوجه شدیم، رشد مو چیزی نیست که بتوان با مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی و یا استفاده از دارو، از آن خلاص شد. رشد موهای زائد هر فرد در بین فولیکول هایی به نام آناژن صورت می گیرد. در واقع بر اساس نوع و جنس مو، آناژن ها رشد می کنند و در نهایت زمانی به عنوان زمان استراحت در نظر گرفته می شود که در این دوره رشد متوقف می شود. این بخش مشهور به فاز تلوژن است.

مو مانند هر بخش زنده دیگر در بدن مرگ را تجربه می کند و زمانی به عمر آن پایان داده می شود و موها می ریزد. ریزش مو در همه مناطق مختلف زمان های متفاوتی دارد و به نوعی بیشترین طول عمر مو مخصوص به رویش مو در بخش جمجمه است. رویش موهای زائد دست و پا از نظر سرعت و شرایط با هم فرق دارند و کندتر از موهای زائد بیکینی و زیر بغل هستند.

آناژن ها معمولاً طول عمری چند ماهه دارند و لیزر موهای زائد در این راستا نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

بدن سیستم هوشمندی دارد به طوری که رشد موهای زائد احتمالاً به دلیل گرم شدن بدن است اما از آنجایی که بدن انسان دارای بافتی است که به واسطه پوشش لباس نیز گرم می شود، نیاز چندانی به موهای زائد بر روی پوست نیست.

لیزر موهای زائد دست

افرادی که هورمون هایشان تنظیم نشده است و به نوعی شاهد عدم کارکرد هورمون ها هستند، ضخامت موهای بدنشان به خصوص در ناحیه دست به نسبت سایر افراد بیشتر است. برخی از بانوان که هورمون های مردانه زیادی دارند در بخشی از دست خود درگیر موهای زائد و کلفت و سیاه هستند که لیزر موهای زائد دست روش خوبی برای خلاص شدن از این وضعیت است.

بدن انسان به طور متوسط دارای 5 میلیون تار مو است و شامل تعداد مساوری فولیکول هایی است که مو از داخل آنها بیرون می آید.

 

 

لیزر موهای زائد دست و رهایی از سندروم هایپرتروکئیس

کسانی که دائماً درگیر تراشیدن موهای دست خود هستند و از این کار به تنگ آمده اند به نوعی درگیر سندروم هایپرتروکئیس شده اند. این سندروم سبب می شود که موهای بدن فرد رشد بیش از اندازه ای داشته باشد. در بین زنان یک اختلال با عنوان هیرسوتیزم وجود دارد که در واقع موهای زائد بدنشان مانند مردان است و این نیز یک اختلال در هورمون های مردانه است و به نوعی میزان هورمونه های مردانه در این افراد بیشتر است. این مشکل بیشتر در ناحیه دست اتفاق می افتد و بسیار نگران کننده نیز به نظر می رسد. لیزر موهای زائد دست یکی از روش های خوب برای افرادی است که درگیر اختلالات موهای زائد هستند.

همه پستانداران دارای یکه مکانیسم داخلی هستند که به آن مکانیسم تنظیم حرارت گفته می شود. این بخش به مغز اجازه می دهد که به سادگی حرارت داخلی بدن را تنظیم کند. در این بین انسان ها محدودیت بیشتری به نسبت سایر گروه ها دارند و در صورتی که حرارت داخلی بدن یک انسان بسیار بالا برود مرگ وی نزدیک خواهد بود. عرق کردن یکی از راه های نجات برای بدن هایی است که دیگر حرارت بالایی هستند. در واقع وجود موهای زائد بدن سبب می شود که تعریق، تعدیل شود.

لیزر موهای زائد دست

 

 

 

تفاوت لیزر موهای زائد دست زنان و مردان

وقتی صحبت از موهای زائد می شود، ناخودآگاه همه افراد به بدن بانوان فکر می کنند و این تصور ایجاد می شود که فقط بدن بانوان درگیر موهای زائد است! دقت کنید که رویش مو در هر نقطه از بدن که فرد انتظار آن را ندارد یا به آن نیاز ندارد، موی زائد نامیده می شود. موضوع از این قرار است که موهای زائد دست زنان و مردان با هم تفاوت هایی دارد که به طبع لیزر موهای زائد دست را در هر دو جنس متفاوت خواهد کرد.

در بدن آقایان در بیشتر بخش ها به جز کف دست و پا، شاهد رشد مو هستیم که این امر طبیعی بوده و تفاوت بین زن و مرد محسوب می شود.

موهایی که بر روی سطح دست آقایان به عنوان موی زائد شناخته می شود، تیره تر، ضخیم تر و با ریشه قوی تر است در بانوان موهای زائد دست اغلب حالت کرکی داشته و زمانی که هورمون های مردانه در زنان بسیار رشد کرده باشد شاهد موهای کمی ضخیم تر هستیم که باز هم در مقایسه با آقایان احتمالاً نرم و لطیف تر است.

لیزر موهای زائد دست هم برای آقایان و هم برای بانوان نتیجه بخش است. اما استفاده از لیزر برای بانوان و آقایان با تفاوت هایی همراه است. نواحی دست آقایان اغلب وسیع تر است و تراکم موی آن ها بیشتر است و در این شرایط تعداد جلسه های درمانی برای این افراد بیشتر خواهد بود و نیاز است که وقت بیشتری صرف شود. لیزر موهای زائد دست آقایان گاه بیش از 10 جلسه نیاز دارد و در طول سال نیز شارژ آن بین 1 الی 3 مرتبه دنبال می شود. این رویکرد در بانوان کمتر دیده می شود و به نوعی موقعیت درمانی برای بانوان از نظر زمانی سریعتر است.

لیزر موهای زائد دست

دو نکته را در راستای لیزر موهای زائد دست برای بانوان و آقایان در نظر بگیرید! نکته اول اینکه وضعیت ضخامت موی دست زن و مرد با هم فرق دارد و هر یک به واسطه موقعیتی که دارد ارزیابی می شود، از سوی دیگر نوع لیزری که برای موهای زائد دست استفاده می شود بر اساس ضخامت و درجه بندی ارزیابی می شود و در صورتی که لیزر از نظر طول موج در شرایط خوبی باشد، از بین بردن موهای زائد بدن برای آقایان نیز بدون مشکل خواهد بود.

دقت کنید که استفاده از روش اپیلاسیون در مردان با زنان فرق واضحی دارد. در این روش به واسطه قطر زیاد موی مردان، تحمل درد برایشان کمی بیشتر خواهد بود و به نوعی بهتر است که موقعیت لیزر برای این افراد در نظر گرفته شود.

از سوی دیگر اپیلاسیون سبب می شود که فرد دچار جوش های چرکی شود و این موضوع سبب می شود که فرد درگیر مشکلات زیادی دارد.

 

لیزر موهای زائد

جلسه اول لیزر موهای زائد دست

همیشه سوالات زیادی در خصوص جلسه اول لیزر موهای زائد دست پرسیده می شود که در این بخش راهنمای کامل جلسه اول لیزر موهای زائد دست و همینطور نکاتی که باید بررسی شود را در نظر خواهیم گرفت.

فاز رشد: در جلسه اول لیزر موهای زائد دست تنها موهایی باید تحت تاثیر قرار بگیرد که در فاز رشد قرار دارند، در این بخش موهایی که در فاز استراحت هستند بی اثر باقی می مانند. پس از جلسه اول یک الی سه هفته زمان نیاز است تا متوجه شوید که در مناطقی که لیزر شده است، رشد موهای جدید صورت گرفته است. موهایی که در طول درمان با لیزر در فاز رشد هستند به سادگی می ریزند اما این معنی توقف رشد مو در داخل پوست نخواهد بود و فرآیند رشد مو ادامه پیدا می کند. در واقع در این مرحله نیاز است که به ریزش موهای مرده کمک شود، مثلاً از اسکراب کردن استفاده کنید و یا پوست های مرده در حمام برداشته شوند و موقعیت مو ارزیابی شود.

 

فاز استراحت: پس از این که ریزش موها تمام شد، یک سری موها در فاز کمون یا نهفتگی هستند و نیاز است که این موها شروع به رشد کنند، در این فاز چند هفته ای بدون مو خواهید بود. پس از آن موهایی که در بخش فولیکول هستند در نهایت در می آیند و ریزش آغاز می شود. لیزر نقطه سیاه به همین بخش گفته می شود. در واقع پس از 4 هفته از اولین جلسه لیزر موهای زائد دست، باید برای دومین جلسه آماده باشید.

تمرکز بر ریو فولیکول:  مویی که شما بر روی قشر بیرونی دست خود می بینید در واقع موهای حاوی پروتئین مرده است و به نوعی پروتئین آن به اندازه ناخن ها زنده نیست. در لیزر موهای زائد دست بخشی که اهمیت زیادی دارد فولیکول یا ریشه است و به نوعی تاثیر کلی درمان را تعیین می کند. در پروسه لیزر موهای زائد دست در هر زمانی در حدود، 20 درصد از فولیکول های فرد در مرحله رشد قرار می گیرد و مشخص است که ملانین در فولیکول ها بازسازی می شود تا رشته های جدید مود ساخته شود. ملانین ها یک رنگدانه های تیره هستند و برای جذب نور لیزر بسیار مفید هستند. لیزر موهای زائد دست، رنگدانه های موجود در فولیکول های فاز رشد را جذب می کند و در نهایت فولیکول ها حرارت دیده و می میرند.

لیزر موهای زائد

 

پس از جلسه اول لیزر موهای زائد دست

وقتی لیزر موهای زائد دست را انجام می دهید و به خانه بر می گردید، هیچ تفاوت انی به غیر از قرمزی نخواهید دید. در واقع مو هنوز وجود دارد و آنچه که از بین رفته یا کمرنگ تر می شود فولیکول مو، یعنی همراه عاملی که باعث رشد مو می شود. وقتی فولیکول ها از بین رفته باشند، موهایی که تحت تاثیر لیزر هستند برای روزهای بعد کم کم شروع به ریزش می کنند.

برخی از افراد برای اینکه روند از بین رفتن مو سر سرعت ببخشند، سعی می کنند پوست خود را بمالند و یا بکنند، این رویکرد در صورتی که تکرار شود مشکل ساز خواهد بود. دقت کنید که اولاً شما نمی توانید تشخیص دهید که اگر قرار است مویی را بیرون بکشید، آن مو معمولی است و یا مویی است که فولیکول آن سوزانده شده است. وقتی موی سالم را بیرون بکشید در واقع فرایند لیزر موهای زائد دست را کندتر کرده اید.

پس از درمان لیزر، پوست می بایست ترمیم شود. وقتی تورم اولیه از بین برود، پوست هنوز در وضعیت حساس قرار می گیرد. بهتر است فشار آوردن بر روی پوست را کنار بگذارید و به نوعی پوست در وضعیت تنفس قرار بگیرد.

چند روز پس از لیزر: چند روز که از جلسه اول لیزر موهای زائد دست بگذرد، ممکن است بر روی پوست دست خود متوجه رشد موی جدید شوید. شاید این عمل متناقض به نظر برسد اما به نوعی نشانه هایی از درمان محسوب می شود. همه موهایی که تحت درمان لیزر هستند، روی پوست دیده نمی شوند. در واقع برخی از موها در داخل فولیکول ها قرار دارند و هنوز رشدشان کامل نشده است. این موها از پوست خارج شده و به نوعی می تواند از بین برود.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد دست آقایان

در همین چند سال پیش تنها بانوان به سراغ کلینیک های زیبایی می رفتند و این موضوع از دید آقایان ضرورتی نداشت اما امروزه دنیای لیزر موهای زائد دست برای آقایان نیز وجود دارد. البته آقایان در خصوص دستان خود به نسبت سایر بخش ها اعم از کمر، شکم و صورت کمتر به سراغ لیزر می روند. کسانی که تردد به باشگاه دارند می توانند از لیزر موهای زائد دست استفاده کنند و بدنی تراشیده و عالی داشته باشند.

افرادی که بدنسازی کار می کنند و به دنبال زیبایی اندام هستند از لیزر موهای زائد دست استقبال می کنند. موهای بدن مردان بسیار ضخیم بوده و رنگ تیره ای داشته و از نظر تراکم از بانوان بیشتر است. لیزر سبب می شود که فولیکول مو ضعیف تر شود و به نوعی اصلاح روزانه مو کنار می رود. موضوع دیگر این است که در این روش دیگر خبری از موهای زیرپوستی نبوده و تورم بر روی بدن ایجاد نمی شود. از سوی دیگر عفونت در پوست دیده نمی شود.

درد ناشی از لیزر موهای زائد دست در مردان به نسبت بانوان بیشتر است اما تحمل درد از سوی مردان بیشتر بوده و نتیجه بهتری ایجاد می کند.

این روش سریع است و بین ده دقیقه الی یک ساعت زمان نیاز دارد. از سوی دیگر برای رسیدن به نتیجه مطلوب می تواند دوره طولانی تری داشته باشد.

دقت دستگاه برای هر پوست با پوست دیگر فرق دارد.

لیزر موی دست مردان تاثیرات ماندگاری دارد و به نوعی در این روش سبب می شود که مو خیلی کندتر و ضعیف تر شود و این موضوع سبب می شود که انرژی ناشی از پرتوهای لیزر، فولیکول های مو هدف قرار می گیرد. در واقع فولیکول ها قدرت موثر برای تولید سلول های جدید را از دست می دهد و دیگر موهای جدید جایگزین نمی شود.

لیزر موهای زائد

بازه زمانی در لیزر موهای زائد دست بسیار مهم است تا کنترل به صورت کامل صورت بگیرد. استفاده از ژل خنک کننده می تواند درد ناشی از لیزر در مردان را کاهش دهد و همینطور ضخامت موی مردان در پروسه درمان باید هر چند جلسه تکرار شود.

 

لیزر موهای زائد دست و بازگشت مو

چه شما لیزر موهای زائد دست انجام دهید و چه نواحی دیگر خود را لیزر کنید یک نکته مهم وجود دارد و آن بلاتکلیفی بر سر بازگشت مو که سبب شده بسیاری از افراد به سراغ این روش نروند.

بگذارید یک بار این موضوع را به زبانی ساده و علمی مورد بررسی قرار دهیم. اولین موضوعی که در راستای عدم بازگشت رویش مجدد موی زائد وجود دارد تکمیل جلسات لیزر است، بنابراین اگر بخواهید به دلخواه خود جلسات لیزر را لغو کنید و یا به نسبت بودجه ای که دارید تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد دست خود را کم یا زیاد کنید، قطعاً نتیجه خوبی نمی گیرید.

اما موضوع مهم دوم! در صورتی که فرد درگیر بیماری های هورمونی یا تیروئیدی باشد امکان بازگشت موی زائد پس از لیزر وجود دارد! حالا می خواهیم کمی بیشتر در مورد بیماری های هورمونی صحبت کنیم تا متوجه باشیم که چه کسانی در این گروه قرار می گیرند.

بیماری های هورمونی بیشتر در بانوان دیده می شود و به نوعی عدم تعادل در این هورمون ها سبب می شود که نتیجه دلخواه از لیزر موهای زائد دست صورت نگیرد:

مهمترین هورمون های بدن شامل هورمون های جنسی، آدرنالین، کورتیزول و ملاتونین است. به زبانی ساده تر، یک فرد درگیر هورمون ای جنسی، متابولیسم، انرژی، استرس و خواب است. وقتی تغییرات هورمونی صورت می گیرد بدن فرد درگیر آن می شود و به نوعی شرایط بدن زن به صورتی است که موجب نوسان هورمون ها می شود. در صورتی که درگیری بیماری های زیر هستید، احتمالاً هورمون های شما در وضعیت خوبی قرار ندارد و عملاً لیزر موهای زائد دست برای شما نتیجه خوبی نخواهد داشت:

·         دیابت

·         تیروئیدیت

·         نارسایی آدرنال

·         تومور هیپوفیز

·         آسیب یا تروما

·         درمان سرطان

·         پرکاری تیروئید

·         هیپوگنادیسم

·         اختلالات اشتها

·         سندرم کوشینگ

·        هورمون درمانی

·         کم کاری تیروئید

·         عوارض جانبی داروها

·         هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

·         ندول های تیروئید با عملکرد بالا

·         تومورها (خوش خیم یا سرطان)

 

در بانوان عدم تعادل هورمونی شرایط دیگری دارد و بیشتر مربوط به هورمون های دستگاه تولید مثل است. مثلاً علل شایع عدم تعادل هورمونی در بانوان شامل موارد زیر است:

·         بارداری

·         یائسگی

·         شیردهی

·         یائسگی زودرس

·         نارسایی اولیه تخمدان

·         سندرم تخمدان پلی کیستیک

·         داروهای هورمونی مانند قرص های ضد بارداری

 

در چنین شرایطی کسانی که به سراغ لیزر موهای زائد دست می روند شاید آنطور که باید نتیجه نگیرد

بنابراین:

در ابتدا نیاز است که فرد بیماری های هورمونی را برطرف سازد و سپس اقدام برای لیزر داشته باشد. شایعاتی که مبنی بر بازگشت مو در افراد سالم شنیده می شود غیر قابل استناد است و معمولاً کسانی از بازگشت موی زاید بدن خود نگران هستند که دچار اختلالات هورمونی هستند.

 

 

لیزر موهای زائد

 

فازهای اصلی چرخه رویش مو مورد نیاز برای لیزر موهای زائد دست

فاصله جلسات لیزر موهای زائد دست موضوع بسیار مهمی است . دقت کنید که اگر فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد دست زیاد یا کم شود، عملاً شما پول خود را دور ریخته اید! بارها در مورد فاز رشد و استراحت صحبت کردیم و این موضوع برای همه افراد مشخص شد که نیاز است فاصله مناسب بر اساس، ناحیه درمان، رنگ پوست، ضخامت مو و … رعایت شود. در این بخش قصد دارید فازهای رویش موی دست را به صورت جداگانه و به زبانی ساده بررسی کنیم.

فاز آناژن: فاز آناژن به فازی گفته می شود که موها در آن رشد دارند. در این فاز سلول های مو تکثیر خود را آغاز می کنند و به نوعی سلول های جدید نیز بازسازی می شوند. این فاز بر اساس ناحیه مورد نظر (در این جا دست) و همینطور نوع رشد مشخص می شود. مدت زمانی که مو در این فاز باقی می ماند بر اساس ژنتیک فرد نیز تعیین می شود. در واقع هرچه مو بیشتر در این فاز قرار بگیرد، شاهد رشد بیشتری از آن هستیم و به نوعی کسانی که رویش موی زیاد و بلندتری دارند در واقع فاز آناژن انها بیشتر قوی است.

فاز کاتاژن: فولیکول ها در بخش پایین تر در فاز کاتاژن قرار دارند. دقت کنید که در این فاز مو رشدی ندارد و مو در فاز قبلی ه نهایت رشد خود رسیده است و فاز کاتاژن به صورت ثابت باقی می ماند. این فازه در راستای تغذیه رسانی می تواند سیکل رشد را تکمیل نماید و در نهایت موی پیش از اینکه به این فاز رسیده باشد دوره خود را احیا می کند.

فاز تلوژن: کسانی که قصد لیزر موهای زائد دست دارند، این بخش را دقیق تر بخوانند! فاز تلوژن به دوره ای گفته می شود که مو به میزان یک الی چهار ماه روی پوست باقی می ماند. در این فاز در واقع سلول مو به رشد خود ادامه می دهد و ریشه مو استحکام بیشتری پیدا می کند و به نوعی در داخل پوست باقی می ماند. بنابراین در هر بازه زمانی به میزان 10 الی 15 درصد از موها در این دوره از فاز قرار دارند.

دقت کنید که فازهای مختلف چرخه رشد مو می بایست به دقت توسط پزشک مربوطه ارزیابی شود تا تشخیص لازم در خصوص طول موج دستگاه مورد نظر صورت بگیرد. متخصصین در راستای لیزر موهای زائد دست به این نتیجه رسیده اند که وقتی می تواند از حذف موهای زائد نتیجه خوبی گرفت که فاز آناژن در جریان باشد. در واقع هدف اصلی دستگاه لیزر موهای زائد دست جذب شدن توسط ملانین موجود در سلول های مویی است. ملانین ها زمانی در فاز رشد قرار می گیرند که فاز آناژن به بیشترین میزان خود در فولیکول رسیده باشند. در این شرایط تاثیر نور لیزر روی موهای بدن بیشتر خواهد بود.

مثلاً وقتی در فاز کاتاژن باشید، میزان ملانین کم است و تاثیر لیزر موهای زائد دست کاهش می یابد و از سوی دیگر موهایی که در فاز تلوژن قرار گرفته اند کمترین آسیب را از دستگاه لیزر موهای زائد دست می بینند و این فاز برای پوست های حساس گزینه خوبی محسوب می شود.

 

لیزر موهای زائد

تخریب سلول های بنیادی فولیکولار در لیزر موهای زائد دست

در بخش قبل توضیح دقیقی در خصوص فاز صحیح چرخه رشد مو دیده شد، اما یکی دیگر از مکانیزم های مهم در راستای لیزر موهای زائد دست مربوط به تخریب سلول های فولیکولار است. در این زمینه مطالعات زیادی صورت گرفته است و مشخص است که اگر ناحیه bulge فولیکول مو بر روی رشد آن تاثیر صحیحی بگذارد، سبب می شود که سلول های بنیادی فولیکول تخریب شده و در نهایت باعث کاهش قابل توجهی از میزان رشد می شود و پروسه لیزر موهای زائد دست را بهتر به نتیجه می رساند.

 

لیزر موهای زائد

 

فاصله زمانی استاندارد لیزر موهای زائد دست

مدت زمانی که برای لیزر موهای زائد دست در نظر گرفته می شود به سه فاز رشد آناژن، کاتاژن و تلوژن بستگی دارد. فاز آناژن به دوره ای گفته می شود که مو به ریشه چسبیده است و به نوعی تنها حالتی است که لیزر موهای زائد دست با تخریب دقیق فولیکول مو به درستی صورت می گیرد. در هر بازه زمانی موهای بدن در فازهای رشد متفاوتی قرار می گیرد. یک سری جلسات متعدد نیز وجود دارد که برای از بین رفتن فولیکول های مو در آن باز ارزیابی شده گفته است.

دقت کنید که بر اساس نوع پوست و موی فرد، می بایست میزان موهای موجود در فاز رشد متفاوت باشد. دستگاه لیزر موهای زائد دست بر اساس تکنولوژی به کار رفته در آن اقدام به تخریب فولیکول های مو در فاز آناژن می کند. چرخه رشد مو در هر ناحیه با ناحیه دیگر فرق دارد. مثلاً موی صورت به سرعت رشد می کند اما سایر نواحی بدن رشد کندتری دارند مثلاً رشد موی دست متوسط است و فاصله زمانی 5 الی 7 هفته گزارش شده است در صورتی که لیزر موهای زائد بیکینی به دلیل کند بودن رویش مو در این بخش بیش از 6 هفته صورت می گیرد. تکرار لیزر موهای زائد دست بین 6 الی 8 هفته می تواند نتیجه خوبی فراهم سازد. وقتی جلسات لیزر موهای زائد دست به درستی و طبق استاندارد طی شود شاهد از بین رفتن 90 درصد از موهای زائد خود هستید. به طور کلی زمان بندی در این بخش بسیار مهم است. یک سری نکات می بایست قبل و بعد از لیزر موهای زائد نیز رعایت شود که در واقع سبب می شود هورمون ها متعادل نگهداری شود.

بهبود کیفیت و نحوه انجام لیزر نیز موضوع مهمی است و در نتیجه نهایی تاثیر می گذارد. شرایط جلسات لیزر موهای زائد دست به این صورت است که پس از 4 هفته اگر مو به قدر کافی رسید و در ناحیه مورد نظر رشد کرد می توان جلسه درمان را تنظیم کرد و در صورتی که رشد موی این بخش به حد کافی نرسیده باشد، جلسه درمان تا هشت هفته به تعویق می افتد.

در لیزر موهای زائد دست دستگاه روی موهای در حال رشد در فاز آناژن تاثیر می گذارد و در واقع در این فاز تغذیه سلول مو به واسطه خون رسانی به رشد موها کمک می کند و مو در این فاز هنوز به ریشه متصل است. در واقع چرخه رشد مو برای اینکه بتواند در فاز آناژن قرار بگیرد کمی زمان نیاز دارد و فاصله زمانی دقیق لیزر موهای زائد دست هر فرد با فرد دیگر فرق دارد و وابسته به بخش رویش مجدد مو و ژنتیک خواهد بود.

لیزر موهای زائد

 

 

لیزر موهای زائد دست با پوست تیره

بلاتکلیفی بر اساس نتیجه بخش بودن یا نبودن لیزر موهای زائد بر روی پوست های تیره گاه نتایج عجیب و غریبی به همراه دارد. شاید شما هم از ان دسته افراد هستید که بارها شنیده اید نمی توان از لیزر برای پوست استفاده کرد. این ادعا در برخی از شرایط درست اما نه به این معنی که هرگز یک شخص با پوست نمی تواند از لیزر موهای زائد دست استفاده نماید.

کسانی که دارای دستانی با پوست تیره هستند نیاز به دستگاهی دارند که طول موج کمتری دارد و به طور کلی طول موج 1064 گزینه خوبی برای پوست دست تیره و یا نواحی تیره خواهد بود. به طور کلی این مدل از لیزر سبب می شود که پوست شما دچار سوختگی نشود و تنها فولییکول های مو هدف قرار بگیرد. موضوع دیگر در خصوص شرایطی است که از دستگاه با درجات بالا استفاده می شود و در نهایت سبب سوختگی پوست دست می شود.

لیزر موهای زائد

پوست سبزه خود به سه زیر مجموعه تقسیم می شود، پوستی که سبزه روشن است به طوری که تایپ پوستی پس از آن گندمی یا روشن خواهد بود. این مدل از پوست به طور کلی نتیجه خوبی از دستگاه لیزر موهای زائد دست با طول موج مناسب خواهد گرفت. نوع دیگر مربوط به تایپ پوستی تیره تر از نوع قبل است که به آن سبزه های معمولی گفته می شود، همین افرادی که در ایران با پوست سبزه شناخته می شوند. این افراد در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد دست باید دقت داشته باشند و انتخاب طول موج مناسب برای آنها اهمیت دارد. دسته سوم که افراد سیاه پوست خط آفریقا هستند، بیشترین تیرگی در پوست خود دارند که این افراد نیاز به لیر ای دی یاگ داشته و در واقع طول موج مخصوص پوست های تیره برای آنها انتخاب می شود.

پوست های قهوه ای که ملانین تنظیم شده دارند گاه به واسطه دستگاه لیزر دایود نتیجه خوبی می گیرند اما لیزرهای الکساندرایت و آی پی ال هرگز انتخاب خوبی برای این نوع پوست نخواهد بود. از یاد نبرید که برای لیزر موهای زائد دست در ابتدا می بایست نوع پوست شما از سوی پزشک مشخص شده باشد.

 

لیزر موهای زائد دست با پوست روشن

کسانی که تایپ پوستی نوع یک هستند یعنی پوستی روشن و به اصطلاح رنگ پریده دارند که به آنها پوست گچی نیز گفته می شود، در لیست بهترین موارد استفاده از لیزر موهای زائد دست هستند و نتیجه خوبی نیز خواهند گرفت. این افراد اغلب موهای بلوندی داشته و رنگ چشمانشان نیز روشن است. پوست دست این افراد نیز تایپ پوستی روشن داشته و لطیف است. این افراد وقتی در معرض خورشید قرار می گیرند برنزه نمی شوند. این افراد می توانند از دستگاه لیزر موهای زائد دست دایود استفاده کنند اما شدت انرژی به کار رفته برای چنین پوست هایی بسیار کم در نظر گرفته می شود.

رنگ روشن پوست دست با شماره بندی مخصوص به خود همراه است. مثلاً رنگ پوست سفید که موهای بور با تناژ قهوه ای دارد احتمال برنزه شدن آن در برابر نور خورشید زیاد است و این افراد در تایپ پوستی شماره دو قرار می گیرند. دایود یکی از دستگاه های لیزر موهای زائد دست با پوست در این تیپ نگ است.

دقت کنید که پوست های سفید و گندمی با هم فرق دارند و گاه لیزر موهای زائد دست برای پوست های گندمی به نسبت سایر موارد گزینه قابل قبولی محسوب می شود. مثلاً تیپ نوع 3 به صورت گندمی است و چشم و موی آن ها روشن است و به نوعی در برابر آفتاب دچار آفتاب سوختگی می شوند. دایود و الکساندر بهترین انتخاب برای این گروه هستند و به نوعی تیپ پوستی اثر بخش محسوب می شوند یعنی اگر سوختگی رخ دهد بسیار مشکل ساز خواهد شد.

لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد دست

لیزر موهای زائد دست روشی ایمن و کم عارضه است اما اینکه بخواهیم مطلق بگوییم که این روش هیچ عارضه ای ندارد، دروغ گفته ایم! در واقع یک سری عوامل وجود دارد که سبب لیزر موهای زائد دست می شود.

بگذارید کمی در مورد فیزیک لیزر صحبت کنیم. اگر ما یک جسم را با چشم میبینیم به واسطه نوری است که به جسم تابیده می شود. در واقع اگر نوری نباشد جسمی دیده نخواهد شد. هر جسمی علاوه بر اینکه بازتاب نور را جذب می کند برخی از پرتوهای نور را نیز به خود اختصاص می دهد. در این شرایط جسم بسته به اینکه کدام بازتاب را بپذیرد و کدام را نپذیرد رنگ خاص خود را خواهد داشت.

تفاوت طول موج پرتوهای نوری سبب می شود که جسم رنگی شود. در صورتی که طول موج بین 480 الی 750 نانومتر باشد، نور در وضعیت نور مرئی قرار می گیرد. در واقع چشم می تواند رنگ را دقیقاً در این وضعیت تشخیص دهد.

حال فرض کنید جسمی را به رنگ سبز ببینیم. این جسم توانسته رنگ های بنفش و آبی و قرمز را جذب کند که در نهایت رنگ سبز را بازتاب کرده است. اجازه دهید از موضوع بحث خارج نشویم، و به شما توضیح دهیم که چرا این موارد را متذکر شده ایم. موضوع از این قرار است که در راستای لیزر موهای زائد دست نیز همین نور و بازتاب آن مدنظر است. در واقع هر جسمی پرتوهای نوری با طول موج خاص را جذب کرده و سایر طول موج ها را بازتاب می کند و این موضوع در خصوص موی زائد بدن در بخش فولیکول نیز در نظر گرفته می شود.

رنگ سیاه همه پرتوهای مرئی را جذب می کند و رنگ سفید همه پرتوهای مرئی را بازتاب می کند. برای همین است که در تابستان استفاده از رنگ های تیره باعث می شود که گرمای بدن فرد بیشتر شود.

پرتوهایی نوری که در لیزر وجود دارد دارای طول موج و انرژی یکسانی هستند. در واقع در دستگاه لیزر موهای زائد، پرتوی لیزر تولید می شود که بر اساس طول موجی که دارند رنگدانه های ملانین را به خود جذب می کنند. ملانین رنگدانه سبب می شود که رنگ پوست و مو پدیدار شود.

ملانین موجود در مو چیست؟ و چه دخالتی در عوارض لیزر دارد؟ مقدار ملانینی که در مو وجود دارد بیشتر از پوست است و این رنگانه ها در بخش پیاز و ساقه مو تجمع کرده اند. وقتی که لیزر به پوست برخورد می کند، 3 برابر بیشتر از پوست به واسطه پیازه و ساقه مو جذب می شود و تنظیم دستگاه لیزر موهای زائد دست به صورتی است که قبل از گرم شدن و سوختن پوست، به پیاز و ساقه مو آسیب وارد کند و به زبانی ساده وقتی پیاز مو آسیب ببیند، دیگر مویی رشد نخواهد کرد.

لیزر موهای زائد

حال نوبت به بررسی عوارض لیزر موهای زائد دست است به طوری که مشخص شود دقیقاً منظور از عوارض لیزر چیست. در واقع پرتوی لیزر برای اینکه به پیاز مو برسد می بایست از لایه سطحی پوست عبور کند، این لایه اپیدرم نامیده می شود. از سوی دیگر پیاز مو در لایه درم قرار گرفته و زیر اپیدرم قرار دارد. اپیدرم ها مانند پیاز و ساقه مو حاوی ملانین هستند. در واقع پرتوی ساطع شده از سوی لیزر در مسیر خود برای اینکه به پیاز برسد، جذب اپیدرم می شود. در این زمینه سوختگی، تغییر رنگ پوست و زخم نیز دیده می شود و همینطور شامل سایر عوارض مشابه نیز خواهد شد.

 

عوامل موثر در میزان عوارض لیزر موهای زائد دست

اینکه لیزر موهای زائد دست چقدر بر روی پوست تاثیر مخرب می گذارد وابسته به دستگاه و طول موج ان و همینطور رنگ پوست است. افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر در معرض عوارض پوستی هستند. در واقع این افراد ملانین بیشتری در پوست خود دارند. البته تیرگی پوست هم می تواند ناشی از برنزه شدن باشد و هم افزایش سن سبب این مشکل شود و گاه نیز موارد ژنتیکی و طبیعی پوست سبب تیرگی آن می شود.

طول موج دستگاه لیزر، مدت زمان تابش ، نقطه تابش و همینطور عدم استفاده از تکنیک های خنک سازی سبب می شود که عوارض لیزر موهای زائد دست بیشتر رویت شود و دست دچار سوختگی یا عدم رنگ شود و مشکلاتی از این دست ایجاد نماید. هرچه طول موج دستگاه لیزر بیشتر باشد و زمان تابش آن کوتاه تر سبب می شود که عوارض جانبی نیز کمتر شود.

وقتی پارامترهای مربوط به دستگاه لیزر یعنی طول موج و مدت تابش به درستی انتخاب شود و همینطور تکنیک های خنک سازی پوست نیز دقیقاً صورت بگیرد تاثیر لیزر به حداکثر می رسد و در نهایت عوارض لیزر کمتر می شود. دستگاه های لیزر موهای زائد دست اغلب دو نوع طول موج تولید می کنند و نیاز است که طول موج مناسب با رنگ پوست در نظر گرفته شود.

موضوع دیگر که در لیست عوارض لیزر موهای زائد دست قرار دارد، بررسی میزان دردناک بودن آن است. در واقع دو الی سه روز پیش از لیزر ممکن است پوستی که درمان شده کمی قرمز شود و یا درد اندکی احساس شود اما این درد مانند درد آفتاب سوختگی است و به نوعی قابل تحمل است. فرآیند لیزر موهای زائد دست به خودی خود دردناک نیست و سرویس خنک کننده قوی دستگاه نیز درد در این زمینه را به حداقل می رساند.

قرمزی، التهاب و درد اندک سه نمونه عوارض طبیعی برای لیزر موهای زائد دست محسوب می شوند و به نوعی در ساختار طبیعی بدن تغییراتی ایجاد می شود و این تغییرات طبیعی خواهند بود.

گاه شاهد پوسته پوسته شدن پوست دست هستیم که به نوعی موقتی و طبیعی است و شاید به ندرت چنین چیزی دیده شود. اما در صورتی که عوارض استفاده از لیزر موهای زائد دست زیاد باشد شاهد اسکار و تغییر رنگ پوست خواهیم بود که به نوعی خطای درمانی بوده و ربطی به اصل لیزر ندارد! یعنی یا دستگاه مناسب انتخاب نشده است، یا طول موج اشتباه در نظر گرفته شده است و یا یک سری شرایط پوست ارزیابی نشده که می تواند مشکل ساز باشد.

لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد دست و قرمزی و التهاب

ارگان های مو ساز بدن، پیاز مو و فولیکول های مو هستند و لیزر مو در واقع همین ارگان ها را هدف قرار می دهد. وقتی قرار است به بافتی از بدن آسیب برسد، حتی اگر آسیب به صورت طبیعی باشد و به نوعی جنبه مثبت داشته باشد، باز هم یک سری واکنش ها ایجاد می شود.

پوست دست بانوان نازک تر و حساس تر از پوست دست مردان است و قرمزی و التهاب بر روی پوست دست بانوان امر عادی تلقی می شود. در واقع قرمزی و التهاب پوستی در محل تحت درمان با لیزر می تواند در ابتدا کمی نگران کننده باشد اما در نهایت رفع می شود. گاه نیز تورم وجود دارد که مشکلی نخواهد داشت.

قرمزی و التهابی که برای پوست دست بانوان ایجاد می شود، بیشتر در ناحیه مچ  و یا بخش نازک یعنی آرنج است. در واقع ظاهر پوست مشابه با زمانی می شود که بدن خود را اپیلاسیون کرده اید. گاه نیاز است بنا به نوع پوست برای اینکه واکنش کمتری احساس شود از داروهای بی حسی استفاده شود.

قرمزی و التهاب قابل پیشگیری نیست و در لیست عوارض طبیعی لیزر موهای زائد دست قرار دارد بنابراین نگران آن نباشید. استفاده از کمپرس یخ سرد در این زمینه می تواند کمک کند. همینطور می توانید از استروئیدهای موضعی نیز استفاده کنید تا روند بهبودی سریع تر صورت بگیرد.

موضوع دیگری که سبب قرمزی میشود، حساسیت بالای پوستی است که اگر از تکنیک های خنک سازی در طی درمان به درستی استفاده نشود، بیمار با درد و سوزش همراه بوده و در نهایت پوست بسیار حساس می شود. لیزر درمانی در این راستا می بایست با بی حسی موضعی همراه باشد و در نهایت پوست خنک شود. برای رفع قرمزی و التهاب پس از انجام لیزر موهای زائد دست دوش حمام سرد نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

 

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد دست و پوسته پوسته شدن

درصد کمی از مراجعه کنندگان از پوسته پوسته دست خود پس از انجام لیزر موهای زائد دست گله دارند، آمارها نشان می دهد این گروه بسیار محدود هستند و شاید کمتر از 5 درصد از کل افرادی که به سراغ لیزر می روند از این موضوع گله داشته باشند. از یاد نرید که اغلب پوست هایی که خشک هستند درگیر این عارضه بوده و به نوعی مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد می شود. در واقع پوسته پوسته دست سبب می شود که پوسن خشک آسیب پذیر باشد و در نهایت یک سری اسکار و زخم روی پوست دیده می شود که راه درمان آن کرم مرطوب کننده است.

موضوع دیگر که در این گروه قرار می گیرد تغییر رنگ در پوست است که بسیار خفیف بوده و کمتر از یک درصد از کسانی که به لیزر موهای زائد دست می روند، از تغییر رنگ پوست خود نگران می شوند. در واقع پوست متقاضی گاه به دلیل استفاده از دستگاهی که طول موج مناسبی ندارد، پس از لیزر کمی تیره تر می شود. بارها نیز دیده شده که از بین رفتن موی زائد سبب می شود که پوست روشنتر باشد. تیره شدن پوست در این زمینه شایع تر است و به طور کلی تغییر رنگ پوست حاصل از لیزر موهای زائد دست در افرادی که پوست تیره دارند، بیشتر دیده می شود.

 

لیزر موهای زائد

هایپوپیگمنتیشن و هایپرپیگمنتیشن چیست؟

از آنجایی که سوالات زیادی در خصوص این دو اصطلاح به ظاهر سخت دیده می شود. دوست داریم کمی در مورد آن صحبت کنیم.

هایپوپیگمنتیشن: در واقع همان روشن شدن پوست است که به نوعی بر اساس کاهش رنگدانه ها صورت می گیرد. این عارضه که به ظاهر بسیار عجیب و خشن معنی شده است بسیار گذرا و موقت بوده و به نوعی آزاردهنده نخواهد بود. بارها نیز دیده شده که عارضه تا چندین ماه ادامه دارد اما جای نگرانی نبوده و به اصطلاح، پوست راه اصلی خود را پیدا خواهد کرد.

هایپرپیگمنتیشن: این اصطلاح دقیقاً برعکس مورد قبل است و رنگدانه های پوست افزایش می یابد و به نوعی رنگ پوست تیره تر میشود. این عارضه گذرا بوده و شرایط موقتی دارد. به طور کلی 3 الی 4 هفته زمان نیاز است تا عارضه برطرف شود. این عارضه زمانی که پوست دچار زخم می شود اتفاق می افتد و به نوعی جای زخم و نواحی اطراف آن درگیر تیرگی می شوند. در صورتی که لیزر موهای زائد دست سبب زخم شدن پوست شود شاید عارضه هایپرپیگمنتیشن بیشتر دیده شود.

 

 

عوارض نادر لیزر موهای زائد دست

نادرترین عوارض مربوط به لیزر موهای زائد دست را توضیح می دهیم و بحث عوارض را برای همیشه کنار می گذاریم. یکی از موضوعاتی که شاید بر اثر لیزر موهای زائد دست صورت بگیرد عفونت باکتریایی است. اما این مورد به ندرت دیده می شود و به نوعی شامل پوست هایی است که متاسفانه بیمار هستند و روند درمانشان کامل نشده است. اپی درم همان بخش ا روی پوست است که بر اساس لیزر موهای زائد دست دچار آسیب می شود. در صورتی که علائم عفونت بر روی پوست دیده شود، مثلاً خارش، التهاب، درد و جوش، فرد می بایست به پزشک مراجعه نماید و گاه نیاز به مصرف کرم های آنتی بیوتیک موضعی است و به نوعی مشکلات پوستی ناشی از این عارضه برطرف می شود.

در صورتی که بر روی پوست دست شما تبخال وجود دارد، و اگر تبخال ویروسی باشد، خطر عفونت های پوستی بر اثر لیزر موهای زائد دست زیاد است. در واقع استرس مثل تب کردن سبب می شود که ویروس فعالی شود و در نهایت برای پوست دست مشکلاتی ایجاد نماید.

در صورتی که پوست دست فرد دچار تاول یا سوختگی شد نیاز است به پزشک مراجعه شود. در واقع پوست دست بانوان بسیار حساس است و اگر درگیر تاول شود قطعاً دچار مشکل می شود. تکنیک های خنک سازی در این زمینه وجود دارد و می تواند موقعیت اجرایی خوبی داشته باشد.

اسکار و زخم در لیست عوارض لیزر موهای زائد قرار ندارد در واقع زخم ها به دلایل مختلف ایجاد میشوند و بهتر است دلیل دیگری برای بروز زخم ارزیابی شده باشد.

 

بررسی انواع طول موج دستگاه لیزر موهای زائد دست

بارها در طول مقاله در مورد طول موج دستگاه لیزر صحبت کردیم و همیشه تاکید می کنیم که طول موج مناسب با پوست دست باید انتخاب شود. در این بخش دوست داریم تعریفی درستی از طول موج داشته باشیم تا برای همه مشخص شود، که طول موج چیست و دقیقاً چه اهمیتی دارد.

موج و طول موج دو اصطلاح متفاوت هستند. فرض کنید سنگ کوچکی را در آب می اندازید و شدت پرتاب شما کم است. وقتی سنگ به آب برخورد می کند دایره ای تشکیل می شود که به نوعی سبب می شود شعاع دیده شده افزایش یابد. در این شرایط به اصطلاح بر روی سطح آب موج رخ می دهد. موج ها به صورت دایره به همه جهت ها منتشر می شوند. آشفتگی که در محیط ایجاد می شود همان موج است. حال امواج دو دسته مکانیکی و الکترومغناطیسی دارند. موج های مکانیکی برای محیط های مادی که شامل صوتی و فرا صورتی هستند اهمیت دارند و امواج الکترومغناطیسی برای محیط هایی که خللا از آنها عبور می کند مهم هستند مانند نور و همینطور امواج رادیویی که در این اینجا در راستای لیزر منظور ما نور است.

موج ها با خود انرژی حمل می کنند، در واقع انرژی به ذره درگیر منتقل می شود. حال این میان نیاز است که اصطلاح طول موج نیز شناخته شود.

طول موج در واقع فاصله بین دو قله یا فاصله بین دو قعر موج را شامل می شود و از مشخصه های مهم موج است. طول موج ها می توانند میزان عمق نفوذ موج، میزان جذب موج و رنگ موج را مشخص نمایند. در بررسی طول موج سه موضوع رنگ و عمق و میزان جذب اهمیت زیادی دارد.

دقت کنید که گستره امواج الکترومغناطیس هم شامل اشعه گاما و هم ایکس بوده و در نهایت به نور مرئی و امواج رادیویی متصل می شود. مشخص است که طول موج در این راستا می تواند حائز اهمیت باشد.

حال که کمی در مورد طول موج صحبت کردیم، نور خروجی از دستگاه لیزر مو در ناحیه طول موج مرئی ارزیابی می شود و به نوعی با چشم نیز قابل مشاهده است. دقت کنید که طول موج هر یک از انواع لیزر مو می بایست موقعیت خاص خود را داشته باشد. مثلاً لیزر دایود، لیزر ان دی یاگ و همینطور سایر لیزرها دارای طول موج مخصوص به خود هستند که دایود استانداردتر و قابل قبول تر از سایر موارد محسوب شده است.

 

 

شایعات در مورد لیزر موهای زائد دست

اگر یک بار برای لیزر موهای زائد بدن خود به کلینیک مراجعه کرده باشید، احتمال فردی در اتاق انتظار به عنوان بیمار به شما می گوید که اگر لیزر برای کل بدنتان انجام دهید باعث غدد سرطانی می شود! این موضوعی است که سالهاست پژوهشگران بر روی آن تحقیق کرده اند و نتایج خوبی نیز فراهم شده است.

در پاسخ به این سوال به زبانی ساده باید بگوییم که هرگز چنین نیست. در واقع انرژی لیزر تنها به لایه های سطحی پوست وارد می شود و به هیچ عنوان جهش سلولی دیده نمی شود. از سوی دیگر میزان عمق لیزر تا ریشه مو بوده و این حد بیشتر نخواهد شد. در واقع میزان میزان در نهایت به 3 میلیمتر می رسد.

موضوعی مطرح است به عنوان غدد لنفاوی که احتمالاً همین موضوع یک سری شایعات ایجاد کرده است.

اما یک موضوع مهم! دقت کنید که برخی از افراد اصرار دارند که دفعات لیزر موهای زائد دست برای ما بیشتر باشد و یا سرعت در پروسه درمان صورت بگیرد. افراط در لیزر مشکلساز خواهد بود و به نوعی سبب می شود که غدد لنفاوری تحریک شود. در واقع وقتی عمل لیزر بارها و بارها و بدون نظم و برنامه ریزی بر روی یک بخش از پوست صورت می گیرد سوختگی ایجاد می کند. این امر سبب می شود که جذب لیزر و آتروفی حجم عضلات را کمتر کند و در موارد حاد بسیار سرطان زا خواهد بود. دقت کنید که شما برای لیزر موهای زائد دست بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید و زمان بندی را به دقت لحاظ کنید.

شایعاتی که در خصوص لیزر زیر بغل و سینه و بیکینی گفته می شود تنها در شرایطی است که پوست سوخته باشد. به هر صورت در رویکرد سلامت بدن، رسیدن به تعادل بسیار مهم است و این موضوع برای لیزر موهای زائد دست نیز دیده می شود و هر نوع افراط و تفریط در این زمینه مشکل ساز خواهد بود.

 

 

اشتباهات رایج پیش از لیزر موهای زائد دست

تا به اینجای کار در خصوص نحوه عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد دست صحبت کردیم. حال نوبت رسیده به موضوعاتی که شاید هنوز هم افرادی آن را به دقت بررسی نکرده اند.

پیش از لیزر با جلسات برنزه خداحافظی کنید:  این موضوع بارها مورد ارزیابی قرار گرفته است و افراد زیادی هستند که به نوعی سعی دارند ان را غیر واقعی جلوه دهند اما بهتر است کمی با شما رک باشیم. اگر علاقه به بازیگران هالیوودی برنزه با پوست تیره و براق دارید، اگر همیشه فکر می کنید که یک روز نیاز است که پوست شما به رنگ قهوه ای مورد نظر تغییر کند، اگر فکر می کنید می بایست تیرگی پوست خود را بیشتر کنید اصلاً به فکر لیزر موهای زائد دست نباشید! همیشه و همیشه سعی بر این است که رنگ پوست روشن تر شود تا عملیات لیزر به دقت بیشتری صورت بگیرد پس شما هم این موضوع را دقیق بررسی کنید. هرچه رنگ پوست شما تیره تر باشد، رنگدانه های موجود در آن به نوعی سبب جذب انرژی لیزر شده و در نهایت به جای اینکه مو از بین برود، رنگ پوست شما آسیب خواهد دید.

اشعه لیزر به طور کامل روی رنگدانه های مو تمرکز می کند و قرار است فولیکول مو را بسوزاند اما وقتی که نتواند بین پوست و مو تشخیص درستی داشته باشد مشکلات زیادی ایجاد می شود که باید به دقت بررسی شود. تضاد بین رنگ پوست و مو یک عملکرد مثبت در رسیدن به نتیجه مطلوب است. از سوی دیگر دستگاه های لیزری که به طور کلی وابسته به اسپری یا دستگاه سولاریوم برنزه هستند نیز امکان آسیب به پوست شما را دارند.

 

هرگز جلسات لیزر را به تعویق نیندازید:  امروز و فردا کردن در راستای لیزر موهای زائد دست به شما آسیب می زند، بهتر است برای همیشه این موضوع را فراموش کنید. لیزر با شیو کردن یا اپیلاسیون فرق دارد. شاید شما بتوانید یک هفته اپیلاسیون مو را به تعویق بیاندازید اما هرگز برای لیزر چنین کاری را نکنید. یک بار دیگر بخش مربوط به فازهای رشد مو را مطالعه کنید تا اهمیت این بخش مشخص تر باشد. در واقع جلساتی که برای لیزر مو در نظر گرفته می شود به صورتی تنظیم شده است که موهای ناحیه تحت درمان شما در فاز آناژن قرار می گیرد و اگر زمان آن بگذرد اصلاً لیزر را فراموش کنید بهتر است.

 

اجازه اپیلاسیون نخواهید داشت: همه کسانی که در خصوص لیزر موهای زائد دست سوالاتی می پرسند می دانند که تنها روش مجاز اصلاح موهای زائد پیش از لیزر، شیو کردن است و برای لیزر ناحیه دست نیز این موضوع دیده می شود. به هر صورت باید دقت داشته باشید که اپیلاسیون اثربخشی لیزر را از بین می برد و یا حداقل بسیار کم می کند. لیر به دنبال ملانین ساقه مو است و قرار است که ریشه مو به واسطه آن سوزانده شود. در چنین شرایطی اگر قرار باشد از اپیلاسیون استفاده کنید، در واقع ساقه مو در فولیکول را از بین برده اید و حرارت لازم از سوی لیزر هرگز جذب ساقه نمی شود و به نوعی تنها پوست را می سوزاند.

لیزر موهای زائد دست در آرایشگاه روش خطرناکی است: ریسک نکنید، لیزر موهای زائد دست یکی از روش های حساس و نیاز به تکنیک و تخصص است و معمولاً در حیطه کاری یک آرایشگر نیست. نیاز به متخصص است تا دوره و چرخه رویش مو را محاسبه کند و همینطور بتواند جنس پوست و موی زائد بدن شما را به درستی بررسی کند. در چنین شرایطی اگر بخواهید آرایشگاه را انتخاب کنید نمی توانید نتیجه بگیرید. آسیب های جبران ناپذیری پس از لیزر موهای زائد روی پوست فرد دیده می شود که گاه راه جبران نخواهد داشت. کسانی که با دستگاه لیزر کار می کنند به نوعی از جدیدترین تکنیک های روز دنیا در آن اطلاع دارند و این موضوع سبب می شود که نتیجه بهتری ایجاد شود. البته که مجوزها و گواهینامه ها کلینیک خصوصی در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

پوست خود را مرطوب کنید: اگر پوست خشکی دارید بهتر است برای شرایطی که موهای زیر پوستی در نواحی مختلف بدن دارید چند روز پیش از شروع جلسات لیزر پوست خود را به واسطه لوسیون ها و کرم های مناسب مرطوب کنید در چنین شرایطی می توانید از روند درمان نتیجه بهتری بگیرید.

 

 

لیزر را بدون تست آغاز نکنید: یکی از رایجترین  اشتباهاتی که پیش از لیزر موهای بدن وجود دارد این است که بدن تست نمی شود و به نوعی جلسه اول لیزر آغاز شده و پس از دوره ای پوست دچار حساسیت می شود. حتماً از متخصص بخواهید که بخش کوچکی از بدن شما را تست کرده و تاثیر لیزر بر روی پوست دست شما و همینطور میزان درد و ناراحتی شما را ارزیابی کند. در صورتی که پوست بسیار حساسی داشته باشید می بایست یک بخش از پشت گردن یا بازو تست شود. اگر پوست به شدت قرمز شد و یا احساس در شدید دیده شده نیاز است که کولینگ قوی تری اعمال شود. مشخص است که کرم های بی حس کننده در این زمینه می تواند بسیار قابل قبول باشند.

 

 

 

بهترین زمان شیو قبل از لیزر موهای زائد دست

وقتی موهای بالاتر از سطح پوست خود را می تراشید، در واقع احتمال ابتلا به هر نوع آسیبی کمتر می شود و به نوعی ضربه محکم و ناگهانی لیزر درد را کمتر می کند. زمان ایده آل برای شیو قبل از لیزر موهای زائد دست با چندین نکته اساسی همراه است:

زمان ایده آل برای شیو دست یک روز قبل از درمان است در واقع اگر سوزش وجود داشته باشد و یا زمان کافی برای رشد مجدد دیده نشود، پوست در این زمان حساسیت خود را از دست می دهد و در نهایت میزان سوزش نیز کمتر می شود.

تیغ باعث می شود که سلول های مرده پوستی از بین بروند و در نهایت پوست وضعیت بهتری برای پذیرش لیزر داشته باشد.

تیغ می بایست صاف اصلاح نماید و نیاز است که از مرطوب کننده یا ژل اصلاح کننده استفاده کنید تا تیغ در مسیر درستی برش خود را دنبال نماید. در صورتی که کرم اصلاح ندارید میتوانید از نرم کننده موی سر استفاده کنید.

تیغ اصلاح می بایست تمیز و نو باشد و بهتر است دقت شود که زخم روی پوست ایجاد نشود و به نوعی پوست بریده نشود و میزان حساسیت کمتر باشد. در حین اصلاح کردن بهتر است که از آب ولرم یا آب خنک استفاده شود و اگر درست پیش از تراشیدن سطح پوست محل را با آب داغ خیس کنید، پوست نرم و مستعد می شود.

در صورتی که پوست شما پس از اصلاح تحریک شود و نسبت به شیو کردن حساس باشد. تیغ برقی از دیگر ابزارهای خوب است که سبب می شود اصلاح در وضعیت خوبی صورت بگیرد و در نهایت خطر رشد موهای زائد به حداقل برسد. در نهایت فولیکول ها درمان شده از زیر پوست خارج می شوند.

پیش از اولین جلسه لیزر موهای زائد دست بهتر است به مدت شش هفته از اپیلاسیون خودداری کنید و این موضوع در خصوص موچین نیز صدق می کند و در واقع دستگاه لیزر می بایست بتواند فولیکول مو شما را به دقت شناسایی کند.

در صورتی که مستعد بیماری های عصبی باشید می بایست مصرف کافئین خود را به حداقل برسانید.

بهتر است خود را در معرض نور آفتاب قرار ندهید و این موضوع سبب حساسیت شده و مشکلات زیادی ایجاد می کند.

تیغ تمیز و جدید برای شوی داشته باشید و بررسی کنید که تیغ هیچ باکتری به خود نداشته باشد. حساسیت پوستی یا درماتیت تماسی موجود مهمی در فضای استفاده از لیزر موهای زائد دست خواهد بود.

 

زمان مناسب شیو پس از لیزر موهای زائد دست

در بخش قبل در خصوص زمان مناسب شیو کردن پوست پیش از لیزر موهای زائد دست صحبت شد. این بخش مربوط به زمانی که قرار است پس از لیزر موهای زائد دست به سراغ شیو بروید.

چند روز صبر کنید تا پروسه ریزش مو پس از لیزر موهای زائد دست اغاز شود. دقت کنید که امکان کمی حساسیت پس از درمان پوستی وجود دارد. در واقع بهتر است که کمی صبور باشید تا حساسیت پوستی و زخمی شدن آن کمتر شود.

مثلاً 4 روز زمان نیاز است تا لایه برداری از پوست صورت بگیرد و به نوعی در این زمان شیو کردن، احتمال تحریک پوست درناحیه درمان کمتر می شود.

در پروسه ریزش مو باید دقت داشته باشید. چند روز پس از درمان با لیزر، موی دست شما شروع به ریزش می کند. این دوره با رشد دوباره مو نباید اشتباه گرفته شود و نباید سریعاً به سراغ تیغ اصلاح بروید.

در وضعیت ایده آل پس از لیزر باید ده روز صبر کنید تا بتوانید موقعیت شیو برای پوست دست خود را پیدا کنید. در واقع موی شما طی 5 الی 14 روز آینده شروع به رشد می کند تا ریزش مو صورت بگیرد.

نتایج استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد دست پس از سه ماه ملموس است و به نوعی فرد به خوبی متوجه آن می شود.

 

 

لیزر موهای زائد دست در دوران بارداری

اگر بخواهیم در خصوص لیزر موهای زائد دست در دوران بارداری از نظر علمی صحبت کنیم، مقالات نشان می دهند که منعی در این زمینه وجود ندارد اما آنچه که سبب شده تا لیزر موهای زائد دست یا هر نقطه دیگر از بدن در دوران بارداری منع شود، تغییراتی است که در هورمون ها ایجاد می شود و به نوعی سبب می شود که موهای زائد آنطور که باید حذف نشده و کار شما بی نتیجه باقی بماند. در هر صورت احتمال بازگشت بخشی از موهای زائد بدن در دوره بارداری وجود دارد و این کار سبب می شود که از نظر اقتصادی برای شما صرفه نداشته باشد.

بهتر است که 6 ماه پس از پایان شیردهی به سراغ لیزر موهای زائد دست بروید. در دوران بارداری از هر نوع عمل غیر ضروری می بایست جلوگیری کرد تا پروسه بارداری به درستی صورت بگیرد.

 

 

ترس ناشی از درد لیزر موهای زائد دست

همه متخصصان زیبایی حداقل یک بار در طول دوره حرفه ای خود به این موضوع اشاره کرده اند که فردی به آنها مراجعه می کند و می گوید که از درد لیزر بسیار می ترسد. دردی که در ناحیه لیزر ایجاد می شود بر اساس گرمایش بیش از حد آن است. برخی از این درد را به صورت سوزن سوزن تشبیه کرده اند و برخی می گویند شبیه آفتاب سوختگی است. در واقع با آمدم دستگاه های جدید که دارای سیستم های خنک کننده هستند، میزان درد در کمترین وضعیت قرار می گیرد.

سیستم کولینگ دستگاه لیزر موهای زائد دست دایود تنها شامل باد ساده نبوده و از گازهای فوق سرد کرایوژن در آن استفاده شده است که سبب می شود محل مورد نظر خنک شده و به اصطلا سر شود و میزان درد و سوزش به حداقل برسد. افراد از جلسه دوم به بعد دیگر استفاده از کرم بی حس کننده را قطع می کنند که این موضوع نیز بروز درد در ناحیه دست می شود. مشخص است که این موضوع در تولید دستگاه های جدید لیزر تا حد زیادی بر طرف شده است.

 

 

لیزر موهای زائد دست برای موهای کرکی

مکانیزمی که برای همه دستگاه های لیزر استفاده می شود یکسان است، یعنی قرار است که جذب توسط رنگدانه ها صورت بگیرد، بنابراین اگر موی دست بور باشد و حالت کرکی داشته باشد بسیاری از دستگاه های لیزر در از بین بردن آن ناکام می مانند. در واقع هرچه رنگ مو تیره تر باشد می تواند نتیجه بهتری داشته باشد. دقت کنید که گاه عدم دقت به این موضوع سبب می شود که نتیجه عکس بگیرید و بسیار ناراحت شوید. میزان ضخامت موی دست شما باید توسط پزشک بررسی شود و سپس عملیات لیزر صورت بگیرد.

 

 

کمی در مورد دستگاه دایود بدانیم

دستگاه لیزر دایود برای انواع رنگ پوست استفاده می شود و به نوعی قدرت نفوذ آن به فولیکول های مو نسبتاً زیاد بوده و سبب می شود که یک سری عوارض جانبی منجر به قرمزی بر روی پوست ایجاد شود.

تکنولوژی که در دستگاه دایود استفاده شده است بسیار خوب و موثر است. یکی از بخش های مهم در این دستگاه هندپیس است. در واقع سطح تماس یا همان هندپیس در برخورد با بدن شرایط خوبی ایجاد می کند. سر آن به صورتی طراحی شده است که واکنش پوست در حین لیزر را سخت تر مشاهده می کند. این محصول از نظر بهداشتی کمی سخت تر دنبال می شود.

بخش دیگر دستگاه سطح مقطع است. سطح مقطع کوچکتر است و به نوعی درد تا حدی وجود دارد اما سیستم کولینگ آن قوی است.

طول موج 2000 برای این دستگاه در جدیدترین تکنولوژی دیده می شود و همینطور طول موج های 755 تا 1064 نانومتر را پوشش می دهد و سبب می شود که برای پوست های تیره و روشن مناسب باشد.

این دستگاه دارای درجات متنوع است که باید بر اساس پوست فرد تعیین شود. تنظیمات دستگاه لیزر بسیار مهم است اگر بهترین دستگاه لیزر استفاده شود اما تنظیمات خوبی نداشته باشد نمی تواند نتیجه بخش باشد و احتمال سوختگی وجود خواهد داشت.

 

 

مراقبت های پس از لیزر موهای زائد دست

دقت کنید که اولین موضوع مهم پس از لیزر موهای زائد دست این است که تا ده روز اجازه ندارید در تماس مستقیم آفتاب باشید، بنابراین اگر قرار است به کیش سفر کنید بهتر است همین حالا بلیط خود را کنسل کنید.

تا 24 ساعت پس از لیزر نباید هیچ محصولی استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده در محل لیزر مشکل ساز می شود. نباید فعالیت بدنی شدید داشته باشید. بهتر است از کرم های آرایشی استفاده نماید. استفاده از دوش آب بدون مواد شوینده در 24 ساعت اول ممنوعیتی ندارد اما چه خوب است صبر کنید.

بهتر است پس از لیزر به مدت سه روز از کرم زینک + بتامتازون استفاده کنید. این کرم برای نواحی بدن به خصوص دست و پا استفاده می شود. از سوی دیگر کرم زینک به نسبت یک سوم کرم های دیگر باید استفاده شود.

در طول جلسات لیزر موهای زائد دست اجازه برنزه کردن پوست ندارید و در صورتی که این کار صورت گرفت باید حتماً با پزشک صحبت کنید.

ریزش موها در جلسات لیزر برای هر فرد به نسبت فرد دیگر فرق می کند. در واقع پس از 20 روز از جلسه اول و همینطور جلسات دوم و سوم امکان ریزش مو وجود دارد. این موضوع به نسبت شرایط پوست هر فرد با فرد دیگر فرق می کند.

الگوی ریزش هر فرد می بایست توسط پزشک متخصص ارزیابی شود. در طول جلسات لیزر موها در صورت رشد باید توسط تیغ تراشیده شوند اما استفاده از بند و اپیلاسیون اشتباه است.

اگر فکر می کنید دقیقاً پس از لیزر، ریشه های سیاه رنگ مو روی پوست وجود دارد، در واقع ریشه مو سوخته شده است و بعداً می ریزد.

برای پوست دست بهتر است به مدت 45 روز الی دو ماه پس از جلسه اول مراجعه داشته باشید. وقتی به موقع مراجعه کنید می توانید بهتر نتیجه بگیرید.

 

 قیمت لیزر موهای زائد دست

مقاله را با بررسی عوامل موثر بر قیمت لیزر موهای زائد دست به اتمام می رسانیم. در پروسه لیزر موهای زائد دست، نوع پوست، تعداد دفعات مورد نیاز برای لیزر، طول موج به کار رفته و میزان حساسیت پوست فرد بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد. به طور کلی کسانی که به سراغ بررسی قیمت لیزر موهای زائد دست می روند باید بدانند که یک لیست ثابت از قیمت برای هر ناحیه در نظر گرفته می شود اما گاه شرایط پوست هر فرد با فرد دیگر فرق می کند و این موضوع سبب می شود که موقعیت پوست هر فرد با فرد دیگر بسیار متفاوت باشد و بتواند نتیجه دقیق تری حاصل شود.

 

 

راهنمای کامل لیزر موهای زائد

راهنمای کامل لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک پرتو نور با انرژی بالا محسوب می شود و می تواند وضعیت انرژی خود را به بخش های مختلفی از بدن منتقل سازد. این پرتو نور از نظر قدرت و بافتی که مورد هدف قرار می دهد می تواند متفاوت باشد. در روش حذف موهای زائد در واقع رنگدانه های موجود در ساقه مو بر اساس یک طول موج خاص لیزر مورد هدف قرار می گیرند

موهای زائد بدن مزاحم هایی هستند، که اصلاً احساس خوبی در ما ایجاد نمی کنند. لیزر موهای زائد یکی از روش های مهم و پر تقاضا در سال های اخیر است که سبب خلاص شدن از درد اپیلاسیون و حساسیت های تیغ و سایر روش های رفع موهای زائد می شود. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد لیزر موهای زائد را مورد بررسی قرار دهیم و دید متخصص در این زمینه را مدنظر قرار دهیم. شما می توانید برای اطلاعات تکمیلی به اینستاگرام لیزر ساوه مراجعه نمایید

فهرست مقاله

لیزر موهای زائد در یک نگاه

در ابتدای مقاله دوست داریم در مورد عملکرد لیزر موهای زائد بیشتر صحبت کنیم به این ترتیب انتخاب این روش و اعتماد به ان هوشمندانه تر خواهد بود. به زبانی ساده لیزر دستگاهی است که دارای نور با طول موج مشخصی است که به هر آنچه که رنگ تیره دارد، حرارت وارد کرده و سبب سوزاندن آن می شود. در واقع وقتی موی تیره رنگ سوخته می شود، داخل فولیکول مو نیز درگیر شده و سبب آسیب رسیدن به آن می شود. بدن انسان چرخه رشد مشخصی دارد و از سوی دیگر چرخه استراحت نیز برای بدن انسان تعیین شده است. در واقع بدن در یک دوره وارد فاز استراحت می شود و پس از آن دوباره چرخه رشد شروع می شود. زمانی لیزر می تواند نتیجه بخش باشد که فولیکول مو در وضعیت رشد قرار بگیرد و لیزر موهای زائد در دوره استراحت بدن اثربخشی خوبی ندارد.

لیزر موهای زائد

نقاط قابل پوشش لیزر موهای زائد در بانوان و آقایان

لیزر موهای زائد برای بانوان شامل بخش های وسیعی است و یک تیر و چند نشان است! این دستگاه در بانوان برای بخش های کنار صورت، کل صورت، بین ابروها، خط فک، گردن، چانه و گردن استفاده می شود.
همینطور کل منطقه بازوها و زیر بغل را در بر می گیرد و شامل نوک پستان نیز می شود. بخش های مربوط به آرنج و اطراف آن و کل دست و کل پا را شامل می شود. همینطور پایین پایین ها، بخش شکم و ناف، کمر و لیزر خط بیکینی را شامل می شود.
لیزر موهای زائد برای آقایان نقاط وسیع تری را شامل می شود و این موضوع به دلیل تراکم زیاد موهای زائد در بدن آقایان است. لیزر در آقایان در بخش صورت، شامل بین ابروها، بالای گونه ها، گوش، پشت گردن، کل ریش و خط ریش، جلوی گردن و زیر آن است.
در قسمت بدن شامل کل بازو، شانه، بالای پشت بدن، بالای قفسه سینه، کل پا و دست، بالای بازوها، کل پشت بدن و ساعد، قفسه سینه و شکم، پایین پا، ساعد، باسن و بالای پاها است.

لیزر موهای زائد

معرفی دستگاه دایود 2020

مکانیزم دستگاه لیزر دایود 2020 از زبان مخترع

از آنجایی که انتخاب دستگاه لیزر کار آسانی به نظر نمی رسد و هر دستگاه یک سری مزایا و معایب دارد، در این بخش قصد داریم از جدیدترین دستگاه لیزر دایود 2020 با 2000 وات با کولینگ فن قوی صحبت کنیم.
مهمترین قطعه ای که در دستگاه دایود دیده می شود ماژول دایود لیزر است. ماژول در واقع یک نوع لیزر نیم هادی است که به آن لیزر نیم رسانا نیز گفته می شود. این لیزر نیم رسانا از اتصال بین یک نیم رسانای نوع P و یک نیم رساناهای نوع N تشکیل شده است. در واقع حفره های نوع P و نوع N در این روش دخالت دارند. وقتی جریان الکتریکی از محل اتصالات عبور می کند، ترکیب حفره ها و الکترون ها صورت می گیرد و نور منتشر می شود. تعیین طول موج نشر بر اساس گاف نوار ماده نیم رسانایی است که توسط دیود ساخته شده است. دقت کنید که در این زمینه نیاز است که تفاوت انرژی لازم برای رسیدن الکترون از نوار انرژی والانس پایین تر به نوار های والانس بالا در قالب پر انرژی تر صورت بگیرد.

لیزر موهای زائد

عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد دایود

پرتوهای لیزری که توسط دستگاه دایود تولید می شود دارای شدت بالایی بوده و در سطح مقطع خروجی تولید می شود، در واقع دارای یک پنجره اپتیکی است. طول موجی که از لیزر دایود ساطع می شود 808 نانومتر بوده و توسط رنگدانه های فولیکول مو نیز جذب می شود. به طور کلی این محصول در بازارهای زمانی بسیار محدود سبب ایجاد پالس می شود. انرژی بالای ساطع شده توسط موهای بدن جذب می شود و دمای آن نیز افزایش می یابد. عملکرد دستگاه دایود به این صورت است که ساقه و ریشه مو به شدت آسیب می بیند و به نوعی توان رشد مجدد از مو گرفته می شود. در صورتی که سطح مقطع تابش پالس لیزر وسیع تر شود سبب می شود که فرایند حذف موهای زائد سریعتر صورت بگیرد و در زمان کمتری نتیجه بخش باشد. مهمترین ترین چالش هایی که در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد با آن روبرو هستید به سه بخش کلی تقسیم می شود. 1- توان خروجی لیزر، 2 سطح مقطع خروجی لیزر و کولینگ دستگاه است. خوشبختانه دستگاه لیزر موهای زائد دایود با قوی ترین کولینگ فن میزان درد را به حداقل می رساند.

لیزر موهای زائد

تاثیرگذاری لیزر موهای زائد

همانطور که می دانیم برای از بین رفتن موهای زائد بدن سه روش دائمی وجود دارد که شامل: دارو، الکترولیز و لیزر است. کسانی که از دستگاه لیزر موهای زائد استفاده می شود در ابتدای موهای بدن خود را کم و نازک می کنند و در صورتی که این روند تکرار شود نتیجه بخش خواهد بود. معمولاٌ 4 الی 6 جلسه نیاز است تا اثرات اولیه استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد مشخص شود. تکرار این پروسه برای صورت و بدن فرق می کند و افراد به واسطه استفاده از این دستگاه باید زمان بندی دقیقی داشته باشند. تاثیر گذاری این روش به صورتی است که تکرار درست در زمان دقیق صورت بگیرد. پس از اینکه دوره اولیه لیزر موهای زائد تمام شد فاصله شش ماهه در نظر گرفته می شود تا تعداد موها کمتر شود و به نوعی رفته رفته بین 60 الی 80 درصد نتیجه بخش خواهد بود.

لیزر موهای زائد

تاثیرگذاری لیزر موهای زائد برای کسانی است که دارای پوست سالمی هستند بنابراین اگر فرد آفتاب گرفته باشد و پوست وی سوخته باشد احتمال اینکه جای لک های سفید بر روی پوست وی بماند بسیار زیاد است. در صورتی که همه چیز درست باشد ایجاد زخم نیز به ندرت دیده می شود و جای اسکار باقی مانده رفته رفته از بین می رود. از یاد نبرید که شرایط دستگاه لیزر موهای زائد بدن بر اساس رنگ پوست بیمار تنظیم می شود و در صورتی که این موضوع رعایت نشود زخم ایجاد می کند.
انتخاب نادرست دستگاه لیزر سبب ایجاد سوختگی بر روی پوست می شود و همینطور اگر سوختگی شدید باشد پوست تیره می شود.

فرق بین دستگاه های لیزر موهای زائد

یکی از موضوعاتی که بارها باعث ایجاد سوال شده است، اینکه دستگاه های مختلفی برای لیزر موهای زائد وجود دارد و شاید فهمیدن تفاوت دستگاه ها در ابتدا کار آسانی به نظر نرسد.
دو سیستم اصلی برای از بین بردن موهای زائد به صورت لیزری و غیر لیزری است. دستگاه هایی که غیر لیزری هستند اغلب از سیستم های نوری پیروی می کنند و در اصطلاح از این محصولات IPL یاد می شود. این دستگاه ها موارد خوبی هستند اما قدرت دستگاه های لیزری را ندارند. به هر صورت سیستم های لیزری قدرت و نتیجه بهتری دارند اما گران قیمت هستند. دستگاه های لیزری انواع مختلفی دارند و بر اساس مکانیسم و طول موج به کار رفته با هم فرق می کنند. در واقع پوست های سبزه و روشن و سفید و تیره هر یک دارای شرایط مخصوصی برای انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد هستند. لیزری که برای پوست روشن انتخاب می شود شاید برای پوست تیره گزینه نباشد.

لیزر موهای زائد

تاثیر لیزر موهای زائد بر روی غدد لنفاوی

برخی از افراد نگران هستند که آیا انتخاب روش لیزر موهای زائد بر روی غدد لنفاوی تاثیر می گذارد؟ این موضوع را به زبانی ساده برای شما توضیح می دهیم. اغلب کسانی که به سراغ روش لیزر برای ناحیه بیکینی و زیر بغل خود می روند نگران غدد لنفاوی خود هستند بهتر است یک بار برای همیشه این موضوع را حل کنید. لیزری که برای ناحیه بیکینی و زیر بغل استفاده می شود هیچ ارتباطی با بخش های داخلی بدن ندارد و تاثیری بر روی تخمدان و بافت سینه نمی گذارد. در واقع میزان نفوذ لیزر در پوست آنقدر کم است که هرگز آثار بدی در این راستا از خود به جا نمی گذارد. طول موج دستگاه لیزر به صورتی است که شاید در حد چندین میلی متر نفوذ داشته باشد و اصلاً به بافت های زیری نمی رسد. انرژی که توسط دستگاه لیزر موهای زائد ساطع می شود اغلب به صورت گرما آزاد می شود اما نفوذ گرما در عمق بافت نبوده و تنها بخشی سطحی از پوست را درگیر می کند.

لیزر موهای زائد

یک سری نکات دیگر نیز برای لیزر موهای زائد باید به آن توجه شود، مثلاً اینکه بهتر است در دوره بارداری از این روش استفاده نشود اما مطالعات نشان داده است که در دوره شیردهی مشکلی نخواهد داشت.
در خصوص افرادی که بیماری های واگیردار پوستی دارند باید دقت شود که امکانات انتقال بیماری توسط دستگاه وجود دارد. در صورتی که دستگاه آلوده به ویروس شود، ممکن است به فرد دیگری منتقل شود. فردی که به این بیماری مبتلا است می بایست پیش از لیزر به پزشک مراجعه نماید.

میزان درد لیزر موهای زائد

موضوعی که بارها در خصوص لیزر موهای زائد وجود دارد میزان دردی است که بسیاری از افراد بابت آن ناراحت و نگران هستند. برخی از افراد نسبت به احساس درد ترس دارند و گاه تحمل درد برایشان بسیار دشوار است. در این بخش قصد داریم میزان درد لیزر برای رفع موهای زائد بدن در هر بخش را به صورت جداگانه بررسی کنیم تا این موضوع بر همگان روشن شود.
1- درد لیزر صورت: از آنجایی که همه ما میدانیم، ضخامت پوست در بخش های مختلف بدون و صورت یکسان نیست، درد نیز به میزان یکسانی نخواهد بود. یکی از بخش های دردناک مربوط به پشت لب است، چون پوست نازکی دارد و منطقه ای حساس محسوب می شود. خوشبختانه دستگاه دایود 2020 با قوی ترین کولینگ فن توانسته میزان درد در این ناحیه را به حداقل برساند. از سوی دیگر پوست بخش چانه، زیر چانه و گونه ضخیم تر هستند و میزان درد برای این بخش ها کمتر است و گاه نیز دردی احساس نمی شود، بنابراین برای لیزر موهای زائد صورت، تنها نگرانی فرد باید برای بخش بالای لب باشد.
2- درد لیزر دست: در خصوص میزان دردی که برای لیزر موهای زائد دست در نظر گرفته می شود و در مقایسه با ناحیه بازوها و آرنج ها، زیر بغل دردناک ترین بخش محسوب می شود. عصب هایی که در بخش زیر بغل وجود دارد تقریباً برابر با ناحیه پشت لب است و ضخامت پوست بخش بازوها بیشتر است و به نوعی تحمل درد برای این بخش ها آسانتر صورت می گیرد. اما تصور اینکه قرار است برای همیشه با ژیلت خداحافظی کنیم، درد بخش زیر بغل را بسیار کمتر می کند.
3- درد لیزر پاها: لیزر موهای زائد پا یکی از بهترین تصمیماتی است که هر فرد می تواند در زندگی خود بگیرد، چون وسعت بخش پا زیاد است و معمولاً زمان زیادی برای شیو در نظر گرفته می شود. ران ها کم درد ترین ناحیه برای لیزر هستند به طوری که عصب های کمتری را شامل می شوند و پوست ضخیم تری دارند. بخش دردناک معمولاً ساق پا است که پوست نازکی دارد و معمولاً کسانی که آستانه تحمل دردشان پایین است برای این بخش از پا نگران هستند که با استفاده از سیستم کولینگ قوی موجود این مشکل برطرف می شود.
4- درد لیزر بیکینی: کسانی که اپیلاسیون رفته اند می دانند که اپیلاسیون بخش بیکینی چقدر دردناک است اما لیزر موهای زائد مربوط به بخش بیکینی به نسبت از اپیلاسیون درد کمتری دارد و با استفاده از سرویس های خنک کننده قوی این درد نیز به حداقل می رسد.
5- درد لیزر شکم: در مورد درد لیزر برای ناحیه شکم، شرایط فرق دارد. در واقع شکم پوست ضخیمی دارد و درد در این ناحیه بسیار کم است اما حساسیت این بخش زیاد است به طوری که فرد دچار قلقلک شده و در هر شات تکان می کند. تمرین های تنفسی برای جلوگیری از این حساسیت به سادگی جواب می دهد و نگرانی بابت آن وجود ندارد.
6- درد لیزر کمر: کمر بخشی استخوانی بدن انسان است و گوشت اضافی ندارد به این ترتیب یک منطقه دردناک محسوب می شود و برای کاهش درد این بخش نیاز به سیستم خنک کننده قوی خواهد بود و همینطور باید از بی حسی استفاده شود.

لیزر موهای زائد

انواع تیپ پوستی در لیزر موهای زائد

از آنجایی که در پروسه لیزر موی زائد بدن نیاز است که تیپ پوست مشخص شود در این بخش قصد داریم در مورد انواع تیپ پوستی موجود صحبت کنیم و مشخصه های هر یک را بررسی کنیم:
تیپ پوستی نوع 1: این مدل از پوست ها فوق العاده حساس هستند و در اثر آفتاب می سوزند و به نوعی برنزه شدن برای این تیپ پوستی معنا ندارد. مشخصه این مدل از تیپ های پوستی موهای قرمز است و اغلب دارای کک و مک هستند و یا به ان ها زال گفته می شود. این گروه در لیزر موهای زائد معمولاً نتیجه خوبی نمی گیرند.
تیپ پوستی نوع 2: این نوع از تیپ پوستی بسیار حساس به نور خورشید هستند و به آسانی می سوزند اما شرایط برنزه شدن برای این تیپ پوستی تا حد کمی فراهم شده است. این افراد پوست روشنی دارند و دارای موهای روشن قفقازی هستند.
تیپ پوستی نوع 3: مربوط به پوست هایی است که به نور خورشید حساس هستند و گاهی نیز می سوزد و به نوعی این تیپ پوستی متمایل به قهوه ای تیره بوده و برنزه می شود. مشخصه این تیپ پوستی قفقازی تیره تر و اروپایی میکس است و به نوعی در استفاده از لیزر دچار مشکل خواهند بود.
تیپ پوستی نوع 4: این نوع از تیپ پوستی کمی حساس به نور خورشید هستند و کمی هم می سوزند و شرایط برنزه شدن این تیپ پوستی همیشه تا قهوه ای متوسط است. مشخصه این افراد مربوط به بخش های مدیترانه ای، اروپایی و آسیایی و آمریکای لاتین است.
تیپ پوستی نوع 5: غیر حساس به نور هستند و به ندرت می سوزد و به خوبی برنزه می شود
تیپ پوستی نوع 6: غیر حساس به نور بوده و نمی سوزد و همینطور دارای رنگدانه های بسیار زیادی هستند. این نوع پوست برای لیزر موهای زائد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد برای پوست تیره

موضوعی که بارها در موردش در بین محققان مورد بحث قرار گرفته است، اینکه آیا واقعا کسانی که پوست تیره دارند، باید برای همیشه از لیزر خداحافظی کنند؟ در این بخش می خواهیم از جدیدترین نظریه هایی که در این زمینه وجود دارد صحبت کنیم.
نسل اول از دستگاه های لیزر موهای زائد به شکلی طراحی شده بود که برای کسانی که پوست تیره دارند و یا به اصطلاح رنگین پوست هستند مناسب نبود. کسانی که از نسل اول این دستگاه ها استفاده کردند با خطرات زیادی روبرو بودند. خطری که این افراد را درگیر می کرد همان لکه های تیره روی پوست بودن که به صورت زخم ایجاد شده و دوام زیادی نیز داشت، نام علمی این لکه های پوستی، هایپرپیگمنتیشن است.
در دهه گذشته دستگاه های لیزر موهای زائد جدیدی وارد بازار شدند که تحول جالبی در دنیای رنگین پوستان ایجاد کرد. طول موج این لیزر ها به نسبت لیزرهای نسل اول متفاوت هستند و به نوعی رنگین پوستان را خوشحال کرد.

لیزر موهای زائد پوست تیره

اجازه دهید در ابتدا اینطور توضیح دهیم که چرا خطر لیزر موهای زائد برای پوست تیره بیشتر از پوست روشن است؟
ساختار عملکرد لیزر به این صورت است که ماده ای به نام ملانین را مورد هدف قرار می دهد. ملانین همان عنصری است که سبب تولید رنگ مو می شود. غلظت ملانین وابسته به تیرگی مو است یعنی هرچقدر مو تیره تر باشد در واقع غلظت ملانین آن نیز بیشتر است.
ملانین ها تنها در مو وجود ندارند و شامل پوست نیز می شوند که نام دقیق تر آن اپیدرمال ملانین است. در واقع هرچه پوست تیره تر یا رنگین تر باشد ملانین پوست بیشتر است و کسانی که پوست تیره تری دارند در واقع بالاترین اپیدرمال ملانین را شامل شده و غلظت زیادی از این عنصر را شامل می شود.
حال در یک بررسی ساده مشخص می شود که اگر میزان اپیدرمال ملانین پوست زیاد باشد و پوست تیره باشد، حجم زیادی از نور لیزر توسط پوست جذب می شود و دیگر نوبت به مو نمی رسد. نه تنها موهای زائد به صورت موثر از بین نمی رود حتی سبب می شود که پوست در معرض سوختگی قرار بگیرد و زخم شود.

آزمایش های صورت گرفته برای لیزر موهای زائد پوست تیره
در طی دهه گذشته با توجه به تحقیقات زیادی که از سوی محققان در راستای دستگاه لیزر موهای زائد صورت گرفت، محصولی وارد بازار شد که بالاترین طول موج را داشته و مشخصه آن به صورتی بود که برای پوست های تیره نیز مناسب است.
یک سری آزمایش ها صورت گرفت تا میزان بی خطر بودن لیزر موهای زائد برای پوست تیره توسط دستگاه جدید مشخص شود:
در آزمایش اول 39 زن به عنوان نمونه مورد ارزیابی قرار گرفتند. پوست این بانوان از روشن تا قهوه ای متوسط و در نهایت به قهوه ای تیره و سیاه ختم می شد. 5 جلسه لیزر برای این افراد صورت گرفت و زمان 4 الی 6 هفته ای بین جلسات ایجاد شد. ناحیه ای که برای لیزر انتخاب شد، زیر بغل بود. نتایج به دست آمده اینطور بود که میزان کاهش مو در بین 39 زن در طول شش ماه پس از آخرین دفعه استفاده از لیزر موهای زائد در حدود 79.4 درصد بود. یک سری عوارض جانبی نیز رویت شد که بسیار موقتی بود. این اولین آزمایشی بود که رضایت خوبی به همراه داشت اما در این آزمایش تمرکز اصلی بر روی بانوانی که پوست تیره داشتند نبود.
آزمایش دوم بر روی 200 زن صورت گرفت و ناحیه لیزر نیز مربوط به بخش صورت بود. در بین 200 نفر انتخاب شده 160 نفر دارای رنگ پوسته سبزه بودند و 40 نفر دیگر نیز پوستی به رنگ قهوه ای تیره داشتند. در این آزمایش تمرکز اصلی بر روی رنگین پوستان صورت گرفت. در حدود 64 نفر از این افراد بخش پایین صورت خود را لیزر کردند، 88 نفر دیگر بخش چانه خود و 48 نفر لیزر پشت بالای لب را انتخاب کردند. شش جلسه درمان توسط دستگاه لیزر موهای زائد صورت گرفت. نتیجه به دست آمده در این آزمایش به این صورت بود که 72 درصد از این افراد شاهد کاهش موی زائد بیش از 50 درصد بودند. در این آزمایش از دستگاه لیزر موهای زائد پالس بلند استفاده شده بود که روشی موثر و بی خطر تلقی می شد و برای پوست های سبز تا قهوه ای تیره نیز نتیجه بخش بود. ایرادی که در این آزمایش وجود داشت، اینکه شرکت کنندگان هیچ یک دارای پوستی به رنگ سیاه نبودند.

لیزر موهای زائد

آزمایش سوم بر روی 20 زن صورت گرفت که همگی طیف پوست رنگی روشن تا سیاه داشتند و نواحی صورت و زیربغل و پاها مورد بررسی قرار گرفت و افراد در هر ماه سه بار لیزر شدند. نتایج به این صورت بود که 12 ماه پس از اخرین جلسه لیزر موهای زائد، شاهد کاهش مو 70 الی 90 درصدی بوده و به نوعی موی زائد بخش زیر بغل به نسبت صورت و پاها با پاسخ بهتری همراه بود. این روش با درد خفیف همراه بود و به نوعی رنگدانه های پوست نیز شامل تغییر رنگ موقت شدند.

کاهش عوارض جانبی لیزر موهای زائد پوست سیاه

یک سری مقالات و پژوهش های در راستای کاهش عوارض جانبی لیزر موهای زائد پوست سیاه انجام شده اند و هدف اصلی این پژوهش ها کاهش درد و آسیب و عوارض مربوط به لیزر برای رنگین پوستان است. در این راستا سه نکته مهم و اصلی وجود داشت. اول اینکه طول موج استفاده شده باید بلندتر باشد. در واقع دستگاه لیزر موهای زائد پوست تیره که دارای طول موج بلندتری به نسبت انواع دیگر هستند ارجحیت بیشتری دارند.

لیزر موهای زائد

مورد بعدی وضعیت خنک کننده است که می بایست در شرایط اپیدرمال فعال باشد. دستگاه لیزر موهای زائد اغلب دارای دستگاه خنک کننده مدرن پوست هستند. این دستگاه خنک کننده درد و عوارض ناشی از لیزر را بسیار کمتر می کند و برای پوست های تیره گزینه خوبی محسوب می شود.
موضوع سوم پهنای پالس بلندتر است که باید به درستی ارزیابی شود. کم خطر تر بودن پهنای پالس بلندتر برای بیمارانی که دارای رنگ پوست تیره هستند به اثبات رسیده است و گزینه مهمی است.
نتیجه گیری این تحقیقات به این صورت بوده است که اگر سه گام بالا به طور دقیق طی شود استفاده از لیزر موهای زائد برای پوست تیره بدون خطر یا با کمترین خطر همراه بوده و سبب می شود که سه ماه 50 درصد از موی زائد برطرف شود و دوازده ماه بعد نیز بین 70 الی 90 درصد کاهش رخ دهد.
برای انجام لیزر موهای زائد پوست تیره باید از متخصص کمک گرفته شود و این کار توسط افراد آماتور و تازه کار قطعاً خطر ساز خواهد بود. در صورتی که لیزر موهای زائد به صورت غیر اصولی صورت بگیرد یک سری عوارض جانبی ایجاد می کند که گاه ناخواسته بوده و سبب می شود که پوست دچار مشکلات زیادی شود. از یاد نبرید که پوست سیاه نور لیزر را 40 درصد بیشتر از پوست سفید جذب می کند و نیاز به استفاده از سیستم خنک کننده با درجه مناسب خواهد بود.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد موهای بلوند

این بخش از مقاله را با یک سوال مهم شروع می کنیم: آیا دستگاه لیزر موهای زائد برای موهای بلوند تاثیر گذار است؟
باید بگوییم، رویای بلوندها محقق شد! کسانی که موی زائد بدنشان بلوند و طلایی بود اغلب با چالش همراه بودند و بارها شنیده می شد که لیزر موهای زائد برای بلوندها نتیجه ای ندارد. روند اصلی کار لیزر برای رفع موی زائد با تمرکز بر روی رنگدانه های مو است. در واقع قرار است رنگدانه های مو را کم یا ضعیف کند. امروزه تکنولوژی لیزر موهای زائد به شکلی است که می تواند برای بیمارانی که دارای موهای بلوند و طلایی هستند نیز راضی کننده به نظر برسد.
اگر به روش های سنتی لیزردرمانی دقت شود، در واقع لیزر گرما را بر روی رنگدانه های مو تمرکز می کرد. این روش سبب می شود که رشد موها متوقف شود. حال اگر رنگدانه های مو تیره تر بود در واقع میزان گرمای بیشتری توسط فولیکول مو جذب می شد و در نهایت میزان موفقیت روش درمان با لیزر نیز بیشتر احساس می شد. این مدل از لیزر ها برای موهایی که رنگ روشن تر داشته و به نوعی بلوند یا قرمز یا خاکستری هستند موفقیت چندانی نداشت و رشد مجدد موها آغاز می شود.

لیزر موهای زائد

در جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد موجود در بازار راه حل مهمی در راستای رفع موهای روشن نیز فراهم شد به طوری که نوآوری های به کار رفته در صنعت لیزر به صورتی بود که توانست با شدت تابش بیشتر، رنگدانه هایی که در موهای روشن پنهان هستند را مورد هدف قرار دهد. به این ترتیب سبب می شود که فولیکول مو وادار به توقف رشد مو شده و می تواند یک انتخاب بسیار جذاب محسوب شود.
رفع موی زائد توسط لیزر در دفعات مختلف ارزیابی می شود به طوری که موهای روشن شرایطی متفاوت به نسبت موهای تیره دارند و این موضوع برای پوست روشن و تیره نیز ارزیابی می شود. دقت شود که سطح انتظار فردی که دارای موی بلوند است به نسبت فردی که موی تیره تر دارد فرق می کند البته که رویکرد اجرای لیزر موی زائد باید به صورتی دنبال شود که تمرکز بر روی بخش های قابل قبول مو باشد و در هر جلسه بهترین نتیجه گیری صورت بگیرد. در 4 هفته پیش از لیزر هیچ یک از روش های برنزه کردن پوست اعم از دستگاه و روش طبیعی نباید انجام شود.

شرایط لیزر موهای زائد صورت

موهایی که در ناحیه فوقانی لب، چانه، خط ریش و دور ابروها و گردن ایجاد می شود اغلب مشکلات زیادی ایجاد می شود در بانوان بسیار نگران کننده است. رویش این موها به صورت دائمی است. موهای زبر و کلفت اغلب زیر چانه صورت می گیرد. در یک دوره درمان با لیزر نتایج دلخواهی صورت می گیرد به طوری که نیاز به چند بار مرحله تا رسیدن به حد مورد نظر خواهد بود. موهای بدن از چرخه رشد عبور کرده و هر تار مو در این ناحیه همیشه در چرخه قرار می گیرد.
درمان های لیزر برای ناحیه صورت اغلب سریع هستند، در واقع نواحی صورت کوچک هستند و زمانی که برای این بخش در نظر گرفته می شود کمتر از 5 دقیقه است. در این روش فرد نیاز به استراحت ندارد و همینطور نقاهت پس از لیزر نیز محدود است. رنگ مو، ضخامت و نحوه واکنش در برابر لیزر نیز اهمیت زیادی دارد.

لیزر موهای زائد

از سوی دیگر نتایج حاصل از لیزر صورت دائمی هستند اما چارچوب زمانی در این راستا باید رعایت شود. مثلاً نرفتن یک جلسه لیزر سبب می شود که موی شما بدون وقفه از چرخه رشد عبور داشته باشد و به این معنی که دیگر نمی تواند با چرخه بعدی درمان شود و این موضوع سبب می شود که رویکرد درمان دچار مشکل شود. درگیر کردن فولیکول های مو بدون در نظر گرفتن سطح پوست اهمیت زیادی دارد. پوست شما صاف و بی عیب به نظر می رسد و در صورتی که رشد مو به شکل دقیق صورت گرفته باشد نتیجه خوبی خواهد داشت.
برای لیزر موی صورت باید پیش از لیزر صورت را شیو کنید. نیاز است که از عینک حفاظتی استفاده شود. در صورتی که در طول کار درد احساس شود کولینگ قوی تر اعمال می شود. سه روز پس از لیزر از برنزه کردن و حمام و استخر رفتن نیز خودداری نمایید.

شرایط لیزر موهای زائد پا

معمولاً بانوان بیش از آقایون به رفع موی زائد پای خود اهمیت می دهند و برای هر زنی لطیف بودن اهمیت زیادی دارد. لیزر موهای زائد پا توسط دستگاه صورت می گیرد . دستگاه نور را بر روی سطح رویی پا می تاباند و به رنگدانه های پا آسیب وارد می شود و به نوعی به فولیکول مو نفوذ می کند و این روش سبب می شود که رشد موها قطع شود. در این روش چیزی به عنوان تیغ تیغ شدن موها و زبر شدن آن وجود ندارد. پوست بدن سیاه نمی شود و همینطور بخش ران ها که در روش اپیلاسیون اغلب شل می شود، کشیده نشده و سفت باقی می ماند.
در راستای لیزر موی پا هیچ محدودیت وجود ندارد و به ناحیه مورد نظر ژل مخصوص زده می شود تا سوزش و درد به حداقل برسد. پا اغلب ناحیه وسیعی است و به نوعی نیاز به زمان بیشتری برای آن است. بین 6 الی 8 جلسه درمان می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد و از این پس فرد تنها سالی یک الی دو بار نیاز به شارژ لیزر منطقه مورد نظر دارد.

لیزر موهای زائد

پاها معمولاً دارای موهایی زبر و سیاه هستند و استفاده از دستگاه لیزر سبب می شود که نتایج عالی ایجاد شود. یک نکته مهم اینکه اگر پا دچار سوختگی و یا زخم عمیق باشد پروسه لیزر موهای زائد پا متوقف می شود و باید صبر کنید تا ناحیه مورد نظر ترمیم شود. در صورتی که فرد پوستی سفید داشته باشد و موهای پا تیره تر باشد نتیجه بهتری کسب می شود و پوستی صاف و زیبا فراهم می شود.

لیزر موهای زائد پا

شرایط لیزر موهای زائد دست

وقتی از روش لیزر موهای زائد برای دست استفاده می کنید سه مزایای مهم برای شما پدیدار می شود. اولین مورد دقت شود. در واقع در لیزر موی دست، انتخاب موها در هر شات به درستی صورت می گیرد و موهای تیره و خشن از بین می روند، این در حالی است که پوست در وضعیت سالم باقی می ماند. نکته دوم سرعت است. هر پالس لیزر عملکرد یک ثانیه ای دارد و در زمانی سریع اجازه می دهد که موهای زیاد زیادی درمان شود. لیزر قادر است که در یک چهارم ثانیه موهای زائد دست را از بین ببرد. این موضوع سبب می شود نتیجه سریع تری حاصل شود. شرط سوم و ارزشمندی که برای لیزر موی دست وجود دارد قابل پیش بینی این روش است. در واقع مراجعه کنندگان به طور میانگین بین 3 الی 7 جلسه می توانند نتیجه مطلوبی بگیرند. وقتی موی دست توسط تیغ شیو می شود، پوست زبر می شود و به نوعی سبب تیغ تیغ شدن مو شده و این موضوع مشکلات زیادی ایجاد می کند.

لیزر موهای زائد

از سوی دیگر کسانی که لیزر موهای زائد زیر بغل را انتخاب می کنند برای همیشه از حساسیت و تیرگی که تیغ برای ناحیه زیر بغل ایجاد می کند خلاص می شوند. این موضوع برای بانوان بیشترین تاثیر را خواهد داشت و می توانند به سادگی هر لباسی که دوست دارند استفاده کنند. پوست دست مستعد رویش موهای زیر پوستی است و از سوی دیگر کیست و سوزش ناشی از تیغ موضوع غیر قابل پیش بینی نخواهد بود. اما لیزر باعث می شود که مو از بخش ریشه از بین برود و به نوعی چیزی باقی نخواهد ماند که زیر پوست گرفتار شود. همیشه پس از شیو با تیغ در منطقه زیر بغل پس از یک الی دو روز شاهد خارش در ناحیه مورد نظر هستیم که لیزر این مشکلات را برای همیشه از بین می برد.

شرایط لیزر موهای زائد بیکینی

بیکینی از نقاطی است که بانوان همیشه از تمیز و منظم بودن آن نگران هستند، عدم دید و دسترسی آسان به این بخش سبب شده است که شیو و از بین بردن موها دشوار به نظر برسد. موضوعی که در این زمینه دیده می شود لیزر موهای زائد بیکینی است که روشی بسیار امن است. در استفاده از تیغ بیکینی دچار سوزش و خارش شده و امکان زخم و برش نیز وجود دارد. این در حالی است که در روش های اپیلاسیون و یا روش هایی که توسط وکس صورت میگیرد پوست کشیده شده و فرم خود را از دست می دهد اما لیزر باعث می شود که نقاط پنهان بیکینی نیز درگیر شود و فرد بدون دردسر به بدنی صاف و تمیز دست یابد.
یکی از مشکلاتی که خانم ها در مورد بیکینی و ژنیتال خود دارند، تیره بودن این ناحیه از بدن است. شما به سادگی با استفاده از روش لیزر می توانید این مشکل را حل کنید. در واقع لیزر سبب می شود که ریشه موها کنده شود و به نوعی تیرگی پوست نیز کمتر می شود و رنگی روشن و تمیز به پوست بخش بیکینی خواهد داد. از سوی دیگر روش های تیغ و … سبب می شود که لطیف بودن پوست گرفته شود. اما در روش لیزر به سادگی منافذ باز پوست تنظیم شده و مشکلی ایجاد نشود. اندام تناسلی بانوان بخش های حساس و مهمی هستند و اگر دقت کافی در تمیز و پاکیزه بودن آن صورت نگیرد نمی تواند نتیجه خوبی داشته باشد.
از سوی دیگر استفاده از روش هایی مانند تیغ و وکس، موقت هستند و پس از یک دوره بسیار کوتاه مجدداً نیاز به شارژ دارند.

لیزر موهای زائد

شرایط لیزر موهای زائد شکم

شکم یکی دیگر از بخش هایی است که می تواند توسط لیزر مورد هدف قرار بگیرد. موهایی که بر روی پوست شکم وجود دارد در بین آقایان و خانمها فرق می کند. در واقع لیزر موهای شکن به واسطه دستگاه لیزر و با استفاده از اشعه لیزر به صورت فرکانس مشخص به سطح پوست تابیده می شود. وقتی اشعه به سطح پوست تابیده می شود سبب می شود که ساقه مو تخریب شود و به نوعی فولیکول ها ضعیف شود.
زمانی که فولیکول موهای جدید ضعیف شود، موهای جدید نازک تر می شود و به طور کلی به مرور زنان و طبق جلسات بیشتر از بین می رود. افرادی که دارای پوست روشن در ناحیه شکم هستند در این روش موفق تر خواهند کند. در صورتی که پوست ناحیه شکم تیره تر باشد امکان سوختن پوست زیاد است و به نوعی مشکلاتی از این دست ایجاد می شود.
در صورتی که فکر می کنید موهای مربوط به ناحیه شکم شما بیش از حد است و زیبایی شما را تحت تاثیر قرار داده است لیزر موهای شکم زمانی که موهای زبر و سیاه وجود داشته باشد می تواند نتیجه بهتری ایجاد کند. موهایی که بر روی شکم ایجاد می شود اغلب به صورت ارثی زیاد است و گاه نیز هورمون هایی دخالت دارند که سبب می شود قسمت شکم بیشتر از بخش های دیگر درگیر موهای زائد باشد. در این زمینه استفاده از تیغ حساسیت ایجاد می کند و به نوعی سبب می شود که بافت شکم درگیر شود. از یاد نبرید که ضخامت موهای طبیعی نیز در نتیجه بخش بودن لیزر دخالت دارد.

لیزر موهای زائد شکم

نکات پیش از لیزر موهای زائد

در این بخش قرار است با هم روراست باشیم و 18 نکته ای که پیش از آغاز لیزر موهای زائد باید بدانید را مورد ارزیابی قرار دهیم. با ما همراه باشید.
1- به دنبال معجزه نباشید! این موضوعی است که بارها سوال برانگیز بوده است. دقت کنید که لیزر موهای زائد قرار نیست جادو کند. در واقع شما نباید انتظار داشته باشید که در یک مرحله از انجام این کار نیمی از موهای زائد خود را از دست داده باشید. حتی پس از آخرین جلسه نیز امکان اینکه برخی از بخش ها باز هم رویش مو داشته باشد، وجود دارد، بنابراین تبلیغات مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد سبب می شود در چند جلسه کوتاه پوستی همچون آینه داشته باشید را باور نکنید. این روش از اشعه های مستقیمی استفاده می کند که هدف اصلی آن نیز فولیکول های مو هستند و به نوعی تا حدی که بتوانند ریشه مود را از بین می برند و قرار است کمک کنند که از رشد مجدد مو جلوگیری شود.
2- دوری از آفتاب را جدی بگیرید! یک سری توصیه ها می شود که معمولاً برای پیش از آغاز عملیات لیزر موهای زائد است که برخی از افراد به آن گوش نمی دهند. آفتاب دشمن سر سخت پوست شما بوده و با لیزر نیز میانه خوبی ندارد. حداقل 4 هفته پیش از آغاز لیزر موهای زائد نباید در معرض شدید نور آفتاب باشید. از سوی دیگر اجازه حمام آفتاب و برنزه کردن نیز ندارید و این رویکرد برای فصل پاییز و زمستان و بهار هم به یک اندازه اهمیت دارد.
3-  تراشیدن با تیغ: وقتی به سراغ روش لیزر موهای زائد می روید، نیازی نیست صبر کنید تا موهای بدنتان بلند شود، در واقع فقط باید پیش از درمان بدن شما با تیغ شیو شده باشد. برخی از افراد به جای تیغ به سراغ وکس می روند و یا روش های دیگر را انتخاب می کنند که اشتباه است! شما فقط اجازه دارید که بدن خود را شیو کنید. شما برای لیزر موهای زائد نیاز به فولیکول مو دارید و وکس باعث می شود که مو از ریشه در آورده شود و فولیکول مو از بین برود. 24 ساعت پیش از لیزر نیاز است که بدن با تیغ اصلاح شود.
4-   ممنوعیت سولار و اسپری برنزه:  بگذارید با شما راحت باشیم، اگر طرفدار برنزه و دنیای رنگین پوست هستید بهتر است لیزر موهای زائد را فراموش کنید. پوستی که به صورت طبیعی یا مصنوعی تیره شده باشد نمی تواند با لیزر موهای زائد سازگار باشد پس این تصور را برای همیشه کنار بگذارید.
5-   اهمیت تشخیص نوع پوست :  موضوع این است که اثر گذاری لیزر موهای زائد بر روی پوست و موهای مختلف یکسان نبوده و تشخیص آن نیز توسط فرد عادی صورت نمی گیرد بنابراین در انتخاب دکتر در این زمینه دقت کنید تا رنگ پوست و جنس موی بدن شما در همان ابتدای راه دقیق مشخص شود. در واقع تنها این پزشک است که در وهله اول می تواند نوع پوست شما را تشخیص دهد.
6-   دروغ سیزده! بله اینکه قرار است لیزر موهای زائد در جلسه اول پوست بدن شما را همچون ابریشم لطیف کند، قطعاً شوخی بیش نخواهد بود. این تصور ریشه ای ندارد و کار را سخت تر می کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به حداقل 6 جلسه لیزر درمانی دارید و باید بتوانید این رویکرد را جدی بگیرید.
7-   زمان بندی لیزر: اینکه قرار است کدام ناحیه از بدنتان لیزر شود از نظر زمان با نواحی دیگر فرق دارد. در واقع قسمت هایی از بدن که تحت درمان لیزر هستند مانند صورت و زیر بغل و بیکینی زمان کمتری در نظر میگیرند اما سایر بخش های بدن شامل کل پا و بدن و همینطور لیزر بدن مردان اغلب زمان زیادی نیاز دارد و گاه از 20 دقیقه تا یک ساعت زمان می برد.
8-  لیزر اطراف چشم ممنوع: بارها در مورد بی خطر بودن لیزر صحبت کردیم اما این به معنی استفاده از آن در نقاط حساس بدن باشد. بزرگترین خطری که دستگاه لیزر خواهد داشت برای چشمان است و باید دقت کنید که اگر قرار است برای صورت استفاده شود باید عینک بزنید و همینطور اجازه استفاده از آن در اطراف ناحیه چشم را نخواهید داشت.
9-   جذب تعداد محدودی از اشعه لیزر:  موضوعی که کمی شک برانگیز است، اینکه فرد بدنی پر مو داشته و برخی از رسانه ها ادعا می کنند که کل بدن را در یک روز لیزر می کنند. این تبلیغات تا حدی درست است اما نه همیشه! به هر حال بدن شما در هر بار استفاده از لیزر به میزان محدودی اشعه لیزر دریافت می کند و انجام لیزر کل بدن در یک روز وابسته به پوست و مو و شرایط بدن شما خواهد بود و بهتر است دقت لازم در این راستا صورت بگیرد.
10- ثابت قدم باشید: برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید آهسته و پیوسته قدم برداشت. اگر دوست شما در جلسه 4 نتیجه گرفته نباید این انتظار را از خودتان هم داشته باشید. به هر حال فولیکول های موی فرد در چرخه رشد قرار می گیرد و چرخه رشد هر شخص با شخص دیگر فرق دارد. بهترین فاصله زمانی برای هر جلسه بین 4 الی 6 هفته اعلام می شود و امکان رشد موهای جدید در این دوره وجود دارد. به زبانی ساده موهای مرده می افتد و از بین می رود.
11-  3 ماه صبر کنید! برای رسیدن به نتایج مطلوب بهتر است سه ماه صبر کنید. در واقع در جلسات اول نتیجه آنطور که باید قابل لمس نیست و اگر صبر نداشته باشید، احتمالاً در بین راه کار را رها می کنید و نتیجه ای نمی گیرید.
12-  سرسختی پوست: برخی از پوست و موها در برابر لیزر دیر جواب می دهند. در واقع موهای تیره نسبت به لیزر بهترین گزینه هستند و بسیار زود تحت تاثیر قرار می گیرند. اما موهایی که طیف رنگی خاکستری و بلوند و یا قهوه ای روشن هستند اغلب دیرتر نتیجه می گیرند. پوست های تیره هم به نسبت پوست های روشن سخت تر هستند. اما این تصور که این کار غیر ممکن است نباید وجود داشته باشد.
13-  به دنبال لذت نباشید! به هر حال شما قرار است به واسطه دستگاه لیزر موهای زائد از شر موهای بدن خود خلاص شوید و نباید انتظار داشته باشید با نوازش کردن این هدف شکل بگیرد. تماس لیزر با پوست در واقع مانند ضربه کشی پلاستیک است و گاه نیز بدن سوزن سوزن می شود، یک میزان درد باید تحمل شود و بهتر است در پروسه لیزر موهای زائد به دنبال لذت نباشید.
14-  انتخاب ضد آفتاب مناسب: هر فرد باید ضد آفتاب مناسب با پوست خود را پیدا کند. این موضوع می تواند به روشن ماندن پوست وی کمک زیادی کند. در واقع وقتی پوست لیزر می شود استفاده از ضد آفتاب باعث می شود که بدن کمتر دچار سوختگی شود.
15-  وکس و اپیلاسیون را فراموش کنید! وقتی لیزر موهای زائد را انتخاب کرده اید، روش هایی که قرار است موها را از ریشه بکند به کل فراموش کنید. این موضوع هم پس از لیزر و هم بین جلسات لیزر مطرح می شود. شما در پروسه لیزر موهای زائد نیاز به ریشه مو دارید.
16-  ممنوعیت حمام داغ: پس از درمان با لیزر بهتر است از اسپری و عطر و لوازم آرایشی تا 48 ساعت استفاده نکنید و از گرفتن دوش آب گرم نیز خودداری کنید.
17-  ایمن بودن لیزر: در صورتی که کلینیک معتبری برای انجام لیزر برای رفع موی زائد انتخاب کنید، این روش بسیار امن است و می تواند نتایج خوبی داشته باشد.
18-  لیزر موی بدن ارزشش را دارد اما معجزه نمی کند!

لیزر موهای زائد

چه افرادی مناسب استفاده از لیزر نیستند؟

سوالات زیادی در راستای خطرات لیزر موهای زائد شده است که جا دارد بخشی از مطلب را به این بخش اختصاص دهیم. دقت کنید که افراد سالم می توانند از روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن خود استفاده کنند، اما یک سری افراد هستند که در استفاده از این محصول باید احتیاط نمایند و شاید به نوعی مناسب این گروه نباشد.
1- مشکلات هورمونی: افرادی که درگیر مشکلات هورمونی هستند. این مشکلات بر روی بافت موهای زائد تاثیر گذار است و گاه لیزر سبب می شود که شرایط برای افراد بسیار سخت شود و نتیجه عکس باشد، یعنی رشد موهای زائد بیشتر شود. راه حل برای این افراد که بیشتر درگیر رویش مو در بخش زیر چانه و موهای مردانه هستند، درمان اختلالات هورمونی است. این افراد می بایست با استفاده از داروهای درمانی مشکلات مربوط به هورمون را حل کنند و سپس به سراغ لیزر موهای زائد بدن خود بروند.
2- مصرف داروهای خاص: کسانی که داروهای خاص مصرف می کنند اغلب در لیست افرادی قرار دارند که باید پیش از شروع لیزر از پزشک خود مشورت بگیرد. این افراد از نظر بافت پوستی ضعف دارند و شاید طول موج ساطع شده از لیزر سبب آسیب به بخش های مختلفی از بدنشان شود و آسیب های جدی و غیر قابل جبران ایجاد کند، گاه پوست دچار سوختگی می شود و بسیار دردساز است. بهتر است که مصرف داروها به صورت دقیق و تنظیم شده باشد.
3- افراد باردار: بانوان باردار اغلب در استفاده از لیزر نیاز به تجویز پزشک دارند اما مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته است نشان می دهد که بانوان باردار بهتر است این پروسه را برای پس از زایمان و یا قبل از بارداری در نظر بگیرند. دقت کنید که ادعایی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد سبب عدم بارداری می شود، اساساً غیر قابل پذیرش است و این دو موضوع هیچ دخالتی با هم ندارند.
4- سابقه بیماری خاص: دقت شود که افرادی که درگیر بیماری های خاص هستند در فرایند لیزر باید بسیار محتاط باشند. یک مثال بارز در این زمینه بیماری لوپوس است. بیماری خود ایمنی مزمن است به طوری که ارگان های مختلفی از بدن درگیر می شود. مثلاً پوست و مفاصل و خون کلیه ها و همینطور سیستم های عصبی مرکزی گرفتار می شود. این بیماری مدت طولانی فرد را درگیر می کند. در واقع بدن در این زمینه به جای حمله به میکروب به بافت های بدن خود حمله می کند. کسی که از بیماری لوپوس رنج می برد، اجازه لیزر موهای زائد بدن خود را نخواهد داشت.
5- سابقه گوشت اضافه: محلی که قرار است لیزر بر روی آن صورت بگیرد باید بافت سالمی داشته باشد، وجود گوشت اضافی و یا آثاری از سوختگی و خراشیدگی وسیع در عملکرد لیزر مشکلات زیادی ایجاد می کند و متاسفانه آسیب های جدی به جای می گذارد. از یاد نبرید که آثار سوختگی اگر عمیق باشد نیاز به درمان دارد و لیزر وضعیت موضع مورد نظر را بدتر خواهد کرد.
6- برنزه بودن: کسانی که با استفاده از دستگاه اقدام به تیره کردن بدن خود کرده اند و به اصطلاح پوست خود را برنزه کرده اند اجازه استفاده از لیزر موهای زائد را ندارند. در واقع دستگاه لیزر فضای تیره بدن را نشانه می گیرد و حرارت ساطع می شود و در تشخیص مو و پوست تیره دچار مشکل می شود و امکان سوزاندن پوست تیره بسیار زیاد است.
7- وجود خال و تاتو: در صورتی که بر روی بدن خود آثاری از تاتو، خال و یا کک و مک وجود دارد، بهتر است استفاده از لیزر موهای زائد را با دقت بالایی در نظر بگیرید و مشاوره های لازم پیش از انجام این رویکرد در نظر گرفته شود. از یاد نبرید که خال های گوشتی و یا تاتوهایی که به صورت عمیق هستند و پس از برخورد با اشعه لیزر دچار مشکلات زیادی می شوند.
8- مصرف ایزوترتینوئین: راکوتان قرص مخصوصی است که برای شفافیت پوست و رفع جوش صورت استفاده می شود و به نوعی سبب می شود که پوست خود را بازسازی نماید، این دارو بیشتر در بانوان استفاده می شود و در گروه داروهای ترمیم کننده و زیبایی قرار دارد. این دارو با تولید ویتامین A به شکل افراطی همراه است و سبب می شود که بدن با این ویتامین افراطی دچار مشکل شود. کسانی که قصد مراجعه برای لیزر موهای زائد دارند باید حداقل 6 ماه الی یک سال از مصرف داروی راکوتان، صبر کرده باشند. این دارو در بارداری و ایجاد بچه ناقص سهم بزرگی دارد و بهتر است خودسر استفاده نشود.
9- مصرف داروهای حاوی طلا: لیزر موهای زائد با طلا میانه خوبی ندارد و کسانی که مجبور به استفاده از داروهای حاوی طلا هستند، مناسب برای استفاده از دستگاه لیزر نیستند.

لیزر موهای زائد

مزایای لیزر موهای زائد

در این بخش قصد داریم در خصوص مزایای لیزر موهای زائد صحبت کنیم و این روش را در مقایسه با سایر روش ها مورد ارزیابی قرار دهیم.
1- روشی بدون عارضه: دقت کنید که روش های مختلفی برای رفع موهای زائد بدن وجود دارد، برخی از روش ها آسانتر هستند و برخی سخت تر. کسانی که از تیغ برای رفع موهای زائد استفاده می کنند، دچار حساسیت، خارش و تاول می شوند و رشد مو در سریع ترین حالت صورت می گیرد. کسانی که به سراغ اپیلاسیون می روند، گاه از درد زیاد آن نگران هستند و گاه نیز دچار سوختگی پوست و سایر قسمت های بدن می شوند. افرادی که از پودر و محصولات بهداشتی نیز استفاده می کنند، در صورت ایجاد حساسیت درگیر درمان و هزینه های سنگین آن می شوند، اما لیزر موهای زائد توسط دستگاه مخصوص به خصوص دستگاه دایود یکی از روش های بدون عوارض محسوب می شود. به طوری که موقعیت پوست و بافت مو بررسی می شود و سپس فرایند آغاز می شود و نتیجه بخشی طولانی مدت و اثر بخش دارد و یکی از کم عارضه ترین روش های موجود در عصر امروز است.
2- بدون درد: انچه در استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد سبب درد می شود، نبود دستگاه کولینگ یا دستگاه خنک کننده است، خوشبختانه دستگاه 2020 دایود با کولینگ فوق قوی، رتبه پایین ترین حد درد را تضمین می کند و این روش به نسبت روش های دیگر با درد بسیار کمی همراه است که تحمل آن برای همه افراد آسان است.
3- اثر بخشی دائمی: شاید روش های قدیمی آسانتر به نظر برسد اما هرگز اثربخشی دائمی و طولانی مدت نخواهد داشت. استفاده از تیغ یا اپیلاسیون نهایتاً یک ماه فرد را از شر موهای زائد خلاص می کند اما، لیزر موهای زائد روشی طولانی مدت و دائمی است و از تکنولوژی FAD در آن استفاده شده است که به صورت گام به گام رشد موهای زائد را کم می کند و نتیجه آن بیش از 90 درصد است. اثر بخشی توسط دستگاه به صورتی است که در فاصله کمی صورت گرفته و فرد درگیر نمی شود.
4- عدم آسیب به پوست: در لیزر موهای زائد شرایط به صورتی است که پوست دیگر نمی شود و به نوعی ناحیه لیزر بدون حساسیت باقی می ماند و برای لیزر هر بخش تنظیم مخصوص همان بخش صورت می گیرد. دستگاه لیزر موهای زائد به صورتی تنظیم می شود که می تواند هر بخش از بدن را بدون آسیب به نتیجه مطلوب برساند. تغییر رنگدانه بر روی پوست و همینطور ایجاد زخم به ندرت صورت می گیرد و سریعاً نیز درمان می شود.
5- روشی مقرون به صرفه:   شاید در نگاه اول رفع موهای زائد بدن توسط دستگاه روش گرانی به نظر برسد اما با توجه به اثربخشی طولانی مدتی که دارد، روشی ارزشمند و قابل قبول است و به نوعی سبب می شود که هزینه های اضافی از بین برود. فرض کنید بخواهید سال ها هزینه برای اپیلاسیون در نظر بگیرید و یا محصولات بهداشتی رفع موهای زائد خریداری کنید، مشخص است که لیزر موهای زائد روشی کوتاه مدت و با یک بار هزینه می تواند بهترین اثر بخشی را داشته باشد.
6- عدم نیاز به بستری شدن:  خوشبختانه لیزر موهای زائد بدن و صورت در عرض چند دقیقه صورت می گیرد و نیاز به صرف زمان زیاد ندارد و فرد بستری نمی شود و به نوعی یکی از سریع ترین روش های از بین بردن موهای زائد بدن محسوب می شود. این دستگاه مناطق وسیعی از بدن را در بر می گیرد و پوشش دهی خوبی دارد. البته که اثربخشی این روش به نسبت روش های دیگر قابل قبول تر است و می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

لیزر موهای زائد

چند روز پس از اولین جلسه لیزر، موها می ریزد؟

یک سری سوالات در ذهن شما پیش از آغاز لیزر موهای زائد ایجاد می شود که رسیدن به پاسخ آنها سبب می شود انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید. یکی از سوالات پر تکرار این است که آیا بعد از تکمیل دوره درمان با لیزر، موهای زائد مجدداً رشد می کنند؟ در واقع چه تضمینی وجود دارد که این روش دائمی باشد؟
در روش لیزر موهای زائد در واقع از طیف نوری حرارتی استفاده می شود که تمرکز اصلی آن بر روی فولیکول های مو است. در فولیکول ها، رنگدانه هایی موجود است که با برخورد با طیف نوری لیزر، گرم می شود و در نهایت از بین می رود. به طور معمول هر طیف نور در مدت کمتر از چند ثانیه این امکان را دارد که چند مورد از فولیکول مو را به صورت همزمان تخریب نماید. سرعت دستگاه لیزر دایود 2000 وات با قطر لکه 8 میلیمتری سبب می شود که نواحی گسترده تر مورد پوشش قرار بگیرد. این موضوع را با یک مثال ساده توضیح خواهیم دارد:
فرض کنید قرار است از لیزر موهای زائد پشت لب استفاده کنید از بین بردن موهای پشت لب تنها دو الی سه دقیقه زمان نیاز دارد و برای لیزر موهای زائد زیر بغل نیز زمان کمتر از 5 دقیقه کفایت می کند. برای بخش بیکینی و لیزر موهای زائد خط باسن بر اساس حساسیت موجود نیز زمان کمتر از 10 دقیقه در نظر گرفته می شود. رفع موی زائد بدن توسط تیغ و وکس و سایر روش های مشابه گاه بیش از 30 دقیقه زمان نیاز دارد.
پس از اینکه دوره درمان با لیزر تکمیل شد، موهای زائد منطقه مورد نظر مشاهده نمی شود.
حال می رسیم به پاسخ سوال : ” چه مدت پس از لیزر مو، ریزش موها آغاز می شود؟”
قطعاً منظور شما از طرح این سوال، اولین جلسه استفاده از لیزر مو است. در واقع موهای زائد بلافاصله پس از پایان جلسه لیزر نخواهند ریخت! این موضوعی است که باید از همان ابتدا به آن اهمیت دهید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فولیکول ها تخریب شوند و سپس بدن شروع می کند به جایگزین کردن فولیکول ها که اغلب با بافت های اطراف محلی که پیش از این فولیکول ها در آن وجود داشتند، آغاز می شود. در واقع فولیکول های مو به شکل پوست مرده از بدن خارج می شوند. خشک شدن پوست در این دوره امر عادی بوده و پوسته پوسته شدن صورت می گیرد. مدت زمانی که برای این فرایند در نظر گرفته می شود اغلب بین 2 الی 4 هفته صورت می گیرد. در این مدت موها به صورت دسته ای روی پوست دیده شود و وقتی شیو صورت بگیرد به طور کامل از بین می برود.

لیزر موهای زائد

یک تجربه جالب از فردی که لیزر موهای زائد ران پا انجام داده است:
پس از اولین جلسه لیزر در حدود 14 رو طول کشید تا موهای بخش ران پا شروع به ریزش نماید. لیزر سبب شد تا ریشه های مو سوزانده شوند و موها در چرخه رشد قرار بگیرند. زمانی که چرخه رشد مو در فولیکول کامل شود ریزش مو آغاز می شود. پس از آن لیزر مو نتیجه مطلوبی خواهد داشت و به نوعی نباید از روش های اپیلاسیون یا بند انداختن استفاده شود. در واقع پس از درمان با لیزر می بایست اجازه داده شود که موها خودشان شروع به ریزش داشته باشند. لیزر سبب می شود که 85 درصد از موها در طول یک سال کاهش یابد. این روش می تواند برای سال های دیگر با شارژ دو بار در سال به نتیجه بیش از 95 درصد برسد.
پس از دوره یک ساله، موهای زبر و سیاه از بین می رود و تنها موهایی سفید و بسیار روشن و نرم و نازک به میزان حجمی بسیار کم باقی می ماند. در صورتی که حجم مو کم باشد گاه 4 جلسه نیز کفایت می کند.

لیزر موهای زائد

آیا نتیجه لیزر موهای زائد تضمین شده است؟

پیش بینی اینکه چقدر روش لیزر موهای زائد می تواند موفقیت آمیز باشد بر اساس پوست و مو و شرایط فیزیکی بدن هر فرد صورت می گیرد. از سوی دیگر دستگاه لیزری که استفاده می شود و تعداد جلسات به کار رفته نیز بر اساس موقعیت پوست هر شخص معلوم می شود.
از سوی دیگر از نظر تجربی ثابت شده است که حذف موهای زائد با لیزر نتیجه ای ماندگاری دارد و سبب می شود که رشد مجدد مو در طولانی مدت از بین برود.
برای درمان موهای زائد هر ناحیه در حدود 6 الی 8 جلسه درمان نیاز است و در نهایت فرد می تواند تا 80 درصد از موهای زائد خود را برطرف کند. هورمون های رشد برای هر فرد متفاوت است، از سوی دیگر وراثت و شرایط مصرف داروها نیز دخالت دارد و در نتیجه نهایی کار تاثیر می گذارد.

عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد از نظر متخصص

نور متمرکزی که توسط دستگاه لیزر تولید می شود به زیر پوست فرستاده می شود و سبب می شود که فولیکول های مو نیز جذب شود. این روش تنها موهایی را تحت تاثیر قرار می دهد که در فاز آناژن قرار گرفته اند. به طور کلی همه موها در یک جلسه تحت درمان قرار نمی گیرد. چندین جلسه نیاز است تا لیزر مو به نتیجه مطلوب برسد و الباقی مو ها وارد فاز آناژن شوند و رشد صورت بگیرد. رنگ مو و نوع پوست در نتیجه بخش بودن لیزر بسیار دخالت دارد. افرادی که دارای موهای خاکستری و یا بلوند هستند شاید آن نتیجه ای که دوست دارند از لیزر موهای زائد نگیرند.
این روش از نظر متخصص روشی دائمی و تا پایان عمر نیست و به نوعی می تواند تا پایان عمر از آن انتظار بالا داشت اما یک سال پس از پایان جلسات لیزر موهای زائد تا حدودی شاهد رشد مو خواهید بود. در واقع فولیکول های مو تا مدت طولانی نمی توانند رشد کنند اما زمانی طول می کشد تا فولیکول های مو خودشان را ترمیم کنند و دوباره تولید مو بر روی پوست شروع می شود. این فرایند در حدود یک سال زمان نیاز دارد به طوری که موها پس از آن رشد بسیار محدود و نازکی دارند و کم رنگ تر از موهای اولیه هستند. از سوی دیگر تراکم موها نیز کمتر است.

لیزر موهای زائد

بر اساس نظریه انجمن عمل درماتولوژی آمریکا در حدود یک سال پس از لیزر موها مجدداً رشد می کند و این روال سبب می شود که لیزر انرژی کمی از نور روی پوست ساطع نماید. این انرژی بر اساس ملانین موجود در مو جذب می ش و به نوعی در رنگدانه ها بر اساس حرارت ایجاد شده مشاهده می شو. این روش نیز سبب می شود که فولیکول مو تخریب شود و البته که چندین جلسه لیزر مو بر اساس نوع پوست و رنگ مو صورت می گیرد. موهای زائد تا حدود 80 درصد از مو را از بین می برد اما فولیکول ها سر جای خود باقی خواهند ماند و سپس ترمیم دوباره آغاز می شود.

نکات پس از لیزر موهای زائد

لیزر برای رفع موهای زائد بدن روشی امن و تاثیرگذار است اما یک سری نکات وجود دارد که باید پس از انجام لیزر انجام شود تا خطرات احتمالی هرچقدر محدود هم برطرف شود.

·        سرد و بی حس کردن موضع

چه خوب است بتوانید از کمپرس یخ برای ناحیه مورد نظر استفاده کنید. هر محصولی که پس از لیزر سبب می شود منطقه لیزر شده سرد و بی حس شود می تواند نتیجه بخش باشد و سبب می شود که ناراحتی به حداقل برسد.

·        اسکراب کردن پوست

این روش می تواند پوست شما را شفاف تر کند. یک هفته پس از درمان با لیزر ، بهتر است پوست را اسکراب کنید. در این روش می توانید از ریزش موهای زائد نتیجه بهتری بگیرید به طوری که سبب می شود پوست شما نرم تر و صاف تر باشد. در صورتی که پوست شما لیزر شده باشد احتمال بروز سوزش و خارش وجود دارد در این صورت بهتر است برای اسکراب کردن دست نگه دارید.
اسکراب کردن باعث می شود که سلول های مرده پوست از سطح آن جدا شوند و به نوعی آلودگی پوست نیز از منافذ آن خارج شود و پوست در وضعیت نرم و لطیف قرار بگیرد.

·        تورم پس از لیزر نباید شما را نگران کند

موضوعی که وجود دارد اینکه گاه پس از درمان، مقداری قرمزی و تورم در ناحیه لیزر شدن دیده می شود که بیشتر شبیه به یک آفتاب سوختگی خفیف است و به نوعی کمپرس سرد می تواند سبب کاهش ناراحتی شود و مشکلات را حل می کند.

·        مرطوب کننده خوب داشته باشید

بخشی از بدن شما که لیزر شده است و در معرض نور آفتاب قرار می گیرد بهتر است توسط یک کرم ضد آفتاب محافظت شود و به نوعی از اشعه ماورابنفش در امان باشد.

·        از آنتی بیوتیک استفاده نکنید

در صورتی که شروع به استفاده از یک دوره آنتی بیوتیک کرده اید، لیزر موهای زائد را به تعویق بیاندازید. حداقل دو هفته پس از اتمام استفاده از انتی بیوتیک می توانید به سراغ روش لیزر بروید.

·        کسانی که پوست حساس دارند مواظب باشند!

در صورتی که دارای پوست حساس هستید در خصوص انتخاب لیزر مناسب با پزشک صحبت کنید در واقع در منطقه تحت درمان استفاده از یخ باید به صورت مداوم صورت بگیرد به طوری که قبل و بعد از لیزر پوست باید در وضعیت بی حس قرار بگیرد.

·        فاصله بین جلسات را رعایت کنید.

لیزر در صورتی جواب می دهد که درست در زمان دقیق صورت بگیرد و چرخه طبیعی رشد مو در نظر گرفته شود که در این زمینه زمان استاندارد بین 4 الی 8 هفته اعلام شده است. در این فاصله بهتر است پوست از تحریکات منفی دور شود و به نوعی موها از ریشه کنده نشود.

لیزر موهای زائد

جمع بندی
در بررسی های صورت گرفته در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص لیزر موهای زائد بدن و صورت داده شد. مشخص شد که لیزر یک پرتو نور با انرژی بالا محسوب می شود و می تواند وضعیت انرژی خود را به بخش های مختلفی از بدن منتقل سازد. این پرتو نور از نظر قدرت و بافتی که مورد هدف قرار می دهد می تواند متفاوت باشد. در روش حذف موهای زائد در واقع رنگدانه های موجود در ساقه مو بر اساس یک طول موج خاص لیزر مورد هدف قرار می گیرند. این انرژی سبب می شود که پیاز مو گرم شود و به نوعی به سلول های مو آسیب می رساند. از سوی دیگر باعث رویس مو می شود و در صورتی که آسیب به اندازه کافی سبب می شود که از رشد بیش از حد و مجدد مو جلوگیری شود. این اثر مربوط به فاز آناژن یا فعال رشد مو است. فاز آناژن به طور کلی زمانی است که موهای جدید شروع به رشد می کنند.


مرحله بعدی مربوط به زمانی است که مو در وضعیت استراحت قرار گرفته و دیگر رشد نمی کند و یا شرایط به صورتی است که به صورت طبیعی برای تشکیل موی جدید آماده می شود. موهایی که در فاز استراحت قرار می گیرد از آسیب نور لیزر اغلب در امان هستند تا نوبت به آنها برسد.


دلیل اینکه جلسات متعدد برای لیزر موهای زائد نیاز است همین دوره استراحتی است که برخی از ساقه های مو دارند. فاصله های خاص برای لیزر موهای زائد موضوع پر اهمیتی بوده و می تواند اثربخش باشد.


ژنتیک موضوع مهمی در مدت زمانی است که یک پیاز مود در فاز آناژن قرار می گیرد. به طور کلی این موضوع به قومیت های مختلف نیز بستگی دارد. سازمان FDA آمریکا معتقد است که لیزر موهای زائد سبب می شود که در حدود 70 درصد از موها کاهش یاد اما شاید از بین بردن 100 درصد موها کار آسانی به نظر نرسد و یا غیر قابل باور باشد. در واقع موها در هر دوره لیزر نازک و ضعیف تر می شود و می تواند پس از صرف زمان مشخص نتیجه مناسب برای فرد فراهم شود.

لیزر موهای زائد

 

نوبت گیری تلفنی